Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kdo nás naučil vařit Itálii aneb přehled kuchařek, které musíte mít

Kdo nás naučil vařit Itálii aneb přehled kuchařek, které musíte mít
sdílet:

Italská kuchyně není složitá. Pracuje se základními surovinami, které ale vynikají kvalitou, a nekomplikovanými postupy. Ovšem ty musíte mít vychytané k dokonalosti. Prozradíme, od koho se triky, jak vařit jako Italové, učila redakce Apetitu.

 

Italské kuchyni jsme my sami v redakci Apetitu propadli natolik, že jsme se nakonec poté, co jsme navařili desítky italských polévek, těstovin, omáček, salátů, plodů moře i lasagní, rozhodli shrnout naše zkušenosti i recepty ve vlastní italské kuchařce. Jmenuje se Mamma mia! a vyšla v roce 2013 v rdici Apetit na cestách a její autorka Kateřina Švejdová, která několik let žila v Itálii a učila se vařit přímo od italských maminek, vás v ní provede recepty od podhůří Alp až na slunnou Sicílii. Každé kapitole v knize předchází servisní dvoustrana s užitečnými tipy, kde v Itálii nejlépe nakoupit, co si počít s různými surovinami, jak číst v jídelním lístku a podobně.

Kdybyste si chtěli italskou kuchařku z pera Apetitu pořídit, seženete ji na našem e-shopu. Ale než začnete vařit s Apetitem, podívejte se s námi na knihy, které nás inspirovaly, a autory, od nichž jsme se učili (a stále učíme) vařit jako praví Italové.

Klasikové italské kuchyně

Začneme dvěma pány, u nichž se vyučil i populární Jamie Oliver. Dva italští gurmáni čili Antonio Carluccio a Gennaro Contaldo jsou italské kuchařsk legendy. Společně vydali stejnojmennou knihu – Dva italští gurmáni, která vychází z televizního seriálu Two greedy Italians britské stanice BBC. Posléze na ni navázali pokračováním Dva gurmáni vaří po italsku. V obou se na pouti Itálií pustili do vaření lokálních specialit a zjišťovali, jak se za 40 let, tedy od doby, kdy odešli vařit do exkluzivních podniků do Londýna, změnila italská kuchyně. Od Antonia Carluccia dostanete na českém trhu ještě kuchařku Italská pasta, kde se dozvíte vše o těstovinách.

Kuchyně Apeninského poloostrova má díky italským imigrantům, kteří už od 19. století prchali před chudobou do Ameriky, velkou tradici také ve Spojených státech. Dokonce spousta receptů, které u nás pokládáme za čistě italské má ve skutečnosti italsko-americký původ. A tak není divu, že další legendou italské kuchyně je Američanka Marcella Hazan. Její kuchařská bible Klasická italská kuchyně se vrací ke kořenům autentické italské kuchyně, nabízí přes 500 receptů a pojednává i o surovinách a technikách vaření. Marcella vás zkrátka o italské kuchyni naučí všechno, co potřebujete vědět.

Sophia Loren je nejen bohyní italské kinematografie, ale i kuchyně. V knize In cucina con amore, v češtině Vařím s láskou pozve, fanoušky filmového plátna i dobrého jídla k sobě do kuchyně a představí jim své nejmilejší recepty.

Moderní popularizátoři

Přestože mnoho jeho receptů je Itálií jen inspirovaných, radostný a lehký přístup k vaření čerpal Jamie Oliver právě z italské kuchyně. A v jedné ze svých televizních sérií se pustil i na pole autentických italských receptů a při návštěvách italských babiček dokumentoval jejich recepty i postupy pro příští generace. Pokud chcete nahlédnout Jamiemu do kuchyně, sáhněte po knize Jamie Oliver vaří po italsku.

V Česku formoval představu o italské kuchyni další televizní kuchař – majitel restaurace Emanuele Ridi neboli Ital v kuchyni. Kuchařky navazující na televizní seriál jsou stále v prodeji, nově můžete na pultech knihkupců potkat i knihu o těstovinách Pasta, e basta.

Pokud berete italskou kuchyni vážně a chcete si nechat poradit od muže, který v Praze zajistil věhlas několika italským restauracím, sáhněte po knize šéfkuchaře Riccarda Lucqueho Italská kuchařka. V ní vás Riccardo Lucque nejen seznámí s tím, jak se italský kuchař ocitl v Praze, ale hlavně se s vámi podělí o vynikající recepty.

Jestli jste encyklopedické typy a chcete podle knih nejen vařit, ale také se v nich dočíst o kultuře a zvycích dané země, nenechte si ujít řadu Culinaria nakladatelství Slovart. Vyšla v ní i Itálie.

Když Češky vaří po italsku

Italskou stopu na českém knižním trhu zanechaly i dvě naše bývalé kolegyně. Někdejší redaktorka Apetitu a milovnice italské kuchyně Karolina Konečná vydala v roce 2014 Kuchařku z ostrova Sardinie, jejíž krásně nafocené recepty vás seznámí s jídly z tohoto malebného středomořského ostrova. A spolupracovnice redakce Eva Rýznerová své zkušenosti nejen s italskou kuchyní vtělila v roce 2011 do humoristické knihy Říkal si ti amo, kde příběh lásky Česky a Itala proložila recepty i užitečnými tipy pro život v Itálii. Obě knihy jsou dosud na trhu, i když ta druhá už pouze v podobě e-knihy.

Úvodní foto: Alena Hrbková, archiv časopisu Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč