4 nej úpravy sladkovodních ryb

sdílet:
Opomíjené sladkovodní ryby se dají připravit jako obrovská delikatesa. Navíc snadno, rychle a za pár korun. Osobně vás na ně zve šéfkuchař Radek Šubrt.

Šéfkuchař Radek Šubrt je velkým propagátorem polozapomenutých sladkovodních ryb. „Pstruh, siven, štika i lín jsou velmi snadno dostupné ryby a dají se z nich připravit moc dobrá jídla. A ne drahá. Stačí vám pár ingrediencí, pánev nebo trouba, a je to,“ říká Radek Šubrt. Dodává, že ryba musí být čerstvá a nejlépe už naporcovaná na filety. „Bohužel luxus, kdy přijdete do obchodu a koupíte dva tři čerstvé filety třeba pstruha, je v Čechách zatím v nedohlednu,“ posteskl si šéfkuchař. Diví se, proč bychom měli kupovat pangase, lososa nebo mořskou štiku, když máme potoky a rybníky plné skvělých ryb. Jak si je vychutnat a připravit nejlépe, poznáte v našich čtyřech receptech.

ŠTIKA OBECNÁ má málo tučné maso. Nejchutnější jsou štiky do 3 kg. Ochutnejte štiku na zahradnický způsob.

PSTRUH DUHOVÝ je k dostání v téměř každém supermarketu, a to hlavně mražený. Pokud ale můžete, kupte rybu čerstvou. Upečte pstruha po milánsku.

SIVEN AMERICKÝ je nejlepší pečený, dušený či pošírovaný. Patří mezi nejvyhledávanější sladkovodní ryby. Chutnat vám bude siven na tymiánu.

LÍN OBECNÝ je rozšířený po celé Evropě. Jeho maso má výrazné aroma, a tak se skvěle hodí na smažení, grilování a do hustých polévek. Výborný je lín marinovaný.

Jak filetovat

  1. Špičkou nože rozřízněte rybě břicho a vyjměte vnitřnosti.
  2. Odsekněte hlavu a rybu omyjte.
  3. Rybu položte na bok. U ocasu nůž prostrčte mezi maso a páteř a řežte po celé délce až k hlavě, abyste maso od páteře oddělili. Máte první filet.
  4. Žeberní kosti podřízněte šikmým řezem a kosti ze středu vyberte pinzetou.
  5. Nad páteří prostrčte nůž a stejně vytvořte i druhý filet.
  6. Pokud kupujete již připravené rybí filety, ověřte si, že jsou čerstvé. Při omaku se vám do nich nesmí zabořit prst.

 

Vyšlo v časopise Apetit.

 

 

Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit