0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Na Nový rok bez nevolnosti aneb jak se vyhnout kocovině

Ráno
ZDROJ: Bruce Mars/Unsplash
sdílet:

Poslední den v roce je potřeba řádně oslavit, o tom žádná. Jak ale zajistit, abyste první den roku nového neproleželi v posteli s příšernou bolestí hlavy a žaludeční nevolností? Držte se těchto rad a na Nový rok budete fit jako nikdy dřív!

Doplňte tělu vitamin C

Než vyrazíte na silvestrovskou párty, dejte si vitamin C, který pomáhá odbourávat alkohol a detoxikovat organismus.

Průběžně jezte

Jídlo v žaludku zpomaluje vstřebávání alkoholu, proto si před večírkem dejte lehkou večeři bohatou na bílkoviny, vlákninu a vodu, a v průběhu večera občas něco snězte. Jaké potraviny vám v boji proti kocovině pomohou?

 • Rajčata napomáhají tvorbě enzymů, které odbourávají alkohol z krve.
 • Banány obsahují hojnou dávku vitaminu B6, který účinně působí proti kocovině.
 • Ořechy a semínka jsou bohatá na hořčík, který je alkoholem z těla doslova vyháněn. Proto u popíjení zobejte třeba kešu oříšky, kterými hořčík do těla rychle doplníte a předejdete tak bolestem hlavy.
 • Vajíčka jsou zdrojem aminokyseliny zvané cystein, která pomáhá játrům odbourat toxiny způsobující kocovinu.
 • Tuky zamezují rychlému vstřebávání alkoholu. Zapomeňte ale na nezdravá tučná jídla, po kterých by vám bylo tak akorát těžko. Raději vsaďte na kvalitní tuky v podobě ryb. Doporučuje se také spolknout lžičku olivového oleje, který připraví žaludek na konzumaci alkoholu, a navíc obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které podporují funkci jater.

Pijte čirý alkohol

Pokud se chcete vyhnout kocovině, pečlivě si vyberte, co budete ten večer pít. Složení alkoholu má na vznik kocoviny výrazný vliv. Látkám, které podle několika odborných studií kocovinu způsobují, se říká kongenery.

 • Kongenery jsou chemikálie, které vznikají při výrobě alkoholu.
 • Jendá se o látky jako je například methanol, aldehydy, aceton či oxid siřičitý.
 • Kongenery dodávají alkoholickým nápojům chuť a aroma.
 • Hojně se vyskytují ve whisky, koňaku nebo tequille. Naopak málo kongenerů obsahují průzračné nápoje jako je vodka, gin nebo bílý rum.

Pozor na cigarety

Ke kocovině přispívají také cigarety. Jak? Ethanol obsažený v alkoholu se v těle mění na acetaldehyd, který způsobuje kocovinu. Stejnou látku obsahují i cigarety. Kouřením tedy zvyšujete koncentraci acetaldehydu v těle.

Voda, voda, voda

Alkohol způsobuje dehydrataci. Proto nezapomínejte doplňovat nealko tekutiny, ideálně čistou vodu, v průběhu celého večera. Pravidlo zní 1 drink – 1 sklenice vody. Díky tomu předejdete ranní bolesti hlavy a suchu v ústech.

Vezměte s sebou ‚Míru‘!

Znát míru je klíčem k úspěchu. Pokud budete během večera dostatečně jíst a pít vodu, ale alkoholu vypijete prostě příliš, nezachrání vás od kocoviny nic. Naslouchejte svému tělu a snažte se rozpoznat, kdy už toho máte zkrátka dost a další panák by nemusel dopadnout dobře.

Před spaním vypijte slanou vodu

Nezapomeňte doplnit tekutiny těsně před spaním. Do sklenice s vodou ale přidejte ještě špetku soli. Sůl pomáhá zadržet vodu v těle, což je vzhledem k několika hodinám spánku bez příjmu tekutin žádoucí.

Pořádně se vyspěte

Nakonec je potřeba nechat tělo pořádně zregenerovat, čehož docílíte jedině kvalitním a dlouhým, alespoň 7hodinovým spánkem.

Související články

Oslňte své hosty slavnostními silvestrovskými drinky
 • Jak na to

Oslňte své hosty slavnostními silvestrovskými drinky

Večer ve znamení oslav nového roku si žádá slavnostní atmosféru. Tu skvěle navodíte nejen tradičním šampaňským na přípitek, ale také dalšími skvělými drinky, které zpříjemní čekání na půlnoc. Probuďte v sobě barmanskou vášeň a oslňte své...
Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti
 • Zdraví a výživa

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity? ...
Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?
 • Lidé a jídlo

Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?

Naše pleť je do značné míry odrazem životního stylu a reaguje na to, co jíme. Jaké potraviny mohou dělat na naší pleti neplechu a jakým jídlem naopak zdravou pleť podpoříme? Podívejte na naše tipy a pečujte o sebe s chutí. ...
Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí
 • Zajímavosti

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma. ...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit