0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

4 zaručené způsoby, jak poznat čerstvou rybu

4 zaručené způsoby, jak poznat čerstvou rybu
sdílet:

Hlavně na trzích, kde je maso vystavené většímu teplu, se s příchodem jara a prvních slunečních paprsků může stát, že se vám pod ruku dostane zkažená ryba. Poradíme vám, jak ji poznat během jednoho doteku či pohledu.

1. Dotek vše prozradí

Ryby, které jsou již naporcované, se kontrolují čichem a hmatem.

  • Maso musí vonět po slané vodě, nikoli rybině.
  • Pokud je navíc zažloutlé, blátivé a má oschlé okraje, svědčí to o jeho delším skladování. Takovou rybu nekupujte.
  • Chete-li rychle zkontrolovat čerstvost masa, píchněte do ryby prstem. Vzniklá prohlubeň by se měla během chvilky zase vyrovnat.

2. Barva žaber

První, co se u celých ryb kontroluje, jsou žábry. Ty musejí být růžové nebo načervenalé, u některých druhů dokonce až fialové. Lístky žaber musí být stále napjaté a ostře konturované. Rozhodně se vyhněte rybám s našedlými a bledě růžovými žábrami.

3. Vzhled kůže

Kůže každé čerstvé ryby je vždy výrazně lesklá díky přirozenému slizu a na těle ryby napjatá. Staré ryby mají kůži matnou, suchou a bledou.

4. Pohled do očí

Posledním poznávacím znakem čerstvé ryby jsou hezké, čisté oči – nezakalené, vypouklé a s dobře ohraničenými zornicemi.

Dají se u nás koupit čerstvé mořské ryby?

„Pravdou je, že pokud je správně chlazená a uložená v ledu, vydrží ryba zcela čerstvá až čtyři dny. Doprava k nám do republiky zabere většinou asi dva dny, takže ještě další dva dny se může bez obav prodejců i kupujících prodávat,“ vysvětluje Marek Sedlák, ředitel české sítě rybích restaurací Nordsee.

Související články

Autor: Nikita Rybová

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle
  • Tipy redakce

Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle

Máme pro vás efektní recepty na jídla, která si můžete vzít s sebou do práce. Co je na nich nejlepší? Nevyžadují žádné zdlouhavé vaření předem, jednoduše navrstvíte vybrané suroviny a celou přípravu dokončíte, až v práci dostanete hlad. ...
Jak připravit pravé italské tiramisu?
  • Tipy a triky

Jak připravit pravé italské tiramisu?

Připravte si domácí tiramisu jako z italské cukrárny: lehké, smetanově krémové, vonící kávou… Podělíme se s vámi o rady, tipy i recepty, aby vás svou chutí autentický a božský dezert přenesl až do Itálie. ...

Obchod Apetit