Kdo jiný by nás měl naučit, jak připravit domácí zmrzlinu než autorka kuchařky Zmrzliny. Redaktorka Apetitu Katka Kočičková vás seznámí s typy zmrzlin, poradí, jak si jednoduše vyrobit nanuky či zmrzlinu bez stroje, ale také vysvětlí, komu a z jakého důvodu se vyplatí si zmrzlinovač pořídit a proč je výsledek vždycky lepší s výkonnějším přístrojem.
V kuchařce jsou recepty, jak na zmrzlinu, kterou si člověk umíchá doma ve stroji, tak na nanuky, na něž stačí jen formičky. Jakými různými způsoby si mohu vyrobit snadno domácí zmrzlinu?
- Nejjednodušší jsou nanuky – není na ně třeba téměř žádné vybavení. Dokonce nevadí, ani když někdo nemá speciální formičky. Zmrzlinovou směs můžete zmrazit i v kelímku od jogurtu. Po lehkém zatuhnutí do ní stačí zapíchnout dřívko.
- Směs na nanuky se dá nalít i do pekáčku nebo vaničky, v tom případě je potřeba více dřívek zapíchat v pravidelných rozestupech do polotuhé směsi a celý blok po zamražení nařezat na porce.
- Nanuky lze po vyjmutí z formiček zabalit do pečícího papíru a ve velké krabici uchovávat v mrazáku, takže si je v sezoně ovoce můžete nadělat do zásoby.
Nejsnažší je vyrobit nanuky z ovocné dřeně (například rozmixovaného čerstvého ovoce), ale můžete si s nimi i pohrát, jako třeba v případě receptu na nanuky s jablkem a müsli. Zkušenější domácí zmrzlináři se mohou pustit i do smetanových nanuků s čokoládovou polevou.
Zmrzlinu zvládnete připravit doma i bez vybavení
Dalším typem osvěžující pochoutky je ledová tříšť. Na ni je třeba počítat s výkonným mixérem, který zvládne roztříštit kostky ledu. Právě z nich vznikne rychlým rozmixováním v kombinaci s ovocem a ochucujícím sirupem báječně chladná dobrota.
- Konzumovat se musí ihned a bude skvělým pohoštěním třeba na dětské oslavě.
Mixér je výborným pomocníkem i při přípravě dalšího typu jednoduché zmrzliny, na niž není třeba zmrzlinovač. V zahraničí se pro ni ujal název nice cream.
- Jejím základem je hodně zralé ovoce – často banány, ale funguje i s mangem, ananasem, jahodami nebo borůvkami, které se naporcuje a zamrazí.
- Pak ho stačí jen rozmixovat. Vyznavači zdravé stravy se u těchto zmrzlin obejdou bez oslazení, ale já doporučuji pro lepší texturu přidat 3 lžíce medu nebo jiného tekutého sladidla – například sirupu.
Zmrzlinovač pomůže se smetanovou zmrzlinou i ovocnými sorbety
Jde to i bez kondenzovaného mléka?
Druhým způsobem, jak dosáhnout krémové zmrzliny, je její vymíchání. Pokud někdo nevlastní zmrzlinovač, musí během mražení pravidelně rozrušovat vznikající ledové krystaly ručně.
- Znamená to, že zmrzlinovou směs po nalití do formy je třeba čas od času (nejlépe každou půlhodinu) vytáhnout z mrazáku a důkladně prohrábnout vidličkou.
- Celý proces mražení trvá asi 4 hodiny, takže taková výroba chce čas a trpělivost.
Když stroj, tak jaký?
Kdo to myslí s výrobou domácí zmrzliny vážně, měl by přemýšlet o koupi zmrzlinovače s kompresorem. I menší spotřebiče určené domácnostem totiž pracují na stejném principu jako velké zmrzlinářské stroje.
- To znamená, že chladicí jednotka je přímo součástí přístroje, nachlazuje nádobu uvnitř zmrzlinovače, v níž krouží lopatka, která vhání do směsi vzduch.
- Díky tomu je zmrzlina vyrobená v tomto typu zmrzlinovače – ať už je to ovocný sorbet nebo klasická smetanová – nadýchaná, hladká a krémová.
Jaký je rozdíl mezi sorbetem a smetanovou zmrzlinou?
Sorbet je zmrzlina bez mléka, obvykle z ovoce (i když existuje například i sorbet z hořké čokolády). Chuť ovoce v něm bývá cítit intenzivněji než ve smetanových ovocných zmrzlinách.
Smetanová zmrzlina obsahuje mléčnou složku, ale základem její krémovosti – alespoň při domácí výrobě – nebývá smetana (v klasických receptech se někdy používá pouze mléko), nýbrž vaječné žloutky.
- Z jejich směsi s mlékem a cukrem se šetrnou pasterizací (zahřátím na teplotu mezi 72 až 82 °C) připraví základ na zmrzlinu.
- Žloutky obsahují leticin, což je přirozený emulgátor, díky němuž potom drží zmrzlinová směs pohromadě.
- To, v jakém poměru do zmrzliny přidáme mléko a smetanu, záleží na celkové tučnosti směsi.
- Tuk je ve smetanové zmrzlině důležitý, protože se stará o hladkou a krémovitou texturu, ovšem nesmí ho být příliš mnoho, maximálně do 10 % – při vyšší tučnosti by zmrzlina nepříjemně ulpívala na jazyku.
Přípravu smetanové zmrzliny si můžete vyzkoušet v receptu na jahodovou zmrzlinu s balzamikovým octem. Podrobný postup s fotografiemi krok za krokem pak najdete v mé kuchařce Zmrzliny.
Výkonný pomocník pro domácího zmrzlináře
Tip redakce Apetitu
V létě 2018 jsme testovali domácí výrobník zmrzliny Smart Scoop Sage SCI600. Redaktorky Katka Kočičková a Darina Sieglová v něm připravily všechny typy zmrzliny, od sorbetu přes jogurtovou až po lahodnou smetanovou, a výsledek byl výborný.
Smart Scoop Sage SCI600 patří mezi zmrzlinovače s kompresorem, takže v něm lze připravit několik dávek zmrzliny během jediného odpoledne. Vyniká uspokojivým výkonem i velkou nádobou – vejde se do něj až 700 ml tekuté směsi, z níž umícháte 1 litr zmrzliny. Zároveň je přístroj tichý, a i když ho zaměstnáte mícháním více dávek zmrzliny, výkonný motor nezpomaluje ani se nepřehřívá.
- Zmrzlinovač disponuje přednastavenými programy pro různé typy zmrzliny a dokáže namíchat zmrzlinu různé hustoty a tuhosti.
- Nastavit ho můžete i manuálně. Pokud se rozhodnete obohatit zmrzlinu kousky sušenek či sekanými oříšky, během míchání Smart Scoop Sage SCI600 signalizuje, kdy je třeba tyto ingredience přidat.
- Zvukový signál také ohlásí konec programu.
- Pokud nechcete zmrzlinu servírovat hned, ani ji nehodláte okamžitě přesunout do mrazáku, díky funkci keep cool ji přístroj dokáže udržet v konzistenci vhodné ke kopečkování po dobu až 3 hodin.
- Doporučená maloobchodní cena: 8490 Kč
Zdroj: Apetit