0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Domácí zabíjačka: Jak probíhají tradiční české hody?

Domácí zabíjačka: Jak probíhají tradiční české hody?
sdílet:
Bez pašíka se donedávna neobešlo žádné větší vesnické stavení. Zabíjačka byla očekávanou událostí, při které se scházeli nejen členové rodiny, ale i sousedé z nejbližšího okolí. Jak taková domácí zabíjačka probíhá? A které dobroty nesmí na poctivé zabíjačce chybět?

Prasata patřila mezi první zvířata, která člověk začal pravidelně využívat pro svou obživu. První pokusy o domestikaci probíhaly již v neolitu asi před devíti tisíci lety a od té doby se pašíci stali důležitou součástí nejednoho hospodářství. 

Není se tedy čemu divit, že se lidé naučili využívat doslova každý kousek vepřového masa pro svou (s)potřebu. Zabíjačky probíhaly zejména v zimních měsících, kdy bylo možné maso nejlépe konzervovat na horší časy. Stačí jen připomenout dílo Josefa Jungmanna, který se (s přihlédnutím k tehdejším zvyklostem) pokoušel ještě v počátcích 19. století přejmenovat měsíc Vánoc na „prasinec“.

A rozporku máte? Aneb na co před zabíjačku nezapomenout

Štěstí přeje připraveným, říká se. U zabíjačky tomu není jinak. Hostině, při které kolují po stolech nejrůznější vepřové specialitky, předchází poměrně náročná příprava. Nejdříve je potřeba učinit za dost zákonným opatřením. Podle správnosti byste měli porážku pašíka ohlásit příslušným organům.

Pokud totiž chováte třeba jen jediné prasátko, stáváte se chovatelem, a proto musíte být registrování u Českomoravské společnosti chovatelů (ČMSCH). Na tomto místě byste měli také předložit veterinární atestaci o tom, že je vaše prasátko zdravé.

Jakmile máte formality za sebou, můžete začít chystat vybavení. Nezapomeňte na necky, ve kterých prasátko spaříte, zbavíte štětin, a trojnožku s rozporkou (tzv. triangl). Na ni zvíře zavěsíte a vykucháte. Nezapomeňte ani kbelíky, lavor, pekáče nebo zavařovačky. Pro vaření je vhodný také větší kotel (např. butar). Naostřené nože a sekáčky jsou samozřejmostí.

Kromě toho se vybavte pořádnou zásobou koření, jako bobkový list, majoránka, pepř kmín, tymián nebo třeba pálivý zázvor (záleží na vašich chuťových preferencích). Ve spíži nesmí chybět ani sůl, mrkev, česnek s cibulí, kroupy nebo „buchty“ do jitrnic (ty můžete nahradit žemlemi).

A pokud se zabíjačkami teprve začínáte, pozvěte si raději řezníka nebo zkušeného souseda, který vám podá pomocnou ruku. Budete mít jistotu, že se vám vše povede.

Patero zabíjačkových dobrot, které nemůžete vynechat

Všechno jste zvládli na jedničku? Potom nezbývá než se pustit do hodování. Která jídla na zabíjačkovém setkání můžete vyzkoušet?

1. Bůček na cibuli

Oblíbení dopolední svačinka. Vepřový bůček se podává s paprikou a pravým domácím chlebem na zakousnutí.

2. Polévka z ovaru

Poctivá polévka nesmí chybět na žádné zabíjačce. Silný vývar, který vzniká při vaření ovaru, je možné doplnit kroupami a podávat v pravé poledne. Aspoň po náročné práci zahřejete své prokřehlé tělo.

3. Zabíjačkový guláš

Osvědčeným hlavním chodem je zabíjačkový guláš. Můžete jej uvařit z méně hodnotných surovin nebo třeba vývaru z jitrnic, jejichž obsah by v případě prasknutí mohl přijít nazmar.

4. Prdelačka

Navečer se podává temná zabíjačková polévka, tzv. prdelačka. Základem polévky je opět silný vývar, který připravujeme v průběhu celého dne.

5. Jelítka a jitrnice

Součástí zabíjačkové výslužky bývají také jitrnice a jelítka, které asi není potřeba představovat. Stačí si jen vybavit Dařbujána a Pandrholu. Na teplých jelítkách si pochutnáte s bramborami a se zelím. Nebo si z nich můžete připravit lahodný prejt.

Nevybrali jste si? Nahlédněte do sekce pod článkem, kde najdete další zabíjačkové recepty, které vám v mrazivém počasí učitě přijdou k duhu.

Související články

Zabijačka u vás doma
  • Tipy a triky

Zabijačka u vás doma

Vybrali jsme pro vás recepty na jídla, která jsou spojena se zimními měsíci a zabijačkou. A tak na vašem stole nebude chybět ovar s vejmrdou, který je nejlepší zapíjet vychlazenou slivovičkou. Doma si můžete uvařit také černou zabijačkovou...
Sladké, nadýchané a křehké. Objevte boží milosti
  • Tipy a triky

Sladké, nadýchané a křehké. Objevte boží milosti

Tradiční pečivo na masopust i VelikonoceŽe jste o božích milostech nikdy neslyšeli? Jedná se o tradiční sladké pečivo, které naše babičky a prababičky pekly vždy na masopust a Velikonoce. V období masopustu se boží milosti podávaly...
Autor: petr.suth

Apetit magazín

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?
  • Tipy a triky

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?

Mohlo by se zdát, že domácí konzervování už patří minulosti. Nicméně naše babičky se na zimu vždy poctivě připravovaly a měly díky němu vystaráno. Tak proč to nezkusit také? Poradíme vám, jak vybrat správnou metodu pro různé druhy ovoce a...
Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř
  • Poradna

Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř

Šťávy a omáčky často zůstanou na talíři jen proto, že není jak dostat do pusy a neporušit hned několik zásad správného stolování. Taková nesnáz ovšem Italy nezastaví. Vezmou kousek bílého pečiva a talíř jím vytřou do sucha. Tento zvyk je...
6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
  • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
  • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
  • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...

Obchod Apetit