Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Očistná Schrothova kúra zahrnovala housky a pálenku. Prošla velkou proměnou, používá se dodnes

Schrothova kúra
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Jestli jste si doteď mysleli, že alkohol a detox jsou dva naprosto se vylučující pojmy, asi jste neslyšeli o Schrothově detoxikační kúře z první poloviny 19. století, během které je pití vína v určité míře doporučováno. Jak funguje?

Detoxikační kúra z Jeseníků

Zakladatelem Schrothovy kúry je slezský rodák Johann Schroth, který v mladém věku zdělil hospodářství a proslul jako léčitel zvířat. Obzvlášť úspěšně léčil koňské zlomeniny pomocí dlah i zábalů.

  • Když ho v necelých dvaceti letech kopl kůň, zdálo se, že bude mít doživotní následky. On si však začal přikládat na zranění mokrý zábal a koleno se mu postupem času uzdravilo.
  • Tato zkušenost ho dovedla k vytvoření léčebné kúry stojící na třech základních pilířích – zábaly, dieta a speciální pitný režim – které od doby svého vzniku prošly vývojem, protože na počátku byly poměrně drastické, uvádí Bc. Anna Kaňková ve své diplomové práci Kultura lázeňství s odkazem na osobnost Johanna Schrotha ​​​​​​. Novějším, čtvrtým pilířem, je pak střídání odpočinku a lehkého pohybu.
  • Zajímavostí je, že Schrothovým přítelem (a pozdějším rivalem co se léčebných metod týče) byl Vinzenz Priessnitz, který je považován za zakladatele hydroterapie neboli vodoléčby.

Léčba vlhkým teplem

Na léčebné účinky vlhkého tepla Schroth přišel potom, co jej výše zmíněné zábaly zbavily těžkého zranění kolene, takže z nich vytvořil nedílnou součást své léčebné terapie.

  • Těla pacientů se nejčastěji ve večerních hodinách po vypití bylinného čaje či svařeného vína nejprve balila do mokrých, studených prostěradel a následně do prostěradel suchých. Zábal se nechával na těle minimálně dvě a půl hodiny, nejlépe však celou noc.
  • Jak uvádí webový magazín Rehabilitace.info, dnes se zahřáté tělo omotané studenými prostěradli obkládá teplou dekou a polštáři, čímž se organismus rychle přehřeje, což má za následek zrychlení metabolismu a vylučování nežádoucích látek z těla, a také větší spotřebu kalorií, což pomáhá se snižováním hmotnosti.

Přísná dieta bez masa a tuku

Dalším a neméně důležitým pilířem této kúry je přísný stravovací režim, za nějž si Schroth vysloužil přezdívku „houskový lékař“. Svým pacientům totiž na začátku kúry dovoloval konzumovat pouze tvrdé housky a suchý chléb.

  • Dalšími povolenými potravinami byly polévky a kaše z krupice, rýže či jiného obilí. Později se pacientům do jídelníčku dostalo také ovoce, zelenina a drobné oplatky nebo kousek bábovky.
  • I dnes je z jídelníčku během kúry vyloučeno maso, tuk, sůl a další dochucovadla, takže je sice velmi jednostranný, ale měl by pomoci ke snížení krevního tlaku a zbavení se nejrůznějších poruch metabolismu, uvádí Rehabilitace.info.

Omezený pitný režim s podílem alkoholu

Třetím pilířem Schrothovy kúry je dodržování speciálního pitného režimu. Jde o střídání tzv. „pitných“ a „suchých“ dnů, na které Schroth opět přišel díky pozorování koní – všiml si, že když koně nejí a nepijí, mají mnohem více síly a lépe táhnou.

  • Na rozdíl od Priessnitze, který prosazoval pití obrovského množství vody, Schroth zredukoval pitný režim na minimum, píše Bc. Anna Kaňková v diplomové práci.
  • V pitných dnech mohli pacienti přijímat určité množství vody a pálenky, která byla později nahrazena vínem, zatímco během suchých dnů byl povolený pouze šálek bylinkového čaje ráno a večer.
  • Právě tehdy pravděpodobně vzniklo přirovnání „být na šrot“, protože pacienti na dietě byli při konzumaci alkoholu rychle opilí.
  • Dnes už se ví, že tento způsob pitného režimu nepřispíval ke zlepšení zdraví, proto kúra prošla velkou proměnou. Podle Rehabilitace.info se dnes během kúry pije voda, ovocné šťávy, čaje i nízkokalorické bílé víno v různých poměrech – konzumace vína prý zlepšuje krevní oběh, dodává do těla antioxidanty a podporuje zdraví mikrobiomu.
  • Samotné střídání pitných a suchých dnů by mělo vést k regeneraci organismu, protože během suchých dnů se odpadní látky dostávají z tkání do krve a následně se během pitných dnů dostávají ven z těla. Tento předpoklad se však doposud vědecky neprokázal, uvádí Národní zdravotnický informační portál.

Bez lékařského dohledu Schrothovy kúru neprovádějte!

Tato léčebná terapie se musí provádět pod dohledem lékaře a ještě před zahájením je nutné projít lékařskou prohlídkou, aby se zjistilo, zda je pro vás skutečně vhodná.

  • Uvádí se, že může pomoci při poruchách metabolismu, obezitě, revmatismu, dně, kožních, dýchacích i psychických potížích, a měla by trvat maximálně šest týdnů.
  • Kúru je možné podstoupit v Rakousku, v Německu, ale také v lázních v Dolní Lipové, které založil právě Johann Schroth v roce 1837.
  • První oficiální pacientkou tu byla Magdalena Bartschová ze Šumperka, kterou kúra vyléčila z tuberkulózy mízních uzlin, řekla v rozhovoru pro iDnes.cz současný jednatel lázní Michal Dyntera.
Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín