0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dezerty se zmrzlinou

Dort se zmrzlinou
ZDROJ: Archiv
sdílet:

Zmrzlinu si můžeme vychutnat na dřívku či v kornoutku. Anebo můžeme zajít dál a udělat z ní ingredienci v báječném dezertu. Představíme vám nápady i slavné recepty na lahůdky, které jsou díky zmrzlině ještě o něco lepší!

 

Zmrzlinový sendvič

Jde vlastně o zmrzlinu, která se podává mezi dvěma pláty upečeného sladkého těsta či v oplatce, takže ji můžete uchopit a okusovat. Takovému sendviči děti nikdy neřeknou ne! Zmrzlinu můžete použít kupovanou nebo si udělat vlastní a totéž platí o těstu či sušence.

  • Můžete si upéct čokoládový plát nebo koupit dobré sušenky – a pokud nechcete vysloveně zmrzlinové jednohubky, pořiďte raději sušenky větší velikosti, budou se lépe držet.

Zmrzlinový dort

Dezert, který se zlatým hřebem každé narozeninové oslavy. Opět to, kolik s ním budete mít práce, záleží čistě na vás: zmrzlinový dort z titulní fotografie připravíte snadno doma i z hotových surovin. Stejně dobře se ale můžete pustit do pečení korpusu a výroby vlastní zmrzliny.

Zmrzlinová bomba

Je variací zmrzlinového dortu – princip je stejný: upečený korpus naplněný zmrzlinou. Rozdíl je ve tvaru. Bomba vypadá jako polokoule či homole, přičemž stěny jsou tvořeny těstem a zmrzlinová náplň se skrývá uvnitř.

Baked Alaska neboli dort Aljaška 

Od zmrzlinové bomby je jen krok k vysoce efektnímu dezertu zvanému Aljaška. Vznikl údajně na oslavu připojení Aljašky k USA (i když příběhů o tom, kde, kdy a kdo ho vymyslel, existuje více). Od bomby se liší tím, že povrch dortu je po vytažení z mrazáku zakryt vrstvou pevného sněhu z bílků a ogrilován.

  • Dnes se většinou používá flambovací pistole, ale pokud ji nevlastníte, udělejte to jako původní cukráři – vložte dezert na moment pod rozpálený gril do trouby.

Peach Melba

Pod tímto názvem se skrývá velmi slavný zmrzlinový pohár s broskvemi a malinami. Jméno dostal podle australské sopranistky Nellie Melba, jejíž křišťálový hlas na přelomu 19. a 20. století učaroval opernímu publiku na celém světě.

  • V roce 1892 vystupovala v opeře Lohengrin v Londýně a k její poctě vytvořil proslulý kuchař a cukrář Auguste Escoffier dezert sestávající se z pošírovaných broskví a vanilkové zmrzliny s ozdobami z taženého cukru.
  • Celá nádhera byla servírována v nádobě ve tvaru labuti, vysekané z ledu. O několik let později se Escoffier ve zlém rozešel s majiteli hotelu, pro který dezert vymyslel, a přešel ke konkurenci.
  • Recept na oblíbený pohár vzal s sebou – a aby mu nikdo nemohl vyčítat krádež know-how, obměnil složení.
  • Zmizela ledová labuť i cukrové ozdoby a přibyla omáčka z čerstvých malin. A tak se servíruje Peach Melba dodnes.

Smažená zmrzlina

Na tenhle dezert si troufnou hodně sebevědomí kuchaři, kteří mají navíc v malíčku skvělou organizaci práce. Usmažit zmrzlinové koule tak, aby se v nich ledový krém dočista nerozpustil, vyžaduje přesně vědět, co v kterém okamžiku co dělat. Na váhání a prostoje není čas. A servírovat se musí okamžitě!

  • My jsme si (s jeho svolením) vypůjčili recept od šéfkuchaře Tita Eliáše a vyzkoušeli jsme v redakci, zda smaženou zmrzlinu náš tým zvládne připravit i vyfotit. Stihli jsme to tak tak.
  • Zmrzlina uvnitř je ještě pevná a na okrajích se mění ve smetanovou omáčku. Přesně, jak jsme chtěli.

Trollkrem 

Skandinávský dezert sice názvem odkazuje k děsivým příšerám severských hor, ale ve skutečnosti vypadá jako věneček něžné víly. Jde o bezé hnízdo ze sněhových bílků, do něhož posadíte kopeček zmrzliny a dozdobíte ovocem a šlehačkou. Recept najdete v kuchařce Zmrzliny z edice Apetit osobnosti.

Související články

Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

KVÍZ: Jak velcí jste pijani piva?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak velcí jste pijani piva?

Tekutý chleba, zlatý mok nebo zrzek, tak u nás s láskou přezdíváme pivu. Často si bez něj neumíme představit nedělní oběd, někdo dokonce každý den. Berete ho jako prosté chutné potěšení, nebo si o něm také rádi povídáte? Své pivní znalosti...
AD
Čím letos potěšíte koledníky?
  • Zajímavosti

Čím letos potěšíte koledníky?

Jeden z největších svátků jídla a hojnosti už je za rohem, takže se už ani my nemůžeme dočkat heboučkých mazanců, sladkých beránků a vyladěných nádivek. K Velikonocům patří kromě všemožného mlsání i nadělování koledníkům. Aby vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč