Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Meruňky, kam se podíváte

Meruňky patří mezi populární české ovoce. Na našem území se pěstují už od pradávna. Napovíme vám, jak se o meruňky starat, pokud je máte na zahradě, jakou vybrat odrůdu a k čemu se meruňky hodí v kuchyni. A řekneme si, kde se meruňky v Česku pěstují a proč letos budou dražší.
17. 7. 2020 | Autor: redakce Apetitu

Najednou se všude objevují přepravky s jemně oranžovými plody. Vidíme je na trzích, na babiččině koláči, doma ve špíži, v restauraci na menu. Co to znamená? Ano, je to tak! Meruňková sezona je v plném proudu. Letošní rok ale množství českých meruněk v obchodech bude omezené.

Kde se meruňky pěstují a co ovlivňuje jejich sklizeň

Meruňky rostou na loňských letorostech, takže potřebují celoroční péči. Rozkvétají poměrně brzy na jaře, proto se většinou pěstují v teplejších oblastech, kde není takové riziko jarních mrazíků. České meruňky tedy nejčastěji uvidíme v oblasti jižní Moravy, ve středních Čechách a ve Slezsku. Mezi nejznámější meruňkové farmy patří farma Dryák (Slaný), Čerstvě utrženo (Velké Bílovice) a Sady Životice (Havířov).

Bohužel rok 2020 české pěstitele ovoce ani zákazníky nepotěšil. Zima byla dlouhá a jarní noční mrazy poškodily poupata. Meruňky byly postiženy obzvlášť silně, ale nepříznivé počasí zasáhlo i broskve a švestky. Dle průzkumů je letošní sklizeň na území ČR nejhorší za posledních 17 let, takže českých meruněk bude opravdu pomálu. Tuzemští zákazníci si na české ovoce potrpí, a tak se poptávka po našich meruňkách konstantně drží na vysoké příčce. Tuto sezonu se budeme ale muset smířit s dražšími cenami u českých meruněk nebo se spokojit s meruňkami z dovozu. Největším dovozcem je slunná Itálie.

Jaké odrůdy potkáte v zahradách a na trzích a k čemu se hodí v kuchyni

Odrůdy meruněk se liší dobou zrání, plností chuti, cukernatostí a plodností. Jedna z nejpopulárnějších odrůd u nás je Velkopavlovická. Tu můžeme najít v ovocných sadech v okolí Brna. Má poměrně velký plod s hladkým povrchem. Vyznačuje se střední tuhostí dužiny, je velmi šťavnatá a navinule nasládlá. Perfektně se hodí do knedlíků a na pečení dezertů.

Stejně s Velkopavlovickou odrůdou dozrává i Mirka. Jedná se o další velmi populární meruňku. Je méně sladká, tužší a mírně aromatická. Využívá se do pokrmů, ve kterých vyhledáváme spíše svěžest než sladkost. Ideálně se hodí do sorbetů, limonád a salátů.

Pokud hledáte odrůdu odolnou vůči mrazům, je jí Lerosa. Pyšní se asi největší odolností květů vůči mrazu. Vyhovuje jí teplo, světlo a zastřihávání koruny. Výsadba je ideální na podzim. Dejte si ale pozor na ostatní rostliny v okolí. Nevyhovuje jí blízké okolí rajčat a brambor. Tato odrůda má jemně sladkou chuť, střední tuhost a je velmi šťavnatá.

Kdy meruňky sklízet

Stromy plodí na přelomu léta a podle zralosti a cukernatosti se meruňky dále zpracovávají. Milujeme je v koláčích, džemech, knedlících, nakládané, čerstvé, v limonádě, ve zmrzlině. Dají se dokonce zamrazit a ty nejvíce zralé se používají na výrobu meruňkovice. Meruňky prostě můžete využít mnoha způsoby.

Meruňky jezte i pro zdraví

Kromě výborné chuti a rozmanitosti použití mají meruňky také pozitivní vliv na zdravotní stav. Chrání zrak, zlepšují kvalitu pokožky a posilují imunitu. Zároveň obsahují vysoké množství beta-karotenu, který pomáhá pokožce absorbovat sluneční paprsky. Dále snižují hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Meruňkové oleje a odvary se dokonce používají jako podpora regenerace pokožky. Zabírají hlavně na malé jizvičky po odřeninách.

Související

Jaké vitaminy obsahuje letní ovoce?

Máte chuť na sladké, a zároveň chcete svému tělu dopřát potřebné vitaminy a minerály? Pak vraťte čokoládu zpátky do...

20x sladké meruňky

Zářivě oranžové ovoce se právem těší velké oblibě. Je sladké, šťavnaté a voňavé. Báječně se hodí do letních koláčů a...

Přidat komentář