Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Na Nový rok bez nevolnosti aneb Jak se vyhnout kocovině

Kocovina
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Poslední den v roce je potřeba řádně oslavit, o tom žádná. Jak ale zajistit, abyste první den roku nového neproleželi v posteli s příšernou bolestí hlavy a žaludeční nevolností? Držte se těchto rad a na Nový rok budete fit jako nikdy dřív!

Doplňte tělu vitamin C

Než vyrazíte na silvestrovskou párty, dejte si vitamin C, který pomáhá odbourávat alkohol a detoxikovat organismus.

Průběžně jezte

Jídlo v žaludku zpomaluje vstřebávání alkoholu, proto si před večírkem dejte lehkou večeři bohatou na bílkoviny, vlákninu a vodu, a v průběhu večera občas něco snězte. Jaké potraviny vám v boji proti kocovině pomohou?

  • Rajčata napomáhají tvorbě enzymů, které odbourávají alkohol z krve.
  • Banány obsahují hojnou dávku vitaminu B6, který účinně působí proti kocovině.
  • Ořechy a semínka jsou bohatá na hořčík, který je alkoholem z těla doslova vyháněn. Proto u popíjení zobejte třeba kešu oříšky, kterými hořčík do těla rychle doplníte a předejdete tak bolestem hlavy.
  • Vajíčka jsou zdrojem aminokyseliny zvané cystein, která pomáhá játrům odbourat toxiny způsobující kocovinu.
  • Tuky zamezují rychlému vstřebávání alkoholu. Zapomeňte ale na nezdravá tučná jídla, po kterých by vám bylo tak akorát těžko. Raději vsaďte na kvalitní tuky v podobě ryb. Doporučuje se také spolknout lžičku olivového oleje, který připraví žaludek na konzumaci alkoholu, a navíc obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které podporují funkci jater.

Pijte čirý alkohol

Pokud se chcete vyhnout kocovině, pečlivě si vyberte, co budete ten večer pít. Složení alkoholu má na vznik kocoviny výrazný vliv. Látkám, které podle několika odborných studií kocovinu způsobují, se říká kongenery.

  • Kongenery jsou chemikálie, které vznikají při výrobě alkoholu.
  • Jendá se o látky jako je například methanol, aldehydy, aceton či oxid siřičitý.
  • Kongenery dodávají alkoholickým nápojům chuť a aroma.
  • Hojně se vyskytují ve whisky, koňaku nebo tequille. Naopak málo kongenerů obsahují průzračné nápoje jako je vodka, gin nebo bílý rum.

Pozor na cigarety

Ke kocovině přispívají také cigarety. Jak? Ethanol obsažený v alkoholu se v těle mění na acetaldehyd, který způsobuje kocovinu. Stejnou látku obsahují i cigarety. Kouřením tedy zvyšujete koncentraci acetaldehydu v těle.

Voda, voda, voda

Alkohol způsobuje dehydrataci. Proto nezapomínejte doplňovat nealko tekutiny, ideálně čistou vodu, v průběhu celého večera. Pravidlo zní 1 drink – 1 sklenice vody. Díky tomu předejdete ranní bolesti hlavy a suchu v ústech.

Vezměte s sebou ‚Míru‘!

Znát míru je klíčem k úspěchu. Pokud budete během večera dostatečně jíst a pít vodu, ale alkoholu vypijete prostě příliš, nezachrání vás od kocoviny nic. Naslouchejte svému tělu a snažte se rozpoznat, kdy už toho máte zkrátka dost a další panák by nemusel dopadnout dobře.

Před spaním vypijte slanou vodu

Nezapomeňte doplnit tekutiny těsně před spaním. Do sklenice s vodou ale přidejte ještě špetku soli. Sůl pomáhá zadržet vodu v těle, což je vzhledem k několika hodinám spánku bez příjmu tekutin žádoucí.

Pořádně se vyspěte

Nakonec je potřeba nechat tělo pořádně zregenerovat, čehož docílíte jedině kvalitním a dlouhým, alespoň 7hodinovým spánkem.

Zdroj: Health, Healthline, BBC, Apetit

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč