Bez pašíka se donedávna neobešlo žádné větší vesnické stavení. Zabíjačka byla očekávanou událostí, při které se scházeli nejen členové rodiny, ale i sousedé z nejbližšího okolí. Jak taková domácí zabíjačka probíhá? A které dobroty nesmí na poctivé zabíjačce chybět?
Prasata patřila mezi první zvířata, která člověk začal pravidelně využívat pro svou obživu. První pokusy o domestikaci probíhaly již v neolitu asi před devíti tisíci lety a od té doby se pašíci stali důležitou součástí nejednoho hospodářství. Není se tedy čemu divit, že se lidé naučili využívat doslova každý kousek vepřového masa pro svou (s)potřebu.
- Zabíjačky probíhaly zejména v zimních měsících, kdy bylo možné maso nejlépe konzervovat na horší časy.
- Stačí jen připomenout dílo Josefa Jungmanna, který se (s přihlédnutím k tehdejším zvyklostem) pokoušel ještě v počátcích 19. století přejmenovat měsíc Vánoc na „prasinec“.
A rozporku máte? Aneb na co před zabíjačku nezapomenout
Štěstí přeje připraveným, říká se. U zabíjačky tomu není jinak. Hostině, při které kolují po stolech nejrůznější vepřové specialitky, předchází poměrně náročná příprava. Nejdříve je potřeba učinit za dost zákonným opatřením. Podle správnosti byste měli porážku pašíka ohlásit příslušným organům.
- Pokud totiž chováte třeba jen jediné prasátko, stáváte se chovatelem, a proto musíte být registrování u Českomoravské společnosti chovatelů (ČMSCH). Na tomto místě byste měli také předložit veterinární atestaci o tom, že je vaše prasátko zdravé.
- Jakmile máte formality za sebou, můžete začít chystat vybavení. Nezapomeňte na necky, ve kterých prasátko spaříte, zbavíte štětin, a trojnožku s rozporkou (tzv. triangl). Na ni zvíře zavěsíte a vykucháte.
- Nezapomeňte ani kbelíky, lavor, pekáče nebo zavařovačky. Pro vaření je vhodný také větší kotel (např. butar). Naostřené nože a sekáčky jsou samozřejmostí.
Kromě toho se vybavte pořádnou zásobou koření, jako bobkový list, majoránka, pepř kmín, tymián nebo třeba pálivý zázvor (záleží na vašich chuťových preferencích). Ve spíži nesmí chybět ani sůl, mrkev, česnek s cibulí, kroupy nebo „buchty“ do jitrnic (ty můžete nahradit žemlemi).
A pokud se zabíjačkami teprve začínáte, pozvěte si raději řezníka nebo zkušeného souseda, který vám podá pomocnou ruku. Budete mít jistotu, že se vám vše povede.
Patero zabíjačkových dobrot, které nemůžete vynechat
Všechno jste zvládli na jedničku? Potom nezbývá než se pustit do hodování. Která jídla na zabíjačkovém setkání můžete vyzkoušet?
1. Bůček na cibuli
Oblíbení dopolední svačinka. Vepřový bůček se podává s paprikou a pravým domácím chlebem na zakousnutí.
2. Polévka z ovaru
Poctivá polévka nesmí chybět na žádné zabíjačce. Silný vývar, který vzniká při vaření ovaru, je možné doplnit kroupami a podávat v pravé poledne. Aspoň po náročné práci zahřejete své prokřehlé tělo.
3. Zabíjačkový guláš
Osvědčeným hlavním chodem je zabíjačkový guláš. Můžete jej uvařit z méně hodnotných surovin nebo třeba vývaru z jitrnic, jejichž obsah by v případě prasknutí mohl přijít nazmar.
4. Prdelačka
Navečer se podává temná zabíjačková polévka, tzv. prdelačka. Základem polévky je opět silný vývar, který připravujeme v průběhu celého dne.
5. Jelítka a jitrnice
Součástí zabíjačkové výslužky bývají také jitrnice a jelítka, které asi není potřeba představovat. Stačí si jen vybavit Dařbujána a Pandrholu. Na teplých jelítkách si pochutnáte s bramborami a se zelím. Nebo si z nich můžete připravit lahodný prejt.
Nevybrali jste si? Nahlédněte do sekce pod článkem, kde najdete další zabíjačkové recepty, které vám v mrazivém počasí učitě přijdou k duhu.