Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak se vyrábí káva bez kofeinu?

Kafe
ZDROJ: Nathan Dumalo/Unsplash
sdílet:

Vypadá jako káva, voní jako káva, chutná jako káva a... je to káva. Jenže má jednu zvláštnost – neobsahuje důležitou látku zvanou kofein. Právě kvůli kofeinu mnozí lidé kávu pijí, proč tedy existuje kafe bez kofeinu? Představuje skvělou alternativou pro ty, kdo si chce dopřát šálek bez jeho povzbuzujících účinků.

Kofein není pro každého. Pokud bojujete s vysokým krevním tlakem, nespavostí nebo jinými vážnými zdravotními problémy, měli byste se mít na pozoru. Ale co když se prostě svého „kafča“ nedokážete vzdát? Naštěstí existuje řešení.

  • Káva bez kofeinu obsahuje jen minimální množství kofeinu: běžně se udává 2–12 mg na jednu porci.  Pro srovnání – běžný šálek espressa obsahuje průměrně 40–100 mg kofeinu. Proto si bezkofeinovou variantu oblíbili kardiaci nebo třeba kojící ženy.

Za jejím objevem přitom nestojí žádná z vyhlášených kaváren. V roce 1905 ji světu odhalil Ludwig Rosselius. Německý obchodník s kávou prý obdržel lodní zásilku, která při přepravě po moři nasákla vodu. On si nasolenou kávu přesto uvařil – a s překvapením zjistil, že mořská voda zbavila zrna kofeinu

Kde se nachází kofein?

Podle doporučení Evropského úřadu pro kontrolu potravin (EFSA) se příjem do 400 miligramů kofeinu denně považuje za množství, které nemusí zdravého člověka znepokojovat (netýká se těhotných žen). S jedním šálkem kávy přitom průměrně dostaneme do těla asi 95 mg, tedy čtvrtinu.

Obsah kofeinu v šálku kávy ovlivňuje:

  • Druh kávy. Robusta obsahuje dvakrát tolik kofeinu než arabika.
  • Míra upražení, barva. Čím světlejší zrna, tím více kofeinu.
  • Způsob přípravy kávy. Kofein se uvolňuje do vody. Čím delší kontakt kávy s vodou, tím více kofeinu. Espresso v porovnání s „turkem", překapávanou kávou nebo instantní obsahuje kofeinu nejmíň. Zatímco epresso obsahuje průměrně 60 mg, šálek překapávané v průměru 95 mg, instatní až 90 mg, bezkofeinová káva nabízí zhruba 3 mg kofeinu v šálku.
  • Velikost šálku. Čím větší kávu pijeme, tím více kofeinu přijímáme.

Kofein a jeho povzbudivé účinky se přirozeně vyskytují také v čaji – černém (zhruba polovinu, co šálek překapávané kávy) i zeleném (zhruba čtvrtinový podíl toho, co šálek překapávané kávy). Kofein obsahují také kolové a energetické nápoje, které obsahují významné množství přidaného cukru.

Dekofeinizace: Jak se vyrábí káva bez kofeinu?

Pro extrakci kofeinu z kávových zrn se nejčastěji využívají následující metody.

S pomocí rozpouštědla

Nepražená (zelená) kávová zrna se nejprve namáčejí v horké vodě nebo se napařují. Jakmile se zrna rozevřou, promývají se roztokem s methylenchloridem (dichlormethan, DCM) nebo ethyl-acetátem (octan ethylnatý), který zbavuje zrna kofeinu.

  • Proces promývání v rouzpouštědle probíhá opakovaně, dokud obsah kofeinu v zrnech neklesne pod 0,1 %, což je maximální povolené množství pro bezkofeinové nápoje ze zrnkové kávy. U kávy instantní je stanovena maximální hranice 0,3 % obsahu kofeinu. 

Švýcarský způsob

Během tohoto procesu se při odstraňování kofeinu nepoužívají chemické látky pouze voda. Zelená zrna se ponoří do horké vody, kde se z nich postupně vyplavuje kofein. Nevýhodou metody je, že spolu s kofeinem přichází káva také o aromatické složky. Postup promývání vodou se několikrát opakuje.

  • Ke promývání zrn se využívá už použitá voda, která je plná chuti a aroma. Využívá se jí proto, aby zrnkům kávy navrátila ztracené chuťové kvality. 

Pod tlakem s oxidem uhličitým 

Zelená nepražená zrna se nejdříve napaří a pak se pod vysokým tlakem ošetří oxidem uhličitým, který má kapalnou podobu. V této formě se v něm při kontaktu se zrny kávy kofein rozpustí a naváže na CO2. Tím se ze z kávy skoro kompletně odstraní.

Šálek melty?

Ať už za tím stojí nouze a nedostatek kávy z dob válečných nebo prostě jen touha po teplém nápoji s praženou chutí, jisté je, že kávoviny (náhražky kávy) mají svou fanouškovskou základnu.

  • Sem patří kávovinové nápoje ze směsí praženého kořene čekanky (cikorka), pražených obilovin a sladu, praženého kořenu cukrové řepy nebo pampelišky.
  • Kávovinové nápoje nesou nejrůznější obchodní názvy, nejznámější směsí je melta.
  • Něteré jsou k dostání jako instantní nápoje, jiné je potřeba vylouhovat z nálevových sáčků.
  • Kávovinové nápoje neobsahují kofein.

Zdroje informací: HealthLine, EFSA, BBC Future, dTest

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč