Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ostropestřec: bylinný restart organismu i jater

Ostropestřec
ZDROJ: Nguyen Dang Hoang Nhu/Unsplash
sdílet:
Snadno jej můžeme zaměnit s bodlákem, přesto bychom jeho bodlinkám měli věnovat patřičnou pozornost. Ostropestřec je nabitý užitečnými látkami, které příznivě působí na lidský organismus, imunitu, a především játra. Prozradíme vám, jak jej užívat, abychom zachovali jeho účinky na lidské zdraví.

Jednoletá či dvouletá bylina vyznačující se fialovým květem podobným bodláku v sobě skrývá blahodárné látky. Poznáte ji také podle bodlinatých listů s výrazným žilkováním. První květy se na metrových lodyhách objevují koncem června, na konci léta sklízíme již vyvinuté plody (semena).

Původ této léčivé rostliny nalezneme ve Středomoří a Kanárských ostrovech, přesto je velmi rozšířena po celé Evropě i Malé či Přední Asii. Ostropestřec byl využíván již ve starověku. V Antice jím léčili uštknutí hadem, v 17. století se doporučoval při jaterních obtížích, problémech s krevním tlakem či depresemi. Svým vzhledem si vysloužil přízvisko Kristova koruna.

Fialové květy plné účinných látek

Ostropestřec mariánský se může pyšnit zdravím nabitým složením. Jeho semena tvoří ze třetiny olej, další třetinu zastávají bílkoviny. Najdeme v něm vitamin E a silný antioxidant – silymarin s protizánětlivými, antioxidačními i antivirovými účinky.

12 účinků ostropestřce na naše tělo

 1. Detoxikuje a regeneruje játra.
 2. Pomáhá při žlučových kamenech, žloutence, cirhóze jater a dalších jaterních problémech.
 3. Zmírňuje následky chemoterapie.
 4. Napomáhá při žaludeční kolice i léčbě mononukleózy.
 5. Funguje jako antioxidant, chrání naše tělo před toxickými a škodlivými látkami.
 6. Tlumí migrény, bolesti hlavy i deprese.
 7. Detoxikuje organismus, je tedy vhodný pro boj s kožními ekzémy, alergiemi i astmatem.
 8. Je vhodný při poruchách krevního oběhu, křečových žil i zánětech dvanácterníku, sleziny či žlučníku.
 9. Napomáhá při hemeroidech.
 10. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
 11. Je účinný v boji s cukrovkou.
 12. Zpomaluje proces stárnutí kůže i orgánů.

Jak se ostropestřec užívá

Na trhu je řada přípravků ze semen i květů této nápadně zbarvené rostliny. Každá forma podání však má jinou účinnost, v jaké podobě je tedy zachováno nejvíce užitečných látek?

Přímá konzumace

Nejlepších účinků při detoxikační a regenerační kúře dosáhnete přímou konzumací zdravím nabitých semen. Právě ony obsahují nejvíc silymarinu. K sehnání jsou na e-shopech, vybírat můžete ze dvou variant: drcená či celá semena. Pokud si je budete připravovat doma, nezapomeňte zamezit jejich kontaktu s kovem a zvolte odpovídající hmoždíř. Doporučuje se užívat 4x denně čajová lžička 45 minut před jídlem. Zapíjet je můžete obyčejnou kohoutkovou vodou.

Čaj

Snadnou přípravou je čaj z květů i semen ostropestřece. Příliš vysoké teploty ale ničí ty nejcennější látky. Nejlepšího účinku docílíte zalitím pouze teplou, nikoli vařící vodou, a alespoň dvacetiminutovým louhováním. Během přípravy čaje by se ostropestřec neměl dostat do kontaktu s kovem, i tém by mohl ztratit většinu svých účinků. Čaj se doporučuje pít ráno na lačno, před obědem nebo spaním.

Olej

Za studena lisovaný olej si uchovává většinu cenných látek. Běžně se užívá nalačno či před jídlem, použít ho však lze i ve studené kuchyni. Pro regeneraci jater je vhodnější jíst celá semena, protože nejvíce účinných látek ukrývají tvrdé slupky, ze kterých se lisováním do oleje nedostanou. Užívají se jedna až dvě lžičky oleje denně.

Doplňky stravy 

Na trhu je značné množství výrobců doplňků stravy, které jej upravují v různých podobách - například jako olejem naplněné kapsle nebo pastu. Vždy se na obalu přesvědčte, z čeho se skládají. Vedle extraktu z ostropestřece mohou obsahovat i řadu dalších surovin a přídatných látek, o jejich nezbytnosti či prospěšnosti lze pochybovat.

Autor: hana.kovarikova

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč