12x kuřecí špízy
Špízy, zejména z jemného kuřecího masa, jsou ideálním receptem pro začátečníky. Když dodržíte pár jednoduchých zásad, můžete si být jisti, že grilování pokaždé vyjde na jedničku.
- Špejle – pokud nemáte ocelové špízové jehly, namočte dřevěné či bambusové špejle předem do vody. Vydrží tak v žáru grilu déle, aniž by začaly doutnat či hořet.
- Zelenina – pokud prokládáte na špízu maso zeleninou, neměla by převažovat. Dělá se totiž pomaleji než maso, takže budete-li čekat, až bude dokonale upečená a měkká, maso se mezitím vysuší. Volte tedy druhy, které jsou rychle hotové (cukety, papriky, třešňová rajčátka) a větší kusy nakrájejte na drobnější porce.
- Ovoce – se ke grilování velmi hodí, protože díky vyššímu obsahu cukru krásně karamelizuje a dodá špízu zajímavou chuť. Fantazii se meze nekladou, ale nejčastěji se ke grilování používá ananas nakrájený na kostky (dobře funguje i kompotovaný), výborné budou i meruňky nebo broskve. Maso je možné v ovocné šťávě i předem marinovat, například enzymy obsažené v čerstvém ananasu přispívají ke zkřehnutí masa.
- Brambory – předem předvařte. Na grilování volte drobné kulaté brambůrky a na špíz je napichujte celé. Neloupejte je, slupka ochrání vnitřek před řárem a navíc i báječně chutná.
- Mřížka grilu – aby se špízy nepřichytily, mřížku grilu potřete před tím, než je na ni položíte, lehce olejem. Jelikož je v tu chvíli už rozpálená, postupujte opatrně a použijte štětec či nehořlavou mašlovačku s dostatečně dlouhou rukojetí.
- Čas – špízy patří mezi bleskové recepty, aby maso zůstalo křehké a měkké, netrapte je na grilu příliš dlouho. U kuřecího je nicméně důležité, aby bylo propečené skrz naskrz. 10 minut by mělo stačit, ale raději po této době zkuste jeden kousek masa ze špízu stáhnout a rozkrojit. Pokud není uvnitř růžové, je čas sundat špízy z grilu.