Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

„Vařili jsme ze zelí, tresky a pálenky,“ říká Dominik Unčovský o evropském finále světové soutěže Bocuse d´Or

Český tým na evropském finále Bocuse d'Or
ZDROJ: Bocuse d'Or
sdílet:

Všichni fanoušci gastronomie drželi v uplynulém týdnu všechny palce Dominikovi Unčovskému a jeho týmu. Ti totiž poté, co vyhráli české národní kolo prestižní světové Bocuse d’Or, postoupili do evropského finále. To probíhalo v norském Trondheimu. „Je to úžasný úspěch pro českou gastronomii. Postup do finále není automatický, o to je cennější“ prozradil ředitel Bocuse d‘Or Czech Adam Eliáš.

Stejně jako v kole národním mají i v evropském kole všechny týmy celkem 5 a půl hodiny na přípravu dvou pokrmů servírovaných na podnos a na talíř.

  • Letos musí soutěžící v prvním úkolu, servírování na podnos, použít norské suroviny, jako je treska skrei, známá také jako arktická treska, hřebenatky a „tørrfisk“, což je speciální nesolená treska sušená studeným vzduchem a větrem na dřevěných stojanech na pobřeží.
  • Ve druhém úkolu, servírování na talíř, je to sobí maso a typická skandinávská pálenka akvavit. Týmy navíc musí do svých receptů zahrnout alespoň jednu surovinu typickou pro zemi, kterou reprezentují, jako výrazný znak národního kulinářského dědictví.

Norské suroviny v českém doprovodu

V prvním úkolu, servírování na podnos, připravil český tým pokrm s názvem Český příběh o mořských plodech.

„Netradičně jsme zkombinovali těžké české chutě s typickými norskými surovinami, kterými jsou treska skrei, mušle svatého Jakuba a mrazem sušená treska. Jako přílohu servírovanou v hrnci jsme zvolili kombinaci českého bramborového knedlíku a sušené tresky. To vše doplněné omáčkou z kysaného zelí,“ upřesnil Dominik Unčovský.

Jako surovinu vyjadřující národní kulturní dědictví použil Dominik pivo. „Česká republika rovná se pivo, proto naší tradiční českou surovinou nemohlo být nic jiného. V receptu na pivní košíček jsme použili hned několik ingrediencí potřebných pro výrobu piva: ječmen, redukovanou mladinu (sladěnka), slad z černého piva a dokonce i pivo samotné, a to konkrétně světlý ležák. Recept jsme obohatili o šťávu z kysaného zelí, která dává celému pokrmu jedinečnou chuť,“ dodal Dominik.

Sázka na tradiční kuchařské techniky

Ve druhém úkolu, servírování na talíř připravil Dominik s týmem pokrm s názvem Opilý sob.

Zvolili jsme kombinaci soba uzené chuti, první jarní houby (smrže) a jako vedlejší servírovanou přílohu jsme připravili typicky český jablečný kompot, ovšem kombinovaný s norským akvavitem a špekem. Navíc jsme se rozhodli vrátit zpět ke kořenům opravdového vaření s použitím tradičních kuchařských technik a oba soutěžní pokrmy jsme připravili výhradně bez silikonových forem,“ zdůraznil Dominik Unčovský.deseti nejlepších postupujících evropských týmů, mezi které se ten český bohužel nedostal.

Mezi deset týmů, kteří pojedou bojovat na světové finále do Lyonu na světové finále se českáý tým nakonec neprobojoval.

„I tak jsme na kluky hrdí. Jsme soukromý tým, který první rok vstoupil do kuchařské Formule 1. Konkurence je obrovská. Dali jsme do toho vše, co šlo. Účast v evropském kole nám dala obrovskou porci zkušeností, ze které budou těžit všechny části týmu. Čeká nás spousta práce a moc se na ni těšíme. Moc děkujeme za úžasnou podporu celé gastronomicke scény, cítili jsme vás!“ reagoval bezprostředně po oznámení výsledků ředitel Bocuse d‘Or Czech Adam Eliáš.

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín