Vánoce po italsku: panettone

sdílet:
Samozřejmě že milujeme českou klasiku a tradiční vánoční dobroty. Stejně tak nás ale baví občas nahlédnout za hranice a ochutnat i jiné než české Vánoce.

Panettone, sladké pečivo zvláštního tvaru, si na Vánoce pečou Italové. Chutnat vám bude, pokud máte rádi lehké a voňavé kynuté těsto s rozinkami. Stejně jako s vánočkou ani s panettone nemusíte čekat až na Štědrý den. Dejte si ji k snídani třeba hned zítra a těšte se na blížící se advent.

Panettone si můžete upéct podle receptu Jany Florentýny Zatloukalové. V její Vánoční kuchařce pro dceru najdete všechny potřebné recepty pro krásné a chutné Vánoce. Od rozehřívacího předadventního punče přes štědrovečerní klasiku až po vychytané silvestrovské občerstvení. Koupíte ji na www.smartpress.cz za 299 Kč.ITALSKÁ PANETTONENA TĚSTO
 • 120 g sultánek (velkých rozinek)
 • 125 ml dezertního vína marsala (lze nahradit bílým portským nebo tokajským vínem)
 • 1 kostka droždí
 • 120 g moučkového cukru plus dvě lžíce navíc
 • 125 ml vlažného mléka
 • 400 g hladké mouky
 • 3 velká vejce, pokojové teploty
 • 1 žloutek
 • kůra nastrouhaná z 1 citronu
 • 1 lžíce citronové šťávy
 • ½ lžičky soli
 • 120 g másla, změklého, plus trochu navíc pro vymazání forem
 • 120 g kandovaného citronu

NA POTŘENÍ:
 • 1 žloutek

1 Rozinky s marsalou umístěte do malého kastrůlku a asi 2 minuty mírně povařte. Odstavte a nechte někde bokem zchladnout na pokojovou teplotu.

2 Mezitím v menší misce rozmíchejte lžičkou droždí se lžící cukru na řídkou kaši (jde to, ač to vypadá na první pohled nesmyslně). Přilijte mléko, vmíchejte druhou lžíci cukru, lžíci mouky a nechte stát na teplém místě. Za pár minut se začne tvořit pěna a vzejde hustý kvásek – pokud ne, začněte znovu s novým droždím.

3 Ve velké míse nebo v míse kuchyňského robotu smíchejte kvásek s vejci, žloutkem, kůrou, citronovou šťávou, solí, zbytkem cukru a půl hrnkem mouky. Vařečkou nebo míchacím nástavcem dobře promíchejte a teprve potom postupně vpracovávejte zbytek mouky, vždy zhruba v množství půl hrnku. Nakonec zapracujte máslo – nejprve jej nakrájejte na menší kostky a pak jich vždy pár vmíchejte do těsta. Pokračujte v míchání, dokud se nezačne těsto lesknout a „táhnout“ od okrajů mísy k vařečce nebo k nástavci, trvá to 5–10 minut. Čím víc si s těstem dáte záležet, tím bude jemnější. Úplně nakonec krátce vmíchejte okapané rozinky a nakrájený kandovaný citron. Přesuňte těsto do olejem lehce vytřené mísy, přikryjte potravinovou fólií a nechte na teplém místě vykynout na dvojnásobný objem – bude to trvat dvě až tři hodiny.

4 Dvě prázdné a umyté plechovky od kompotu (každou o objemu zhruba 1,5 litru) nebo od kávy důkladně vymažte máslem a dno i stěny vyložte papírem na pečení (nemusíte se stříhat s přesnými tvary, prostě plechovku vyložte jedním velkým kusem papíru). Vykynuté těsto vyklopte na pracovní plochu a pomoučněnýma rukama z něj vytlačte všechen vzduch. Trochu prohněťte, rozdělte na dva díly a každý umístěte do vlastní plechovky. Znovu nechte kynout, dokud těsto nezdvojnásobí objem a nedosáhne zhruba k horní hraně plechovky, při pokojové teplotě to trvá další 2–3 hodiny, zakryté potravinářskou fólií v lednici 2–12 hodin čili přes noc (pak ale nezapomeňte plechovky vyndat nejméně 2 hodiny před pečením z lednice).

5 Troubu předehřejte na 190 °C a mřížku zasuňte do dolní třetiny trouby. Žloutek rozmíchejte s jednou lžící vody a touto směsí potřete vyčnívající povrch obou vykynutých kousků. Pečte 35–40 minut, dokud povrch nezhnědne a spodek pečiva nezní při poklepání dutě (musíte ho kvůli tomu vyklopit z plechovky). Vyklopte upečené panettone z plechovek, odstraňte papír a nechte zchladnout.

Značka KLASA je zárukou kvality. Ve vánoční soutěži dnes můžete vyhrát bylinkový čaj a skleněnou konvici.
Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit