0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Škola vaření: omáčky k masu

maso s omáčkou
ZDROJ: Unsplash.com
sdílet:

Naučte se s námi ty nejlepší omáčky!

Základní recept doplňte červeným vínem, křenem, hořčicí nebo povidly, a získáte pokaždé jiný omáčkový doprovod k pečenému masu nebo drůbeži.

DOKONALÝ ZÁKLAD

Nejlepší je, pokud můžete jako základ na omáčku použít šťávu vypečenou z masa nebo drůbeže. Omáčka tak získá skvělou chuť. Poradíme vám, jak na to:

  • Maso vyjměte z pekáče a uchovejte v chladu. Vypečenou šťávu vlijte do džbánku s deseti až dvanácti kostkami ledu a nechte ztuhnout tuk. Seberte jednu lžíci ztuhlého tuku a vraťte ji do pekáče postaveného na sporák na střední plamen. Zbývající tuk odstraňte, ale šťávu uchovejte.
  • Dolijte ji vývarem nebo vínem na půl litru. K tuku přidejte na pekáč dvě lžíce hladké mouky a opékejte ji pět až sedm minut dozlatova a do pískovitého vzhledu. Postupně vešlehejte směs s vypečenou šťávou a vařte ještě deset minut, do zhoustnutí.
  • Zelenina dodá šťávě chuť. Zkuste upéct drůbež nadívanou zeleninou. A hovězí, vepřovou, jehněčí nebo skopovou pečínku usaďte na zeleninové lůžko.
  • Pozor, ne všechny pekáče se hodí také k vaření na plotně nebo na plynu. Pokud máte nevhodný pekáč nebo nejste-li si jistí, zahustěte vypečenou šťávu raději v hluboké pánvi.

DALŠÍ NÁPADY

  • Zbylá omáčka je skvělá k domácím hranolkům. Když základní omáčku přelijete přes horké hranolky posypané kousky mozzarelly či strouhaným čedarem, získáte obdobu poutine, klasického kanadského jídla oblíbeného nejen v Quebecu.
  • Omáčky si také můžete vychutnat přelité přes některou z krémových zeleninových kaší.
  • Omáčka s červeným vínem se skvěle hodí také k masu pečenému pod pokličkou z bramborové kaše.

Vyberte si některý z našich pěti receptů na omáčku:

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit