Litujeme, k návštěvě tohoto webu musíte povolit JavaScript.

Zeptejte se redakce: Vanilková esence a extrakt

vanilka
ZDROJ: Pixabay.com
sdílet:

Vanilka patří k mimořádně oblíbeným surovinám. Její jedinečná sladká vůně propůjčuje stovkám dezertů nezaměnitelné kouzlo. Víte si snad představit Vánoce bez vanilkových rohlíčků? Víte ale v jakých formách se vanilka při pečení může používat? 

 

Chtěla jsem se zeptat, co je to vanilková esence a kde se da sehnat vanilkový extrakt? Dále by mně zajímalo, jaký je rozdíl mezi vanilkovým a vanilinovým cukrem? 

Jde o technické termíny 

  • esence mívá tekutou podobu, 
  • extrakt najdete v podobě malých krystalků. 

Esence u nás v prodeji není, extrakt se prodává v miniaturních lahvičkách. V každém případě jde o výrobek z pravé vanilky, stejně jako u termínu vanilkový cukr. To je cukr ovoněný pravou vanilkou nebo jejím extraktem (esencí). 

Vanilín je syntetická, tedy chemickou cestou vyráběná náhražka pravé vanilky. Dostalo se mu širokého rozšíření za války, kdy byla pravá vanilka nedostupná. Ač se jedná o náhražku totálně zdomácnělou, porovnáte-li s ní vůni pravé vanilky, k vanilínu se vám nebude chtít vracet. 

Jedno balení pravé vanilky sice stojí okolo 80 Kč, ale vůně je nesmírně výrazná a vytrvalá. K navonění sklenice cukru stačí tobolku vložit dovnitř zhruba na týden a použít ji můžete několikrát. Lze ji také rozmixovat s krystalovým nebo krupicovým cukrem a dále používat běžným způsobem.
 

Související články

Domácí vanilkový cukr
  • Tipy a triky

Domácí vanilkový cukr

Vytáhli jste právě z trouby nadýchanou bábovku? Dokončete své dílo sladkým sněhobílým popraškem. Na pocukrování je nejlepší pravý vanilkový  cukr - připravte si i vy báječný domácí, jehož vůni se nic nevyrovná.  ...
Vánoce voní vanilkou
  • Novinky a zajímavosti

Vánoce voní vanilkou

Ptáte se, proč mít v záloze vanilkový extrakt, když máte stále po ruce celý vanilkový lusk? Protože každý z nich má v kuchyni své místo. Zatímco semínka z vanilkového lusku je žádoucí použít do tekutého základu (mléko, smetana, čokoláda),...
Domácí vanilkový extrakt
  • Tipy a triky

Domácí vanilkový extrakt

Potřebovat budete dva vanilkové lusky, 100 ml kvalitní vodky a uzavíratelnou nádobu (lahvičku). Lusky po celé délce nařízněte, zalijte vodkou, uzavřete nádobu a uložte na chladné a tmavé místo. V prvním týdnu je potřeba směs denně...
Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit