0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak se projevuje závislost na jídle a jak se jí zbavit?

Závislost na jídle je stejně nebezpečná jako závislost na drogách
ZDROJ: unsplash.com
sdílet:

Jídlo je životní nutností, bez něj bychom zemřeli. Mnozí z nás ale jídlo neberou jako něco, co nás drží při životě, ale jako rozkoš a požitek. A od takového způsobu vnímání jídla zbývá už jen krůček k tomu, abychom si na něm vypěstovali závislost.

Někomu zlepší náladu nakupování, někomu dlouhá procházka a jinému čokoláda nebo pytlík brambůrků. Zejména tučné pokrmy, sladkosti a jídla obsahující glutamáty v našem mozku vytvářejí chemický proces, který vyvolává pocit štěstí. Ten ale může být zrádný.

Jak to funguje?

Když něco příjemného prožíváme, tělo začne produkovat hormon dopamin. Dopamin se neuvolňuje jenom při při sexu nebo fyzické aktivitě, ale také při konzumaci pro nás lahodného jídla. Jakmile se aktivuje, vyvolává v jedinci pocit blaženosti. A náš mozek si to samozřejmě zapamatuje.

Cukry jsou jako opiáty

První zmínky o závislosti na jídle se objevily v roce 1947, kdy bylo na toto téma sepsáno několik vědeckých prací. V podstatě je to ale problém relativně prostý. Potraviny plné špatných tuků a cukrů v našem mozku vzbuzují podobné reakce jako opiáty.

  • Znáte ten pocit, když si jeden den k obědu objednáte čínské jídlo a hned druhý den na něj máte chuť znovu? Přesně taková reakce je důkazem toho, jak snadno si na jídle můžete vypěstovat závislost.

Jen jeden kousek nestačí

Kolikrát si také měsíce odpíráme čokoládu, zmrzlinu, pečenou kachnu a když po měsících odříkání konečně jedno maličké sousto sníme, chuťové receptory se dají do pohybu a způsobí to, že se nedokážeme ovládnout.

Někteří odbornící neklasifikují závislost na jídle jako psychické onemocnění, ale jako poruchu rovnováhy vnitřního prostředí našeho organismu. Jiní závislost na jídle rozdělují do dvou kategorií:

  1. Fyzická závislost: Neprojevuje se jen nutkáním neustále něco konzumovat, ale také různými bolestmi, poruchou zažívání nebo častými výkyvy nálad.
  2. Psychická závislost: Nutkavý pocit, který nás nutí neustále jíst.

Neodolatelná čokoláda

Čokoládu a další sladkosti si spojujeme s pocitem klidu a bezpečí, proto po nich saháme zejména ve chvílích, kdy nad něčím urputně přemýšlíme nebo když nás něco trápí a cítíme úzkost.

  • Žádný z dosud provedených vědeckých výzkumů ještě neprokázal, že by čokoláda skutečně měla takové účinky, jaké jí podvědomě i vědomě připisujeme.
  • Závislost na jídle často vede nejenom k obezitě, ale také k cukrovce, nejrůznějším srdečním onemocněním i k rakovině nebo Alzheimerově chorobě.

Jedinou účinnou radou, jak závislosti na jídle předejít, je vyhýbat se jídlu, které závislost způsobuje. Na špatnou náladu, stres a úzkost pomáhá pohyb.

Při něm se vyplavují endorfiny, které navozují podobné pocity štěstí jako sladké nebo tučné jídlo. Jenže co si budeme povídat, takové rady se lehce říkají, hůř aplikují. Odolávat čokoládě je zkrátka těžké...

Související články

10 hororů, ve kterých hraje jídlo důležitou roli
  • Tipy redakce

10 hororů, ve kterých hraje jídlo důležitou roli

Ne že by nebyly samy o sobě dobré, jde o to, že se objevily v nejděsivějších a nejnechutnějších hororech, které kdy byly natočeny. Znáte všechny děsuplné filmy, v nichž jídlo nebo určité suroviny hrály důležitou roli? ...
Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín

KVÍZ: krajové speciality
  • Kvízy

KVÍZ: krajové speciality

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
  • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit