0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dezerty se zmrzlinou

Dort se zmrzlinou
ZDROJ: Archiv
sdílet:

Zmrzlinu si můžeme vychutnat na dřívku či v kornoutku. Anebo můžeme zajít dál a udělat z ní ingredienci v báječném dezertu. Představíme vám nápady i slavné recepty na lahůdky, které jsou díky zmrzlině ještě o něco lepší!

 

Zmrzlinový sendvič

Jde vlastně o zmrzlinu, která se podává mezi dvěma pláty upečeného sladkého těsta či v oplatce, takže ji můžete uchopit a okusovat. Takovému sendviči děti nikdy neřeknou ne! Zmrzlinu můžete použít kupovanou nebo si udělat vlastní a totéž platí o těstu či sušence.

 • Můžete si upéct čokoládový plát nebo koupit dobré sušenky – a pokud nechcete vysloveně zmrzlinové jednohubky, pořiďte raději sušenky větší velikosti, budou se lépe držet.

Zmrzlinový dort

Dezert, který se zlatým hřebem každé narozeninové oslavy. Opět to, kolik s ním budete mít práce, záleží čistě na vás: zmrzlinový dort z titulní fotografie připravíte snadno doma i z hotových surovin. Stejně dobře se ale můžete pustit do pečení korpusu a výroby vlastní zmrzliny.

Zmrzlinová bomba

Je variací zmrzlinového dortu – princip je stejný: upečený korpus naplněný zmrzlinou. Rozdíl je ve tvaru. Bomba vypadá jako polokoule či homole, přičemž stěny jsou tvořeny těstem a zmrzlinová náplň se skrývá uvnitř.

Baked Alaska neboli dort Aljaška 

Od zmrzlinové bomby je jen krok k vysoce efektnímu dezertu zvanému Aljaška. Vznikl údajně na oslavu připojení Aljašky k USA (i když příběhů o tom, kde, kdy a kdo ho vymyslel, existuje více). Od bomby se liší tím, že povrch dortu je po vytažení z mrazáku zakryt vrstvou pevného sněhu z bílků a ogrilován.

 • Dnes se většinou používá flambovací pistole, ale pokud ji nevlastníte, udělejte to jako původní cukráři – vložte dezert na moment pod rozpálený gril do trouby.

Peach Melba

Pod tímto názvem se skrývá velmi slavný zmrzlinový pohár s broskvemi a malinami. Jméno dostal podle australské sopranistky Nellie Melba, jejíž křišťálový hlas na přelomu 19. a 20. století učaroval opernímu publiku na celém světě.

 • V roce 1892 vystupovala v opeře Lohengrin v Londýně a k její poctě vytvořil proslulý kuchař a cukrář Auguste Escoffier dezert sestávající se z pošírovaných broskví a vanilkové zmrzliny s ozdobami z taženého cukru.
 • Celá nádhera byla servírována v nádobě ve tvaru labuti, vysekané z ledu. O několik let později se Escoffier ve zlém rozešel s majiteli hotelu, pro který dezert vymyslel, a přešel ke konkurenci.
 • Recept na oblíbený pohár vzal s sebou – a aby mu nikdo nemohl vyčítat krádež know-how, obměnil složení.
 • Zmizela ledová labuť i cukrové ozdoby a přibyla omáčka z čerstvých malin. A tak se servíruje Peach Melba dodnes.

Smažená zmrzlina

Na tenhle dezert si troufnou hodně sebevědomí kuchaři, kteří mají navíc v malíčku skvělou organizaci práce. Usmažit zmrzlinové koule tak, aby se v nich ledový krém dočista nerozpustil, vyžaduje přesně vědět, co v kterém okamžiku co dělat. Na váhání a prostoje není čas. A servírovat se musí okamžitě!

 • My jsme si (s jeho svolením) vypůjčili recept od šéfkuchaře Tita Eliáše a vyzkoušeli jsme v redakci, zda smaženou zmrzlinu náš tým zvládne připravit i vyfotit. Stihli jsme to tak tak.
 • Zmrzlina uvnitř je ještě pevná a na okrajích se mění ve smetanovou omáčku. Přesně, jak jsme chtěli.

Trollkrem 

Skandinávský dezert sice názvem odkazuje k děsivým příšerám severských hor, ale ve skutečnosti vypadá jako věneček něžné víly. Jde o bezé hnízdo ze sněhových bílků, do něhož posadíte kopeček zmrzliny a dozdobíte ovocem a šlehačkou. Recept najdete v kuchařce Zmrzliny z edice Apetit osobnosti.

Související články

Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

Letní bramborový salát jako dokonalá příloha
 • Tipy a triky

Letní bramborový salát jako dokonalá příloha

Nové brambory jsou ideální volbou pro lehkou večeři do letního počasí například klasicky "na loupačku" s tvarohem a máslem. Vyzkoušet je však můžete i v odlehčeném letním bramborovém salátu. Lze ho podávat...
Jak na nejlepší chili con carne
 • Poradna

Jak na nejlepší chili con carne

Texaský pokrm chili con carne v překladu znamená chilli s masem a každý kuchař ho připravuje trochu jinak. Neodolatelnou chuť a vůni jídlo získá přidáním ostrých papriček, římského kmínu a čokolády. Díky radám v článku připravíte hrnec plný...
AD
Jak si užít letní grilovačky, aniž by vám po nich bylo těžko?
 • Lidé a jídlo

Jak si užít letní grilovačky, aniž by vám po nich bylo těžko?

K letní sezoně patří pohodové posezení s rodinou, přáteli a také spousta připravených dobrot a osvěžujících drinků. Opékačky v lese, grilovačky na balkóně, v zahradě nebo v kavárně — stav ideál. Jak si to ale co nejvíc užít a dopřát vše, co...

Obchod Apetit