Vracíme se ke sporákům, tak by se daly shrnout výsledky průzkumu CVVM, který spočítal, kolik z nás se stravuje doma a kolik si na jídlo raději zajde do restaurace či fastfoodu. České rodiny sice patří tradičně k domácnostem, ve kterých se i v mezinárodním srovnání hodně vaří, potřeba šetřit ale postavení domácí stravy ještě posílila.
Podle průzkumu CVVM, který proběhl ještě před ekonomickou krizí, se denně vařilo v 53 procentech domácností, několikrát týdně pak v 39 procentech. Nikdy nevařilo pouhé procento z dotázaných. Velký výběr jídel umí uvařit v Česku podle CVVM 73 procent žen a 16 procent mužů.
Domácí stravou k pevnému zdraví
Podle lékařů je hodně Čechů a Češek obézních. Vina ale není jen v tradiční české kuchyni, podle lékařů není na vině jídlo samotné, ale naše stravovací způsoby – přejídáme se, jíme ve chvatu a málo se pohybujeme. „Jídlo by mělo být jako obřad, v klidu a pohodě,“ podotýká docent Ladislav Horák z FN Královské Vinohrady, který se zabývá nemocemi zažívacího traktu. „Vaření doma a jídlo připravené z čerstvých surovin mají nejen význam pro zdravou výživu, pokud se používají dobré suroviny, ale i vliv na některé nemoci,“ dodal docent Horák.
Podle něj zejména dětem vadí smažené hranolky, pizzy, kečupy a tukem přetékající opečená mletá masa. Podle psychologů navíc společné jídlo přispívá i k většímu udržení soudržnosti rodiny. Možná i právě proto vařit hodně jídel umějí lidé, kteří žijí v partnerských vztazích, tedy ti, kteří jsou motivováni i tím, že jídlem dělají radost druhým.
Maminka místo kuchařky
Češky se podle průzkumu CVVM naučily vařit především tak, že to okoukaly od maminky či od babičky. Více než polovina domácích kuchařů a kuchařek umí vařit i bez toho, aby nahlížela do kuchařských knih. Z tradičních českých jídel se v domácnostech nejčastěji vaří kynuté knedlíky (téměř sto procent domácností), následovány česnečkou, cmundou (bramborákem) a vdolky. Tato jídla ochutnal alespoň jednou v životě snad každý Čech a Češka. Z dalších tradičních českých jídel lidé znají a umějí vařit i ikonu české kuchyně – knedlík, vepřovou a zelí, kulajdu, kyselo, guláše – a péci koláče.