Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zelí: 10 skvělých receptů

Zelí: 10 skvělých receptů

Zelí je výtečná příloha k vepřovému masu, ale nabízí mnohem širší využití. Co takhle zkusit zelnou polévku, bramborák nebo třeba salát po asijsku?

VŠE O HLÁVKOVÉM ZELÍ

  • V kuchyni má zelí všestranné využití, jednoduše se upravuje a celé hlávky se dají dlouho skladovat. Uložte je v suchu a chladnu, kde nemrzne (sklep), nebo je zavěste do vzdušného prostoru za košťál.
  • Zelí obsahuje hodně vody a málo kalorií, a je tudíž vhodné pro redukční diety. V zimě je pak zdrojem vitaminu C, má ho dvakrát více než citron.
  • Pro krouhání a nakládání zelí se hodí pozdní velké odrůdy zelí, sklízené na podzim. U nás je vyhlášené dobrovodské zelí z Dobré vody u Hořic. Krouhejte rozčtvrcené hlávky se seříznutými košťály na speciálním struhadle, ručně přes vrstvy listů nebo v robotu.
  • Pro přípravu salátů i před dušením ve vlastní šťávě nakrouhané syrové zelí osolte a promačkejte, pustí šťávu a zkřehne. Hruběji nakrájené zelí a celé listy před další tepelnou úpravou spařte vroucí vodou. Zbaví se čpavých látek, změkne a je stravitelnější.
  • Rozdíl mezi červeným a bílým zelím je kromě barvy i v chuti. Bílé zelí má více vlákniny, méně sacharidů a o něco menší množství vitaminů a minerálů než zelí červené, jehož barvivo je dobré pro cévy.
Autor: jana.koprivova