Máte představu, kolik kilogramů vyhozených připadá v průměru na každého Čecha za rok? Dobrá zpráva je, že je to výrazně pod evropským průměrem, který činí 170 kg. I tak ale vypadá českých padesát až osmdesát kilo vyhozených potravn na hlavu ročně jako velký ranec jídla. Více než polovina se přitom vyhodí v domácnostech. Z velké části za tím stojí problematické vnímání pojmů jako je datum spotřeby a doba minimální trvanlivosti. Po uplynutí které doby už je lepší potravinu vyhodit?
Použitelnost je určena datem spotřeby
U čerstvých potravin a potravin podléhajících rychlé zkáze se na obalu uvádí datum spotřeby. Pokud jde o lahůdkové výrobky od pultu, platí, že je potřeba je sníst do 24 hodin.
- Po datu spotřeby by se výrobky neměly jíst.
- Datum spotřeby poznáte podle označení ‚spotřebujte do‘.
- Patří sem čerstvé potraviny, mléčné výrobky a lahůdky z pultového prodeje. Například krájené salámy, chlebíčky, saláty, čerstvé mleté maso, chlazená drůbež, ryby, jogurty.
- Podle portálu Ministerstva zdravotnictví Bezpecnostpotravin.cz je třeba se v případě skladování těchto potravin řídit pokyny pro skladování. Těmi jsou např. „uchovávejte v lednici“ nebo „uchovávejte při teplotě 2-4 °C“.
- Za nevhodných skladovacích podmínek se potraviny rychleji zkazí a riskujete zažívací obtíže.
- Datum spotřeby, tedy použitelnost potravin, můžete prodloužit, když výrobek zamrazíte.
Minimální trvanlivost znamená ‚best before...‘
‚Minimální trvanlivost‘ se uvádí u trvanlivých potravin. Do tohoto data výrobce garantuje nezměněnou kvalitu výrobku.
- Po uplynutí data minimální trvanlivosti je bezpečné potraviny jíst, mohou však ztrácet ze svých původních vlastností, jako jsou chuť nebo struktura.
- Označení „minimální trvanlivost do“ se objevuje na široké řadě chlazených, mražených, sušených, konzervovaných a jiných potravin. Patří sem například rýže, luštěniny, olej, čokolády nebo sušenky.
- Než se rozhodnete potravinu po uplynutí data „minimální trvanlivosti do“ vyhodit, ověřte, zda je obal neporušený. Pokud potravina stále ještě vypadá dobře, voní a chutná, není důvod se jí zbavovat.
- Potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti je možné prodávat, pouze pokud jsou zdravotně nezávadné a pokud jsou jako prošlé označeny a v obchodě odděleně umístěny.
- Po datu miimální trvanlivost výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku. Odpovědnost za zdravotní nezávadnost potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti přebírá prodejce.
- Datum trvanlivosti nemusejí mít uvedeny následující potraviny: čerstvé ovoce a zelenina, čerstvé pečivo, sůl, cukr, ocet, vína a lihoviny.
Zdroj info: Bezepečnost Potravin, dTest