Světoznámé soutěži Bocuse d'Or se často přezdívá kuchařská olympiáda. Když jsme usedli do hlediště národního kola, které se konalo v letos v květnu, pochopili jsme, že přezdívka vůbec není nadnesená. O pocit adrenalinu nebyla nouze.
Šéfkuchař a zároveň porotce Radek David nadšeně pozoruje situaci. „Ta atmosféra je neskutečná,“ říká obdivně. Dáváme mu za pravdu. Přímo z hlediště sledujeme kuchařské umění soutěžících a jejich týmů. Na velké obrazovce, která přenáší divákům v prostorách O2 universum, se střídavě objevují jejich soustředěné obličeje, v nichž s přibývajícím časem vidíme známky paniky.
Králík, cibule a česnek
Na přípravu dvou pokrmů mají kuchaři 5 hodin a 35 minut. Povinnou součástí prvního jídla je králičí hřbet a králičí stehno. Druhý je vegetariánský a povinné jsou brambory a česnek. Vyhrazený čas je na první pohled velkorysý, ale jak se ukazuje později, zdání klame. Ve chvíli, kdy se porota složená z třiceti domácích i zahraničních kuchařských osobností pomalu usazuje ke stolům, je jasné, že ne každý tým bude prezentovat jídlo včas.
„V evropském kole Bocuse d‘Or by byla porota, co se týče bodů, mnohem přísnější, nám jde ale hlavně o výběr nejlepšího českého kuchaře, který nás bude reprezentovat na evropském finále v norském městě Trondheim,“ říká Petr Říbal, moderátor národního kola Bocuse d‘Or, které probíhalo začátkem května v Praze.
První den startovali spolu se svými týmy Lukáš Velšmíd, Petr Kozma, Vojtěch Petržela a Martin Staněk. V rámci doprovodného programu se michelinský šéfkuchař Patrik Jaroš rozpovídal o tom, jaké to je, být držitelem michelinské hvězdy, ale také o své zkušenosti se světovým kolem Bocuse d‘Or z roku 1995 v Lyonu, odkud si odvážel za německý tým bronzovou medaili.
Hra o čas
Druhý den atmosféra na tribunách začala připomínat hokejové utkání. Diváci točili řehtačkami a křičeli. Do vaření
se tentokrát pustily týmy pod vedením Dominika Unčovského, Jakuba Fuseka a Ondřeje Moliny. Třetí den soutěžního klání vystoupily týmy Františka Hrdiny, Patrika Bečváře a Davida Schlesingera.
V kuchyni Dominika Unčovského byla od počátku znát dokonalá dynamika celého týmu, která se odrážela na technickém zpracování pokrmu i čistotě pracoviště. Za techniku získal od poroty 166 bodů. Jeho soupeř Ondřej Molina proti němu působil velmi neorganizovaně a v soutěžní kuchyni často nervózně přebíhal.
Hlavně žádnou paniku...
Právě u něj bylo na první pohled vidět, jak důležitá je schopnost zachovat klid i v krizových situacích. Molina nakonec u obou chodů překročil stanovený čas o desítky minut, a postaral se tak o vyhrocenou atmosféru. Za technickou stránku nakonec dostal celkový počet minus 9 bodů.
Při vyhlašování byla cítit nervozita ze všech stran. Bronzovou medaili si vysloužil Vojtěch Petržela, stříbro si odnesl Patrik Bečvář a vítězem národního kola Bocuse d‘Or se stal Dominik Unčovský. Ten tím získal prémii 100 000 korun a šanci ucházet se o účast v evropském kole, kam se musí kvalifikovat. „Moje pocity jsou nepopsatelné, vůbec jsem nečekal, že vyhraju, protože to byla naše první velká soutěž. Bez mého týmu bych to nedokázal,“ říkal dojatě Dominik Unčovský.
Zdroj informací: Vyšlo v časopise Apetit