0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak kolem Vánoc nepřibrat? Vyzkoušejte zdravé cukroví, zacvičte si podle Pamely a nedejte šanci notorickým vykrmovačům

Jídlo Vánoce
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Začíná to cukrovím, pokračuje vánočkou, bramborovým salátem a končí chlebíčky. Mezitím nějaký ten vánoční večírek se spoustou alkoholu a než se nadějete, stojíte na váze, která hlásí kila navíc. Jak vánočním obžerstvím projít s grácií?  

1. Buďte aktivní 

Sedavé činnosti, jako je sezení na gauči a sledování televize patří k vánoční pohodě. Jenže nedostatečný pohyb může přispívat k nárůstu hmotnosti, zejména pokud je doprovázen přejídáním. I něco tak jednoduchého, jako je rodinná procházka, může odvést myšlenky od jídla a prožít krásný čas se svými bližními. 

  • Tip: Máte v plánu dát si předsevzetí začít cvičit? Proč čekat až po Novém roce? Na různé cvičení se můžete přihlásit hned.
  • Zkuste třeba speciální posilovny, kde se stroje pomocí karty přizpůsobí vaší hmotnosti nebo začněte chodit na hooping.
  • Skvělým začátkem je pustit si na YouTube takzvaná workout videa, u kterých se trochu zapotíte. Zkuste třeba Pamelu Reif. 

2. Mlsejte moudře 

Během svátků bývá k dispozici nezdravé občerstvení, po kterém nezřízeně saháte, kdykoliv se vám zlíbí. Doma lze tento problém vyřešit tím, že cukrovinky nebudete mít na očích. Této strategii je však obtížnější vyhnout se v situacích, které nemůžete ovlivnit, například na pracovišti nebo na rodinné oslavě. 

  • Snažte se dávat pozor na to, proč jíte. Možná se často přistihnete, že mlsáte jen proto, že je cukroví k dispozici, ne proto, že na něj máte chuť. Pokud chcete mlsat cukroví, dejte si maximálně jeden dva kousky denně. A když vás popadne neodolatelná chuť, sáhněte po ovoci či ořeších.

3. Hlídejte si porce  

Ve výsledku ani nejde tolik o to, co sníte, ale kolik toho sníte. Klidně si každý den dopřávejte všechno, co vánoční pohodou souvisí, ale pokuste se nepřekročit kilo kalorie, které jsou k vaší hmotnosti a dennímu výdeji energie optimální.

  • Pokud hodláte jít na běžky nebo na dlouhou procházku, klidně si dopřejte víc než obvykle, ale jestli chcete celý den koukat na televizi, jezte jako vrabčák. 

4. Nestresujte se 

Možná je to před Vánoci těžké, ale zkuste si říct, že všechno nějak dopadne. Rozhodně nemá smysl stresovat se kvůli dárkům, o těch Vánoce rozhodně nejsou. Stresovaní jedinci mají běžně vysokou hladinu kortizolu, hormonu, který se uvolňuje v reakci na stres. Vysoká hladina kortizolu může způsobovat přibývání na váze, protože je spojena s větším příjmem potravy.  

  • Ke snížení stresu vám může pomoci spousta technik. Mezi některé možnosti patří cvičení, meditace, jóga a hluboké dýchání. Vyzkoušejte třeba i moderní technologie, stáhněte si do telefonu aplikaci Nepanikař. 

5. Omezte pití alkoholu 

Pro někoho to může být nelehký úkol, ale pravda je taková, že kolem svátků se přibírá z kombinace: nulový pohyb, sladká a tučná jídla a alkohol. Nikdo neříká, že musíte zcela abstinovat. Zkuste úplně vynechat tvrdý alkohol a pijte jen suché víno. Z něj si klidně připravte i svařák, ale bez bílého cukru. 

6. Upgradujte adventní jídelníček 

Vyzkoušejte místo klasického cukroví zdravější variantu, chlebíčky udělejte z celozrnného pečiva, řízky pečte v troubě s minimem oleje a místo majonézy dejte do bramborového salátu bílý jogurt. 

7. Naučte se říkat ne

Možná občas jíte nebo pijete alkohol jen kvůli tomu, že nechcete někoho urazit. Určitě už teď víte, že to není nejlepší důvod ke konzumaci, ale v tu chvíli je těžké odmítnout. Zkuste si doma připravit frázi, se kterou budete notorické vykrmovače odmítat. Například: Prosím tě neuraz se, ale už se musím opravdu začít krotit. 

Zdroj: Apetit, Health, Healthline

Související články

Autor: Redakce

Apetit magazín

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší
  • Suroviny

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší

Když se před pěti sty lety  španělský dobyvatel Hernán Cortés vracel ze střední Ameriky, jedněmi z prvních suvenýrů, které s sebou do Evropy přivezl, byly kakaové boby. Jejich využití odkoukal od Aztéků. Ti kakao zpracovávali na...
Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
  • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč