0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tipy na víkend: Žatecká Dočesná a jiné gastro akce

Tipy na víkend: Žatecká Dočesná a jiné gastro akce
sdílet:
Poslední prázdninový víkend nabídne milovníkům dobrého jídla a pití slavnosti piva a chmelu v Žatci, ochutnávku medu a medoviny v Archeoskanzenu Modrá i oslavu chleba v historickém Vodním mlýnu ve Slupi. Na Dožínkách v Boskovicích se dozvíte, kdo získal ocenění Regionální potravina a v Praze se pro vás chystají hned dva food festivaly – Foodparade v Troji a Vegan Burger Fest v Holešovicích.

Žatecká Dočesná

Do srdce chmelařského regionu zamiřte za pivem a hudbou. Na Dočesné ochutnáte pivo z více než čtyřiceti malých a minipivovarů, zastoupeno bude i dalších patnáct středních a velkých pivovarů, včetně známých značek. Na několika pódiích zazní hudba různých žánrů. Pokocháte se ukázkou ručního česání chmele a vše o zeleném zlatu se dozvíte v Chmelařském muzeu. Pokud se pivu věnujete s vědeckou vášní, nenechte si ujít vyhlášení výsledků odborné degustace zaštítěné Chmelařským institutem.

  • Vstup: zdarma, 31. 8.–1. 9., sobota 18.00–24.00, neděle 10.00–24.00

Den medu a medoviny

Ochutnat med ze všech koutů světa a z pylů všech možných rostlin, například lipový, akátový nebo malinový, můžete ve velkomoravském archeoskanzenu Modrá. Pokud si věříte, můžete se dokonce zúčastnit soutěže v poznávání medů. Chcete-li kromě chuťových buněk zaměstnat i svaly, vytvořte družstvo a přihlaste se do soutěže ve stloukání másla. Sílu vám dodá medovina, medové oplatky nebo medové pivo. Děti si v mezičase vyrobí svíčku nebo vyzkoušejí lukostřelbu.

  • Vstup: do archeoparku – dospělí: 80 Kč, děti: 60 Kč, rodinné 180 Kč, vzhledem k akci může být vstupné navýšeno, 1. 9., 10.00–17.00, Archeoskanzen Modrá

Slavnosti chleba ve Slupi

Parním vlakem z Brna do Šatova nebo do Znojma a následně historickým autobusem se můžete vypravit do moravské obce Slup, kde se v areálu Vodního mlýna pořádají Slavnosti chleba. Ten bude k ochutnání čerstvý po celý den, vytažený ještě horký přímo z vojenské polní pekárny. Chybět nebudou stánky s pečivem a burčákem nebo historický jarmark s ukázkami řemesel. Po poledni areálem projede spanilá jízda traktorů a na děti se těší vodník s vyprávěním pohádek.

  • Vstup: dospělí – 100 Kč, děti do 15 let zdarma, 1. 9., 10.00–19.00, Slup, v areálu Vodního mlýna

Jihomoravské dožínky Boskovice

Dožínkový průvod, folklorní muzika, přehlídka zemědělské techniky, výstava různých druhů hospodářských zvířat, trh s místními specialitami, prezentace regionálních potravin a moravských vinařů, ale hlavně vyhlášení výsledků soutěže o Regionální potravinu pro rok 2018 vás čeká v Boskovicích. Kromě ochutnávání místních dobrot si můžete prohlédnout zdejší památky – hrad, zámek či židovský hřbitov.

  • Vstup: info o vstupném na místě, 1. 9., 9.00–21.00, Boskovice

Foodparade

Hned několik burgerů od různých street foodových prodejců můžete porovnat na velkém festivalu v zahradě Trojského zámku v Praze. Mimo to můžete ochutnat speciality japonské, italské, francouzské, indické nebo blízkovýchodní kuchyně. Na své si přijdou i milovníci chilli, zmrzliny, kávy, koktejlů a vína. Hodovat se bude na úrovni: degustační menu i nápoje se budou podávat ve skle a porcelánu a ke všem dostanete skutečný příbor. K zapůjčení budou i piknikové deky.

Na festivalu najdete i stánek Mamma HELP, koupí nabízených dobrot tam přispějete na pomoc pacientkám s rakovinou prsu.

  • Vstup: v předprodeji – 300 Kč (součástí je 200 Kč na konzumaci), na místě 150 Kč + dobíjecí konzumační čipy, které je možné nabít libovolnou částkou, 1. 9.–2. 9., sobota 10.00–21.00, neděle 10.00–20.00, Praha, Trojský zámek

Čejkovické bylinkové slavnosti

Ochutnávky nejrůznějších směsí čajů a koření, exkurze do výrobny, odborné přednášky, zero waste a bio jarmark s potravinami a ekologickými produkty nebo řemeslný trh pro vás přichystali v areálu firmy Sonnentor. Chybět nebudou ani dílničky pro děti a zábavné vědecké pokusy nebo divadelní představení. Pokud jste vždy toužili namíchat si svůj vlastní bylinný čaj, zasvětí vás do jeho výroby i s praktickou ukázkou. Občerstvit se můžete nejen čajem, ale i burgery, frgály nebo biodobrotami. 

  • Vstup: info o vstupu na místě, do přinesených hrnečků sleva na konzumaci 5 Kč, 2. 9., 10.00–18.30, Čejkovice, areál Sonnentor

Vegan Burger Fest

Přijďte vyzkoušet, co všechno se dá dát do burgeru, pokud se osvobodíte od představy, že musí obsahovat maso. První ročník Vegan Burger Festu nabídne soutěž v pojídání burgerů – vítěz získá poukázku do bistra Chutnej Fast Food a všichni účastníci soutěže se mohou těšit na vtipná trička. Výtěžek z akce podpoří vybranou charitativní organizaci.

  • Vstup: dobrovolné vstupné, 2. 9., 10.00–18.00, Praha Holešovice, před klubem Cross
Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

Oslavte babí léto dokonalými chuťovkami
  • Poradna

Oslavte babí léto dokonalými chuťovkami

Létu sice už odzvonilo, začínající podzim však přináší stále spoustu příležitostí ke společenskému setkání. Dostali jste pozvánku na piknik nebo odpolední víkendové grilování s přáteli a lámete si hlavu, co donést jako pohoštění?...
STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit