Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Moje líná kniha: Dobře lze vařit i z polotovarů, z kvality ale neslevujte, říká Darina

Darina Sieglová
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Nejnovější „Línou“ kuchařku z edice Apetit sepsala redaktorka Apetitu Darina Sieglová. Pro koho je kniha určená? A jak si sama autorka ulehčuje život v kuchyni?

Kdo je líný kuchař?

Když jsem sestavovala kuchařku, měla jsem úplně jasnou představu: líný kuchař je někdo, kdo chce vařit, ale ne vyvářet. Někdo, kdo nechce číst dlouhý seznam surovin ani sáhodlouhé instrukce. A také je to někdo, kdo nechce ušpinit moc nádobí, moc míchat, moc krájet, vlastně nechce nic moc dělat. A přesně pro takové lidi Líná kuchařka je.

Jak si tedy lidé při vaření můžou zjednodušit práci a z čeho by naopak neměli slevovat?

Rozhodně neslevujte na kvalitě a na chuti. Nechcete mít pocit, že jste se odbyli, chcete si pochutnat. Stejně jako kdekoli, i tady je základem dobrý plán a také zkušenosti, které člověk za roky posbírá. Vědět, co je na trhu, čím si mohu ulehčit život, co stojí za nákup, a co ne. A malé doporučení: nešiďte se na servisu a nandejte si to hezky na talíř. V tu chvíli je úplně jedno, že knedlík jste nevařili vy, ale pan Láznička, a maso za vás v sous vide uvařil Krahulík. Po mě je důležitější, že se jako rodina sejdeme u stolu, než že jsem strávila hodiny v kuchyni.

Jsi někdy líná? A jak si pomáháš při vaření, když nemáš čas?

Jsem líná, což je dáno nedostatkem času na vaření, ale i tím, že každý člen domácnosti má na jídlo jiné požadavky. V takových chvílích tahám z rukávu nejrůznější zlepšováky, povolávám do služby polotovary, zásoby z mrazáku a chytré přístroje. Pak není problém jednomu naservírovat lasagne, druhému rajskou a třetímu roštěnky s rýží. Lasagne vytáhnu z mrazáku, zjednodušenou rajskou zvládnu do pěti minut, knedlík a hotová hovězí líčka sous vide koupím a o roštěnky se postará pomalý hrnec. Stačí tedy uvařit rýži. A kdybych nebyla líná lézt do kredence pro další hrnec, mohla bych na rýži vytáhnout rýžovar.

Skryt pre seznam

Polotovary nemají moc dobrou pověst, Líná kuchařka přitom nabádá k jejich použití. Čeho se nemusím bát a od čeho je nadále lepší se držet dál?

Pamatuju si, jak byla v mrazáku supermarketů předpečená těsta na pizzu a stála za starou bačkoru. Tak jsme se je učili dělat sami doma a postupně přicházeli na to, že dobré pizza těsto je umění. Když máme doma s dětmi pizza party, ráda těsto poctivě udělám sama, ale stejně tak mám v mrazáku skvělé hotové z La Formaggeria, které tahám v případech nouze. Když používám polotovary, koukám vždy na kvalitu – obyčejné vepřové ve vlastní šťávě bych asi nekoupila, ale třeba Čongrády ho mají skvělé a dávám ho i jako dárek.

Co dalšího z polotovarů využíváš v kuchyni?

Nestydím se koupit kvalitní houskový nebo bramborový knedlík. Děti mají v oblibě ovocné knedlíky, kdysi jsem je pro ně koulela, ale při jejich spotřebě bych nedělala nic jiného. Občas koupím v Lidlu hotovou rajčatovou omáčku, to když jedeme ve větším počtu někam na víkend, kam nechci tahat půlku své kuchyně.

V rámci úspory času je dobré vařit ve velkém. Co si ty vyrábíš do zásoby?

Hlavně bramborové šišky a noky, sugo a nejrůznější omáčky – svíčkovou, rajskou, boloňskou, kuře na paprice a taky lasagne.

Co ti v kuchyni nejvíce ulehčuje život?

Aktuálně přísahám na horkovzdušnou fritézu, která je u nás v provozu dost často. Dohromady s pomalým hrncem u nás supluje klasickou troubu, kterou dnes zapínám už jen na koláče a na chleba. A miluju tyčový mixér, používám ho na bešamel i na těsto na palačinky.

Skryt pre seznam

Související články

Autor: jana.kopecka

Apetit magazín

Šťavnaté a křehké: Jak na pomalu pečené hovězí maso
  • Tipy a triky

Šťavnaté a křehké: Jak na pomalu pečené hovězí maso

Nízká teplota, hluboký pekáč se spoustou šťávy nebo vína a dostatek času. Tahle trojkombinace je zárukou úspěchu. Jaké hovězí se do pekáče hodí nejvíce a jak ho nejlépe připravit? Tyto vypečené tipy a triky se dozvíte v článku. Kromě toho...
AD
V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro
  • Tipy na víkend

V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro

Staňte se hostem Hotelu Thermal v Karlových Varech a ponořte se do kulinářského ráje, kde se spojuje to nejlepší z tradiční české kuchyně s lahůdkami mezinárodní gastronomie. Objevte místní kulinářské tajemství v hotelové restauraci s...
Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč