0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Trvanlivost vs použitelnost potravin. Víte jak se liší datum spotřeby a datum minimální trvanlivosti?

Nákupní taška s potravinami
ZDROJ: Maria Lin Kim/Unsplash
sdílet:

Máte představu, kolik kilogramů vyhozených připadá v průměru na každého Čecha za rok? Dobrá zpráva je, že je to výrazně pod evropským průměrem, který činí 170 kg. I tak ale vypadá českých padesát až osmdesát kilo vyhozených potravn na hlavu ročně jako velký ranec jídla. Více než polovina se přitom vyhodí v domácnostech. Z velké části za tím stojí problematické vnímání pojmů jako je datum spotřeby a doba minimální trvanlivosti. Po uplynutí které doby už je lepší potravinu vyhodit?

Použitelnost je určena datem spotřeby

U čerstvých potravin a potravin podléhajících rychlé zkáze se na obalu uvádí datum spotřeby. Pokud jde o lahůdkové výrobky od pultu, platí, že je potřeba je sníst do 24 hodin.

 • Po datu spotřeby by se výrobky neměly jíst.
 • Datum spotřeby poznáte podle označení ‚spotřebujte do‘.
 • Patří sem čerstvé potraviny, mléčné výrobky a lahůdky z pultového prodeje. Například krájené salámy, chlebíčky, saláty, čerstvé mleté maso, chlazená drůbež, ryby, jogurty.
 • Podle portálu Ministerstva zdravotnictví Bezpecnostpotravin.cz je třeba se v případě skladování těchto potravin řídit pokyny pro skladování. Těmi jsou např. „uchovávejte v lednici“ nebo „uchovávejte při teplotě 2-4 °C“.
 • Za nevhodných skladovacích podmínek se potraviny rychleji zkazí a riskujete zažívací obtíže.
 • Datum spotřeby, tedy použitelnost potravin, můžete prodloužit, když výrobek zamrazíte. 

Minimální trvanlivost znamená ‚best before...‘

‚Minimální trvanlivost‘ se uvádí u trvanlivých potravin. Do tohoto data výrobce garantuje nezměněnou kvalitu výrobku.

 • Po uplynutí data minimální trvanlivosti je bezpečné potraviny jíst, mohou však ztrácet ze svých původních vlastností, jako jsou chuť nebo struktura.
 • Označení „minimální trvanlivost do“ se objevuje na široké řadě chlazených, mražených, sušených, konzervovaných a jiných potravin. Patří sem například rýže, luštěniny, olej, čokolády nebo sušenky.
 • Než se rozhodnete potravinu po uplynutí data „minimální trvanlivosti do“ vyhodit, ověřte, zda je obal neporušený. Pokud potravina stále ještě vypadá dobře, voní a chutná, není důvod se jí zbavovat.
 • Potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti je možné prodávat, pouze pokud jsou zdravotně nezávadné a pokud jsou jako prošlé označeny a v obchodě odděleně umístěny.
 • Po datu miimální trvanlivost výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku. Odpovědnost za zdravotní nezávadnost potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti přebírá prodejce.
 • Datum trvanlivosti nemusejí mít uvedeny následující potraviny: čerstvé ovoce a zelenina, čerstvé pečivo, sůl, cukr, ocet, vína a lihoviny.

Související články

5 konzerv, za které se vaše spíž nemusí stydět
 • Tipy a triky

5 konzerv, za které se vaše spíž nemusí stydět

S dobře vybavenou spižírnou zvládnete večeři v pracovním týdnu levou zadní. Vařit z plechovky vůbec nemusí být ostuda, se správnými recepty a vhodně zvolenými jídly naopak vaříte chutně a výživně. Bonusem je minimum času stráveného v...
Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín

Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...
Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice
 • Tipy a triky

Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice

Poznejte s námi jeden ze symbolů Řecka –⁠ alkoholický nápoj ouzo (čti úzo) výjimečný svou lékořicovou chutí. Z čeho se ouzo vyrábí, jak ho správně pít a co je takzvaný ouzo efekt? ...
Jak na masové kuličky
 • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...
KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?
 • Kvízy

KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
 • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...

Obchod Apetit