Přišla krásná žena. Takový je význam jména královny Nefertiti, jejíž krásu potvrzuje i proslulá busta nalezená roku 1912. Ta je dodnes vystavena v Egyptském muzeu v Berlíně. Jak asi vypadal její každodenní jídelníček a proč pravděpodobně trpěla diabetem?
Základem byl chléb a pivo
Až na zmíněnou bustu, která vyobrazuje její jemnou krásu a ladnou šíji, se toho o královně Nefertiti ví dost málo. Kromě toho, že byla manželkou faraona Achnatona v období Nové říše ve 14. století před Kristem, porodila celkem šest dcer. Ta nejstarší se později stala manželkou faraona Tutanchamona, jehož hrobku archeologové objevili v roce 1922.
- Právě archeologické důkazy, zejména v podobě papyrových svitků a nástěnných maleb ve faraonských hrobkách, ukazují, že staroegyptská strava byla bohatá obzvláště na sacharidy a vlákninu.
- Nezbytnou součástí každého jídla byl chléb, jelikož obilí se v Egyptě pěstovalo ve velkém. Kromě klasických druhů to byla zejména pšenice farro, která vyniká vysokým obsahem vlákniny a oříškovou chutí.
- Dalším důležitým aspektem staroegyptského jídelníčku bylo pivo, které vyráběli z chleba. Chléb se rozdrobil do sudů s vodou, kde směs kvasila a postupně se proměnila v pivo.
- Starověcí Egypťané pili piva hodně, protože voda z řeky Nil nebyla dostatečně čistá a příprava piva byla jakýmsi způsobem jejího čištění.
- Jak píše Swan Bazaar, chléb a pivo byly základem pro všechny starověké Egypťany bez ohledu na jejich sociální nebo ekonomické postavení. Je tedy téměř jisté, že byly součástí i Nefertitina jídelníčku.
Maso pro bohatou vrstvu
Drůbež a ryby byly dostupné takřka všem, Nefertiti si však členka vládnoucí vrstvy určitě mohla pochutnat na vepřovém, skopovém nebo hovězím. To bylo ve starověkém Egyptě považováno za luxusní maso. Z toho důvodu se jedlo pouze během slavnostních příležitostí a významných rituálů, uvádí History Hit.
- Egypťané rozlišovali až třicet druhů hovězího masa. Nejvíce ceněná byla přední kýta, která je často zobrazována na stěnách hrobů coby oběť pohřbenému člověku v hrobce.
- V menším množství se jedly také kozy, ovce, ale i gazely, hyeny či myši, píše TheCollector.
- Úrodná půda okolo Nilu přinášela bohatou úrodu ovoce a zeleniny, které zajisté nesměly chybět na faraonském stole, stejně tak jako hovězí či kozí mléko.
Nefertiti
Alespoň to tvrdí Steven R. Gundry v knize Skryté nebezpečí zdravých potravin (v originále The Plant Paradox) z roku 2017, kde se zabývá problematickým působením rostlinných bílkovin (tzv. lektinů) v luštěninách, obilovinách a dalších rostlinách.
- Podle jeho teorie je právě lektin spouštěčem mnoha zdravotních problémů, včetně cukrovky. Tou podle něj trpěla i Nefertiti, jejíž strava byla nejspíš velmi bohatá na obiloviny.
- Kromě toho zmiňuje, že na základě analýz ostatků mumifikovaných těl se zjistilo, že mnoho staroegypťanů umíralo na ucpané tepny nebo obezitu. Také měli zkažené zuby a obroušené dásně, protože se jim obilná zrna těžko kousala.