Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak slavili Vánoce naši předkové: Víte, kdo u nás ozdobil první stromek a proč platil zákaz zametání?

České Vánoce
ZDROJ: Kelly Sikkema/Unsplash
sdílet:

Znáte historii vánočních svátků na území Čech, Moravy a Slezska? Podívejte se s námi, jak slavili Vánoce naši předkové ve středověku a jakou podobu mají svátky dnes. Zjistěte, proč by hospodyně při štědrovečerní večeři neměla vstávat od stolu a proč se na Štědrý den nesmí uklízet. 

Slavnostní dny pak mají původ v pohanských oslavách zimního slunovratu a v církevních svátcích oslavujících narození Ježíše Krista, který symbolizoval naději. I přes to, že se církev snažila pohanství vymýtit, některé pohanské zvyky křesťané převzali.

České středověké Vánoce

V období středověku se na území Čech, Moravy a Slezska zakořenily některé zvyky a tradice, které s oblibou držíme dodnes, i když v lehce pozměněné podobě. Například období půstu. Křesťané drželi v předvečer Vánoc půst tzv. ‚až do hvězdy‘, tedy dokud se na nebi nerozzářila první hvězda. Dnes věříme, že když budeme držet půst, uvidíme zlaté prasátko.

  • Dalším zvykem přetrvávajícím v současné podobě Vánoc je štědrost a pohostinství.
  • Již ve středověku si lidé na Štědrý večer dopřávali výjimečné pochoutky, které měli připravené také pro kolemjdoucí či potřebné.
  • Mezi běžné středověké vánoční pokrmy patří houbový kuba nebo oplatky, které se podávaly jako předkrm. Slazené byly medem, podávaly se i na slano s česnekem nebo bylinkami.
  • Mezi další dobroty patřilo sušené ovoce, často se též podávala hrachová, krupičná či jáhlová kaše.
  • V čase oběda se na stůl pokládaly peníze, které hospodář následně daroval chudým.
  • Lidé obdarovávali své blízké drobnými dárky pro radost a také pro štěstí.
  • Věřící připravovali pečivo z bílé mouky (vánočky, chléb a koláče) jako symbol radosti z narození Ježíše Krista v Betlémě (Betlém byl považován za Dům chleba).
  • O Štědrém dnu platil zákaz zametání, aby nebyly zraněny duše zemřelých, které dle pověsti o svátcích v domě přebývají.
  • A aby slepice snášely vejce, nesměla vstát hospodyně při štědrovečerní večeři od stolu.
  • Nikdo z rodiny nesměl sedět naproti dveřím od ulice, což ho mělo ochránit před smrtí v dalším roce.

Vánoce ve znamení klidu a míru

Pohanské Vánoce byly bujaré, k oslavám patřily masky, rituály a průvody. Křesťanství vneslo do svátků vánočních klid, mír a pohodu. Vánoce v rodinném kruhu se začaly slavit až v 17. století. Svou dnešní podobu (zdobení stromu, dárky, jmelí) dostaly Vánoce až ve století 19.

  • První vánoční stromek podle některých historických pramenů ozdobil v roce 1812 ředitel stavovského divadla po vzoru německých tradic. 
  • Dříve se stromeček zdobil sušeným ovocem, skořápkami či pečivem. První skleněné ozdoby se začaly prodávat až na konci 19. století.
  • Od 19. století se ke štědrovečerní večeři v mnoha rodinách (dříve pouze v rodinách rybářů nebo v zámožnější společnosti) podává kapr.

Zdroj: Vánoce, histore, zvyky - Jitka Pastýřková, Sto let českých Vánoc - Petr Koura

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

AD
Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny
  • Zajímavosti

Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny

Zmrzlina k létu neodmyslitelně patří, milují ji děti i dospělí. Chladivý kopeček v horkých dnech dokonale osvěží a potěší chuťové buňky. Marks & Spencer si letos opět připravil několik novinek ze světa mraženého osvěžení – a...