Korejský národní klenot je zásobárnou zdraví. Tady je trocha teorie a praktických rad, než se pustíte do domácí přípravy a kulinářských experimentů. Kimči je korejský pokrm starý tisíce let vyráběný fermentací z pekingského zelí, bílé ředkve a další zeleniny. Hlavní typy kimči se rozlišují podle ročních období.
S tím souvisí jak použité druhy zeleniny, tak ochucení a slanost; liší se i v jednotlivých oblastech Koreje) a za použití výrazných dochucovacích přísad, jako je chilli, zázvor, česnek nebo výrobky z mořských plodů.
- Kimči mívá převážně palčivou chuť s náznakem kyselé. Vůně je pro Evropana přinejmenším zvláštní.
Chuťovka pro zdraví
Kimči je bohaté na vitamin A, B1 a B2, vápník, železo a laktobacily. Americký časopis Health jej v roce 2006 zařadil mezi pětici nejzdravějších jídel na světě.
- Je totiž bohaté na vitaminy, napomáhá trávení a snad i zastavuje rakovinné bujení.
- Pojídání velkého množství kimči by se však podle korejských výzkumů paradoxně měli vyvarovat lidé s genetickými předpoklady k rakovině trávicího traktu.
- Kimči jsou připisovány účinky povzbuzující imunitu, například proti ptačí chřipce.
Inspirace k dalším experimentům
Pokud vás chytlo kimči, nejspíš vás budou zajímat i další fermentované produkty. Informace a rady pro jejich přípravu najdete například v knize Kvašená zelenina pro zdraví a vitalitu od Karla Machaly nebo na webové stránce zkvaseno.blogspot.cz.