Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Meruňky, kam se podíváte

Meruňkový džem
ZDROJ: Apetit
sdílet:
Meruňky patří mezi populární české ovoce. Na našem území se pěstují už od pradávna. Napovíme vám, jak se o meruňky starat, pokud je máte na zahradě, jakou vybrat odrůdu a k čemu se meruňky hodí v kuchyni. A řekneme si, kde se meruňky v Česku pěstují a proč letos budou dražší.

Najednou se všude objevují přepravky s jemně oranžovými plody. Vidíme je na trzích, na babiččině koláči, doma ve špíži, v restauraci na menu. Co to znamená? Ano, je to tak! Meruňková sezona je v plném proudu. Letošní rok ale množství českých meruněk v obchodech bude omezené.

Kde se meruňky pěstují a co ovlivňuje jejich sklizeň

Meruňky rostou na loňských letorostech, takže potřebují celoroční péči. Rozkvétají poměrně brzy na jaře, proto se většinou pěstují v teplejších oblastech, kde není takové riziko jarních mrazíků. České meruňky tedy nejčastěji uvidíme v oblasti jižní Moravy, ve středních Čechách a ve Slezsku. Mezi nejznámější meruňkové farmy patří farma Dryák (Slaný), Čerstvě utrženo (Velké Bílovice) a Sady Životice (Havířov).

Bohužel rok 2020 české pěstitele ovoce ani zákazníky nepotěšil. Zima byla dlouhá a jarní noční mrazy poškodily poupata. Meruňky byly postiženy obzvlášť silně, ale nepříznivé počasí zasáhlo i broskve a švestky. Dle průzkumů je letošní sklizeň na území ČR nejhorší za posledních 17 let, takže českých meruněk bude opravdu pomálu. Tuzemští zákazníci si na české ovoce potrpí, a tak se poptávka po našich meruňkách konstantně drží na vysoké příčce. Tuto sezonu se budeme ale muset smířit s dražšími cenami u českých meruněk nebo se spokojit s meruňkami z dovozu. Největším dovozcem je slunná Itálie.

Jaké odrůdy potkáte v zahradách a na trzích a k čemu se hodí v kuchyni

Odrůdy meruněk se liší dobou zrání, plností chuti, cukernatostí a plodností. Jedna z nejpopulárnějších odrůd u nás je Velkopavlovická. Tu můžeme najít v ovocných sadech v okolí Brna. Má poměrně velký plod s hladkým povrchem. Vyznačuje se střední tuhostí dužiny, je velmi šťavnatá a navinule nasládlá. Perfektně se hodí do knedlíků a na pečení dezertů.

Stejně s Velkopavlovickou odrůdou dozrává i Mirka. Jedná se o další velmi populární meruňku. Je méně sladká, tužší a mírně aromatická. Využívá se do pokrmů, ve kterých vyhledáváme spíše svěžest než sladkost. Ideálně se hodí do sorbetů, limonád a salátů.

Pokud hledáte odrůdu odolnou vůči mrazům, je jí Lerosa. Pyšní se asi největší odolností květů vůči mrazu. Vyhovuje jí teplo, světlo a zastřihávání koruny. Výsadba je ideální na podzim. Dejte si ale pozor na ostatní rostliny v okolí. Nevyhovuje jí blízké okolí rajčat a brambor. Tato odrůda má jemně sladkou chuť, střední tuhost a je velmi šťavnatá.

Kdy meruňky sklízet

Stromy plodí na přelomu léta a podle zralosti a cukernatosti se meruňky dále zpracovávají. Milujeme je v koláčích, džemech, knedlících, nakládané, čerstvé, v limonádě, ve zmrzlině. Dají se dokonce zamrazit a ty nejvíce zralé se používají na výrobu meruňkovice. Meruňky prostě můžete využít mnoha způsoby.

Meruňky jezte i pro zdraví

Kromě výborné chuti a rozmanitosti použití mají meruňky také pozitivní vliv na zdravotní stav. Chrání zrak, zlepšují kvalitu pokožky a posilují imunitu. Zároveň obsahují vysoké množství beta-karotenu, který pomáhá pokožce absorbovat sluneční paprsky. Dále snižují hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Meruňkové oleje a odvary se dokonce používají jako podpora regenerace pokožky. Zabírají hlavně na malé jizvičky po odřeninách.

Apetit magazín