Diety, které slibují jednoduché a rychlé hubnutí, tu byly vždycky. Už antičtí olympijští atleti upřednostňovali fíky, sýry a obilniny před masem, rybami a fazolemi za účelem shození kil. Zmínky o držení půstů se datují do roku 300 a nízkosacharidové diety se provozují od 19. století. Historie však zažila i mnohem bizarnější způsoby shazování kil.
Zelná dieta se vším všudy
Římský spisovatel, řečník a senátor Cato starší, byl velkým fanouškem zelí a propagátorem jeho nadměrné konzumace. Věřil, že může léčit vředy, úplavici, bradavice, zažívací potíže a dokonce i alkoholismus.
- Šokující je, že Cato současně doporučoval pít moč lidí, kteří zelnou dietu praktikují. A svého názoru se nevzdal ani poté, co mu tato dietní opatření nezachránila život manželky a syna, píše Social Issues Research Centre.
- Obdobou Catovy diety ze starověkého Říma je tzv. tukožroutská polévka, jejíž boom u nás nastal už za socialismu, ale někdo ji drží dodnes. Jejím základem je právě zelí a jde o velmi jednostranné stravování, která sice může pomoci shodit hmotnost, ale s velkým rizikem jojo efektu.
Klystýry, projímadla a pouštění žilou
To je jen několik příkladů z mnoha drastických způsobů, kterými se řešila nadváha v minulosti. A ten, kdo je přežil, si mohl tleskat. Nutno ovšem podotknout, že k těmto metodám měly přístup pouze vyšší vrstvy společnosti, protože chudým na tyto „experimenty“ nezbývaly peníze, uvádějí Novinky.cz.
- Dokonalou ukázkou nebezpečného hubnutí je slavný francouzský král Ludvík XIV., který byl známý svým nahynoucím apetitem. Dokázal sníst neuvěřitelné množství jídla najednou, stejně jako jeho bratr Filip Orleánský.
- Proto král Slunce za svůj život užíval projímadlo v podobě speciálního bujónu, připraveného z telecího masa, cikorky a šťovíku, který dále obsahoval citrony a hlávkový salát. Podstoupil i stovky klystýrů z odvaru z divizny, lněného semínka a kořene ibišku s mandlovým olejem a růžovou vodou. A samozřejmě mu mnohokrát pustili žilou.
Dietní šílenství ve viktoriánské době
Na začátku 19. století se za účelem hubnutí polykala vajíčka tasemnic. Věřilo se totiž, že když se tasemnice v těle vylíhne, zkonzumuje vše, co jste snědli.
- Ve druhé polovině 19. století pak byla mezi střední třídou a aristokracií západní Evropy v módě tzv. viktoriánská anorexie. Obzvláště ženy hladověly, aby dostály viktoriánské představě o křehkosti, která byla spojována s duchovní čistotou a ženskostí.
- Jak uvádí Dietetically Speaking, na trhu se objevily „zázračné“ hubnoucí pilulky, které slibovaly zrychlení metabolismu a následné hubnutí. Na jejich etiketách se však uživatelé nedočetli, že obsahují nebezpečný arzen.
- Dietní mánie se nevyhnula ani mužům. Konkrétně slavný básník lord Byron, který trpěl anorexií a bulimií, zpopularizoval tzv. octovou dietu. Během ní pil spoustu octa a vody, což mělo za následek shazování kil, nicméně vlivem častého zvracení a průjmů. Aby toho nebylo málo, Byron také pil čaj, do kterého si přimíchával syrové vejce, píše Woman's Day.
„Elektrošoky“ a cigarety místo jídla
Na počátku 20. století se objevily „zeštíhlovací salony“, kde klienti podstupovali masáž založenou na elektrostimulaci pomocí speciálních válečků. Quartz uvádí, že ve dvacátých letech pak začala značka cigaret Lucky Strike propagovat dietu, která lidi nabádala, aby místo jídla kouřili.
- Pravdou je, že nikotin v cigaretách potlačuje chuť k jídlu, jenže kouření zároveň dramaticky zvyšuje riziko rakoviny plic a rozvoj dalších neduhů.
- V následujících desetiletích se pak rozšířila grapefruitová neboli hollywoodská dieta, ale také výše zmíněná tukožroutská dieta.
Dieta Šípkové Růženky
Aneb hubnutí spánkem – protože když spíte, logicky nemůžete jíst. Ačkoli tato dieta letěla zejména v 60. letech minulého století, vědělo se o ní mnohem dříve: Držel ji totiž král rokenrolu Elvis Presley.
- Spánkem zhubnul už v roce 1899 Francouz Michel Hartigues, který o rok dříve založil v Paříži Spolek nejtlustších mužů. Členové spolku se navzájem podporovali v hubnutí.
- Na rozdíl od Elvise, jemuž lékaři vyvolali umělé kóma, si Hartigues „vystačil“ s prášky na spaní. Celé dva týdny ležel v posteli, většinu času prospal, nic nejedl a v bdělých chvílích se pouze napil, uvádí Novinky.cz.
Šílená dieta Štefana Margity
Ačkoli je jasné, že nejlepší dietou je udržitelný zdravý životní styl, i v současnosti se můžete setkat se spoustou přinejmenším zvláštních tipů a triků, jak zhubnout. A skutečně s jejich pomocí možná nějaké to kilo ztratíte, ale za cenu zdravotních komplikací a jojo efektu.
- Příkladem diety, kterou byste si raději měli nechat ujít, je tzv. Margitova dieta, díky které známý slovenský operní zpěvák v minulosti celkem rychle shodil spoustu kil.
- Jeho dieta slibuje zhubnutí až osmi kilogramů za dva týdny. Funguje na principu dodržování pitného režimu a tří jídel denně, přičemž zpočátku se ke snídani pije pouze černá káva v libovolném množství.
- K obědu a k večeři si pak můžete dát kousek proteinu (kuřecí maso, vejce, šunka, mléčné výrobky), ovoce a neomezené množství zeleniny. Zcela zakázané jsou veškeré sacharidové přílohy, sladkosti, alkohol i solení.
- Chytrá snídaně.cz uvádí, že bonusem této diety je omezení příjmu soli, nicméně negativa převažují, protože tímto stylem stravování dochází ke ztrátě nejen tukůale i svalové hmoty. Kromě toho je pravděpodobné, že během ní budete mít často hlad a po skončení ztracená kila naberete zpátky.