Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

dTest testoval vanilkovou zmrzlinu: Ověřoval chuť i poctivost

Zmrzlina dTest
ZDROJ: Dovila Ramoskaite/Unsplash
sdílet:

Patří k nejprodávanějším v Česku, proto časopis dTest podrobil svému zkoumání právě vanilkovou zmrzlinu. U vybraných vzorků nechal v laboratoři ověřit chuť i poctivost. Zjistil, že na smetaně se nešidí, ale u řady výrobků vznikly pochybnosti o původu vanilky.

Zmrzlinu pravidelně nakupuje 88 procent českých domácností a nejčastěji pořizují rodinná vaničková balení. A právě tento spotřebitelský trend kopíroval časopis dTest při svém zkoumání.

Zajímaly nás čistě vanilkové zmrzliny bez dalších ochucujících přísad nebo čokoládových polev. Původním cílem bylo porovnat vaničkové zmrzliny různé kvality: smetanové i ty s rostlinným tukem, při nákupech jsme však zjistili, že výrobky na bázi smetany mezi vanilkovými zmrzlinami převažují,“ uvedla šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Kromě použitého tuku můžeme vanilkové zmrzliny dělit také podle původu jejich příchuti

Do jedné skupiny patří výrobky s opravdovou vanilkou, kterou v seznamu složek najdeme jako vanilkový extrakt či přírodní vanilkové aroma. Na opačné straně stojí zmrzliny vonící po umělém vanilinu.

U deseti vzorků, které ve složení deklarovaly přídavek přírodního vanilkového aromatu, případně celých vanilkových lusků, nechala redakce dTestu ověřit, zda je skutečně obsahují.

Obezřetnost je na na místě, vanilka je totiž často předmětem falšování. K nekalostem svádějí především cenové rozdíly: kilogram vanilkových lusků, ze kterých lze získat 10 až 20g vanilinu, se prodává zhruba za 400 dolarů. Kilogram syntetického vanilkového aroma lze koupit zhruba za 10 dolarů. Není proto divu, že přírodní vanilkové aroma dává vůni méně než 1% vanilkových výrobků. Zbylých více než 99% za svou vůni vděčí umělému vanilinu,“ vysvětlila Hana Hoffmannová.

Kontrola probíhala ve třech krocích

Překvapující bylo, že všemi třemi zkouškami dokázala bez problémů projít jediná zmrzlina. Vysvědčení o pravosti vanilkového aromatu si z laboratoře odnesla pouze Kaufland/K-Classic Cremige Bourbon Vanille Eiscreme.

U ostatních zmrzlin se proces ověřování v některé z fází zadrhl. Obsah vanilinu byl buď příliš nízký a laboratoř jej nedokázala změřit, nebo nebylo možné jednoznačně prokázat jeho přírodní původ.

  • TIP NA NÁKUP

Nejúspěšněji si v testu vedla Kaufland/K-Classic, Cremige Bourbon Vanille Eiscreme. Jako jediná prošla
kompletním potvrzením autenticity přírodního vanilinu. Navíc nabízí nejvýhodnější poměr mezi cenou a kvalitou.

Hodnocení za odměnu

K vanilkovému osvěžení patří i sladká chuť, s cukrem se to však nesmí přehánět, a proto dTest upřednostnil méně oslazené zmrzliny. Výsledky byly vyrovnané, obsah cukru se ve výrobcích pohyboval od 18,7 do 23,2%. V praxi to znamená, že kopeček vanilkové zmrzliny (cca 30ml či 18g) dodá necelé 4g cukru.

  • Porce točené zmrzliny (cca 120ml či 73g) ukrývá okolo 15g cukru.
  • Podle výživového doporučení Světové zdravotnické organizace bychom denně neměli sníst více než 25g přidaného cukru.
  • Zmrzlina by tak teoreticky mohla být jediným dezertem, který si můžeme během letního dne dovolit.

Chuť známkovalo 12 hodnotitelů

To, jak se výrobcům zmrzlina povedla z hlediska chuti, známkovalo 12 hodnotitelů. Sledovali příjemnost textury, chuti a vůně. Dále bodovali intenzitu vanilkové i mléčné příchuti a všímali si různých defektů. Zvláštní pozornost hodnotitelé věnovali technologickým chybám textury, zejména velkým ledovým krystalkům či vyschlé ,gumovité‘ konzistenci.

  • Záporné body se připisovaly rovněž za přílišnou sladkost či cizí příchutě.
  • Nejvyšší počet bodů sesbírala Carte d'Or Vanilla from Madagascar, která místo smetany obsahuje kokosový tuk, druhá skončila Kaufland/K-Classic Cremige Bourbon Vanille Eiscreme. „S ohledem na to, co jsme se dozvěděli o složení zmrzlin, je první místo v senzorickém hodnocení trochu překvapivé. V konkurenci smetanových zmrzlin totiž chutí prorazil mražený krém s rostlinným tukem. Za intenzitu mléčné chuti si přitom odnesl lepší známku než řada výrobků se smetanou,“ poznamenala šéfredaktorka dTestu.

Ta je. A skoro netaje

Na zmrzliny čekala i praktická zkouška odtávání alias meltdown test. Ten zkoumá stabilitu mraženého krému tak, že se v místnosti s konstantní teplotou 20 °C položí porce zmrzliny na síto a v 15minutových intervalech se měří její odkapané množství.

  • Ideální krém by měl tát a odkapávat pomalu. Pro zlepšení stability výrobci často používají přídatné látky, typicky rostlinné látky karubin a gumu guar. Bez jejich pomoci se obešly jen značky Billa Premium a Häagen-Dazs.

Už po 15 minutách se ukázaly rozdíly. Zatímco ze šesti zmrzlin neubyla ani jedna kapka, Bohemilk Česká zmrzlina z Opočna vanilková přišla o 11,6 % původní hmotnosti. Za 30 minut po startu experimentu z již zmíněné Bohemilk ubylo 51,4%, naopak nejodolnější Tesco Vanilla Ice Cream ztratila pouze 0,9% hmotnosti.

  • Absence stabilizátorů se u zmrzlin Billa Premium a Häagen-Dazs při odtávacím testu projevila: zatímco z běžných mražených krémů po 45 minutách odkapalo v průměru 25% hmotnosti, obě zmíněné značky na konci experimentu přišly o 86,6%, respektive 71,3% původní váhy.
  • Sama nepřítomnost stabilizátorů však automaticky neznamená rychlé odtávání. To potvrdila nejrychleji tající opočenská zmrzlina, v jejímž složení stabilizátory nechybějí.

Testované zmrzliny předvedly pestré spektrum receptur

  • Zbytek hodnocení se zaměřil na informace na obale.

  • Na jedné straně stály mražené krémy vyrobené ze smetany, vanilky a vajec bez přídavku stabilizátorů a barviv, u zbylých zmrzlin bylo hodnocení deklarovaného složení sníženo z důvodu výskytu barviv a glukózo-fruktózového sirupu.
  • Důležité byly i vanilkové lusky, slibovala je většina zmrzlin, jejich přítomnost však ještě neznamená, že zmrzlina voní po přírodním vanilinu. Často se totiž jedná o extrahované vanilkové lusky, ze kterých byl vanilin vytěžen. Mraženému krému dodávají zejména typické drobné tmavé částečky vytvářející vzhled pravé vanilkové zmrzliny.

Zdroj: Vyšlo v časopise Apetit

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Autor: Jana Kopecká

Apetit magazín

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?
  • Zajímavosti

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?

Vánoce bez másla? To si snad ani neumíme představit! Je základem dokonalého cukroví, zjemní slavnostní pokrmy a dodá jim tu správnou chuť. Ale víte, jak poznat to opravdu nejlepší? Prozradíme vám, jak technologie výroby ovlivňuje jeho...