Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Trvanlivost vs použitelnost potravin: Víte jak se liší datum spotřeby a datum minimální trvanlivosti?

Nákupní taška s potravinami
ZDROJ: Maria Lin Kim/Unsplash
sdílet:

Máte představu, kolik kilogramů vyhozených připadá v průměru na každého Čecha za rok? Dobrá zpráva je, že je to výrazně pod evropským průměrem, který činí 170 kg. I tak ale vypadá českých padesát až osmdesát kilo vyhozených potravn na hlavu ročně jako velký ranec jídla. Více než polovina se přitom vyhodí v domácnostech. Z velké části za tím stojí problematické vnímání pojmů jako je datum spotřeby a doba minimální trvanlivosti. Po uplynutí které doby už je lepší potravinu vyhodit?

Použitelnost je určena datem spotřeby

U čerstvých potravin a potravin podléhajících rychlé zkáze se na obalu uvádí datum spotřeby. Pokud jde o lahůdkové výrobky od pultu, platí, že je potřeba je sníst do 24 hodin.

 • Po datu spotřeby by se výrobky neměly jíst.
 • Datum spotřeby poznáte podle označení ‚spotřebujte do‘.
 • Patří sem čerstvé potraviny, mléčné výrobky a lahůdky z pultového prodeje. Například krájené salámy, chlebíčky, saláty, čerstvé mleté maso, chlazená drůbež, ryby, jogurty.
 • Podle portálu Ministerstva zdravotnictví Bezpecnostpotravin.cz je třeba se v případě skladování těchto potravin řídit pokyny pro skladování. Těmi jsou např. „uchovávejte v lednici“ nebo „uchovávejte při teplotě 2-4 °C“.
 • Za nevhodných skladovacích podmínek se potraviny rychleji zkazí a riskujete zažívací obtíže.
 • Datum spotřeby, tedy použitelnost potravin, můžete prodloužit, když výrobek zamrazíte. 

Minimální trvanlivost znamená ‚best before...‘

‚Minimální trvanlivost‘ se uvádí u trvanlivých potravin. Do tohoto data výrobce garantuje nezměněnou kvalitu výrobku.

 • Po uplynutí data minimální trvanlivosti je bezpečné potraviny jíst, mohou však ztrácet ze svých původních vlastností, jako jsou chuť nebo struktura.
 • Označení „minimální trvanlivost do“ se objevuje na široké řadě chlazených, mražených, sušených, konzervovaných a jiných potravin. Patří sem například rýže, luštěniny, olej, čokolády nebo sušenky.
 • Než se rozhodnete potravinu po uplynutí data „minimální trvanlivosti do“ vyhodit, ověřte, zda je obal neporušený. Pokud potravina stále ještě vypadá dobře, voní a chutná, není důvod se jí zbavovat.
 • Potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti je možné prodávat, pouze pokud jsou zdravotně nezávadné a pokud jsou jako prošlé označeny a v obchodě odděleně umístěny.
 • Po datu miimální trvanlivost výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku. Odpovědnost za zdravotní nezávadnost potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti přebírá prodejce.
 • Datum trvanlivosti nemusejí mít uvedeny následující potraviny: čerstvé ovoce a zelenina, čerstvé pečivo, sůl, cukr, ocet, vína a lihoviny.

Zdroj info: Bezepečnost Potravin, dTest

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín

Jaké želírovací prostředky použít na přípravu džemu
 • Tipy a triky

Jaké želírovací prostředky použít na přípravu džemu

Jahodový, višňový, malinový, meruňkový, rybízový nebo třeba švestkový. Příprava domácích džemů je na spadnutí, a tak není divu, že se v obchodech opět poohlížíme po vhodných želírovacích prostředcích. Pokud se zavařováním džemů a marmelád...
AD
Šetřete čas i peníze. Wolt+ Weeks „uvaří“ za vás
 • Zajímavosti

Šetřete čas i peníze. Wolt+ Weeks „uvaří“ za vás

Venku je konečně krásně a nás čeká nesnadné rozhodování. Půjdeme na výlet, do bazénu nebo se jen tak natáhneme na lehátko na terase nebo zahradě? A co budeme vlastně jíst? Jenže komu by se v horku chtělo stát u sporáku. Objednejte si přesně...