Gelato je italskou verzí zmrzliny, která si podmaňuje strávníky po celém světě. Prozradíme vám, jaký je rozdíl mezi klasickou zmrzlinou a gelatem, co do něj patří a kde jej v Čechách ochutnat.
Gelato pod pokličkou historie
Vyslovuje se [dželáto] a označuje italskou zmrzlinu. Připisuje se italskému šéfkuchaři Francescu Procopio dei Coltelli, který si koncem 17. století v Paříži otevřel kavárnu Café Procope. Jako první představil ve své kavárně gelato, kterým zaujal celou metropoli. Brzy na to se o gelatu dozvěděl i zbytek Evropy. Francesco díky svému objevu získal francouzské občanství a také licenci vydanou samotným Ludvíkem XIV., díky které směl jako jediný v celém království vyrábět svůj mražený dezert.
Počátkem 20. století se proces výroby začal inovovat a automatizovat. Vznikl tak první automatický stroj na výrobu gelata (Motogelatiera), ale i mrazák usnadňující skladování. Ve 40. letech se výrobě strojů začal věnovat Bruto Carpigiany, který vymyslel jednodušší a bezpečnější stroje. Dodnes je jeho společnost Carpigiani jedním z největších producentů strojů na výrobu italského gelata. Stále však převládá poctivá řemeslná ruční práce, která tvoří 55 % světové produkce gelata.
Rozdíl mezi gelatem a zmrzlinou
-
Podíl tuku. Zmrzlina musí obsahovat alespoň 10 mléčného tuku, gelatu stačí 3,8 %.
-
Obsahuje méně vzduchu. Gelato má hutnější konzistenci, plnější chuť a je třeba jej nabírat špachtlí namísto kovové lžíce vytvářející kopečky.
-
Vyšší teplota. Gelato je méně chlazené než klasická zmrzlina, díky tomu získává hedvábnou strukturu a vaše dásně neutrpí takový teplotní šok.
-
Pomalé stloukání. Gelato potřebuje více času na stloukání, kterým vzniká každá zmrzlina. V gelatu tak najdeme max. 20 % vzduchu, ve zmrzlině kolem 75 %.
Řemeslná výroba gelata
Výroba gelata je v Itálii tradičním řemeslem, které má své kurzy, školy, univerzity, ale také celosvětové soutěže.
Nezbytné pro gelato jsou tyto základní přísady.
-
mléko (i sušené)
-
smetana
-
cukry
Chuť získává gelato od dalších přísad, které ovlivňují také vzhled a strukturu. Ochutnat můžete stejně pestrou řadu příchutí jako je tomu u zmrzliny, při návštěvě větších gelaterií máte však skoro pocit, že jste se ocitli ve světě neomezených možností. Vedle klasických ovocných příchutí, čokoládových, ořechových i smetanových se setkáte s alkoholickým, zeleninovým, bylinkovým či slaným gelatem.
Mezi ochucující přísady řadíme:
-
ovoce (čerstvé, dužinu či šťávu)
-
ořechové pasty
-
čokoládu (kousky čokolády, kakaový prášek nebo kakaovou hmotu)
-
alkohol (od piva, vína po šumivé víno, likéry či whiskey)
-
maceráty (káva, čaj, vanilková zrna, ale také bylinky, koření, které mohou být horké (infuze) či horké (maceráty)
-
karamel, sůl, sušenky, koláče, chléb a cokoli dalšího
TIP
Nové příchutě zmrzlin, které dostanou i skutečné zmrzlinové znalce, dorazily do českých mrazáků MARKS & SPENCER.
Nálada letošních prázdnin je jasná: oslava léta a všech chutí, které k němu patří – najdete tu citrónový krém s pusinkami, ikonické prasátko Percy, dvojici čokoláda a karamel s fondánem i zmrzlinu, která připomíná chutě britského odpoledního čaje o páté.
M&S nezapomíná ani na vegany – nabídka mražených dezertů v prodejnách zahrnuje i zmrzliny na rostlinné bázi kokosového mléka, například s příchutí skotských malin anebo bohaté čokolády. Stačí hledat na obalu logo Plant Kitchen a zelenou ikonku V (vegan).
Kde gelato nebo poctivou zmrzlinu ochutnat?
Vybrali jsme pro vás známé gelaterie i poctivé zmrzlinárny, které by vašim chuťovým pohárkům neměly uniknout. Pokud máte ve vašem okolí oblíbenou řemeslnou zmrzlinárnu, napište o nich do komentářů pod článkem.
Praha
-
Puro. Zakladatelka se gelato naučila připravovat na univerzitě v Bologni, založila v Praze svůj první podnik, který se rychle dostal do širokého podvědomí. Dnes má 3 pobočky, na kontě řadu vyhraných soutěží a tu nejlepší makovou zmrzlinu. Ze široké nabídky Puro gelato můžete ochutnat prostřednictvím rohlik.cz nebo kosik.cz.
-
Créme de la créme. Zakladatel pan Zmrzlinka se gelatu věnuje již řadu let, po 4 letech v Itálii si otevřel vlastní zmrzlinárnu. Nabídka jeho zmrzlin je široká, ochutnat můžete některé alkoholické, veganské i neobvyklé příchutě. V současnosti má 5 poboček s poctivým gelatem.
-
Angelato. V roce 2007 jej založila trojice přátel s vizí poctivé zmrzliny. Dnes mají 4 pobočky, nabídku chutných zmrzlin a řadu spokojených zákazníků.
Brno
-
Tomivo. Tihle kluci z Brna dělají skvělé gelato, k ochutnání je i v dalších městech nebo na rohlik.cz. A ta jejich lotusková!
Poděbrady
-
Gelateria Corso. Ochutnejte u nich čokoládovou s chilli.
Kralupy
-
Cukrárna a kavárna Natali. Od roku 2019 se věnují výrobě poctivého gelata.
Liberec
-
Zmrzlinářství Leda. Nejedná se o gelato, ale jejich poctivá řemeslná zmrzlina stojí jistě za ochutnání)
Pardubice
-
Epifany Patisserie. Jejich zákusky jsou dokonalé, stejně tak vyráběná zmrzlina.
-
Barky. Na osvěžující sorbet jedině do pardubické Cihelny.
České Budějovice
-
Zmrz.li. Místo gelata zde ochutnáte spoustu (ne)tradičních hravých zmrzlin.
Karlštejn
-
Gelarto. Před prohlídkou místního hradu jistě navštivte tuto zmrzlinárnu.
Slaný
-
Cukrářství Pudilovi. Pan Pudil má ve Slaném svou zmrzlinovou laboratoř, ve které využívá i ovčí a kozí mléko.
Tábor
-
Mocca Café. Vyhlášenou zmrzlinárnou je tato cukrárna, jejíž gelato získalo řadu mezinárodních ocenění.
Malá Skála
-
Annie by Farma Natura. Každý den 14 druhů řemeslné zmrzliny.
Strážný
-
Gelateria Strážný. Velký výběr, ve kterém najdete i neobvyklé druhy jako likérová špička, šumavský povidloň nebo Creme fraiche.
Jesenice, Kunratice, Týnec nad Sázavou
-
Šabatovo zmrzlinářství. Toto gelato si podmanilo okolí Prahy širokým výběrem chutného gelata.
Kačice
-
Zmrzlina 2AD. Několik smetanových variant i sorbetů si získává své příznivce po celé republice, v Praze, Klatovech, Olomouci i Dobřichovicích.