Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

AD
Kaufland – článek
ZDROJ: Kaufland
sdílet:

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní dopad na všechny stránky našeho života. Prospějeme nejen životnímu prostředí, ale také našim peněženkám a svědomí. Přečtěte si naše tipy, co může každý z nás udělat pro to, abychom vzniku potravinového odpadu předešli.

Plýtvání potravinami patří bez diskuze mezi velké společenské problémy dnešní doby. Dlouhodobě se mu věnuje společnost Kaufland, která se novou kampaní s názvem ‚Nekrm koš‘ snaží své zákazníky aktivně edukovat a předejít tak vzniku potravinového odpadu.

Co můžete udělat pro to, abyste nekrmili koš?

Nakupujte s rozmyslem

Vše začíná už nákupem. Naučte se plánovat jídelníček, psát nákupní seznam a nakupovat hospodárně. Důležité je i správné pochopení informací na obalech produktů, protože jen kvůli mylnému výkladu data minimální trvanlivosti a data spotřeby či záměně jejich významu totiž v Evropské unii ročně končí v odpadkovém koši téměř 9 tun jídla.

Datum spotřeby není datum minimální trvanlivosti

Datum spotřeby je vždy uvedeno na čerstvých potravinách, které bychom měli rychle zkonzumovat. Po uplynutí dané doby se už výrobek nesmí prodávat a my bychom jej ani neměli jíst. Jde zejména o chlazené maso, ryby nebo mléčné výrobky. Minimální trvanlivost nám říká, jaká je minimální životnost potraviny. Takové produkty se nekazí tak rychle, dokonce se smí i v obchodech s označením prodávat. Jsou to například sušenky, těstoviny nebo konzervy.

Správné skladování udrží potraviny déle ve formě

Nákup je ovšem pouze začátek, pokud budete nakoupené potraviny optimálně skladovat, vydrží déle v té nejlepší kondici a nebudou tak muset rychle putovat do koše. Právě v rámci kampaně Nekrm koš se dozvíte, jak správně naplnit mrazák i lednici a využít všechny její zóny, i uskladnit suché potraviny. Nechybí ani tipy, jak zamrazit zbytky nebo je využít při přípravě dalších pokrmů. 

Dobrými skutky proti plýtvání

Kromě edukace svých zákazníků se Kaufland snaží vzniku potravinového odpadu předcházet i tím, že reaguje na zájem zákazníků a do svých prodejen naskladňuje produkty dle očekávané poptávky. Zboží jako nebalené pečivo, maso, ryby, drůbež, uzeniny, sýry nebo lahůdky s ohledem na datum spotřeby pak průběžně zlevňuje. Často tak můžete s blížícím se datem spotřeby své oblíbené potraviny koupit výrazně levněji. Obchodní řetězec navíc dlouhodobě spolupracuje také s Českou federací potravinových bank, které ročně daruje přibližně 250 tun potravin. V neposlední řadě pak potraviny nevhodné k prodeji za symbolickou částku prodává zoologickým zahradám a mysliveckým sdružením.

7 tipů pro vás, jak neplýtvat potravinami:

  1. Při správném skladování může být potravina i po datu minimální trvanlivosti stále chutná.
  2. Rajčata, lilek či papriky nepatří do lednice.
  3. Co nespotřebujete, můžete zamrazit.
  4. Kupujte ovoce nebo zeleninu i po jednotlivých kusech.
  5. Sypké suroviny uchovávajte v uzavíratelných nádobách.
  6. Sušením potravin ušetříte nejen místo, ale zachováte i důležité vitamíny a antioxidanty.
  7. I ze zbytků se dají vytvořit skvělé pokrmy.

Měření

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Komerční sdělení

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč