Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Rooibos: Připravte si výborný čaj-nečaj bez kofeinu, můžete ho pít i s ním vařit nebo péct

čaj rooibos
ZDROJ: Archiv
sdílet:

Lahodný nápoj často označovaný jako „červený čaj“ si za poslední století oblíbili lidé všech kontinentech. Pravděpodobně díky své přirozeně nasládlé chuti a zdravotním benefitům. Je bezkofeinovou alternativou klasického čaje. Především v zimních měsících není nikdy dost šálků s nápoji, co prohřejí.

Čaj rooibos se připravuje ze sušených fermentovaných lístků z čajovce kapského (aspalathus linearis). To je keř, který roste v Jihoafrické republice. Až do 30. let minulého století se komerčně nepěstoval ani nevyvážel. Holanďani přitom rooibos popíjeli od počátku 18. století.

  • Hnědo-červený nápoj získal velkou oblibu zejména jako bezkofeinová alternativa k čaji z čajovníku pravého. 
  • Výhodou rooibosu je jeho nasládlá zemitá chuť.  Nejčastěji se pije stejně jako čaj či nálev. Přidává se do něj cukr nebo mléko.
  • Můžete na něj narazit v nabídce kaváren, kde se připravuje také jako espresso, latte nebo cappuccino. 
  • Rooibos neobsahuje třísloviny, nemá tedy svíravé účinky jako pravý čaj.
  • Neobsahuje kofein, je proto vhodný pro těhotné ženy i děti. U dětí se zejména používá proti nadýmání, břišní křeče a nespavost.
  • Rooibos se využívá také v pečení. Hodí se do nejrůznějších základů na ovocné chlebíčky, muffiny nebo do polev, které skvěle doplní exotické ovoce. Vyzkoušejte například naši mandarinkovou bábovku s rooibos karamelem

Jak připravit čaj

Rooibos se připravuje podobně jako klasický čaj. Držte se poměru jedna čajová lžička na šálek a vždy ho zalévejte vroucí vodou. Louhovat jej nechejte asi 3 – 5 minut pod pokličkou, aby se neztratilo jedinečné aroma. Když na něj náhodou zapomenete, nic strašného se nestane, protože delším louhováním neztrácí svou kvalitu ani nehořkne. 

  • Hotový nálev (nebo čaj) z rooibosu využívají Jihoafričané v nejrůznějších receptech. Přidávají ho například do polévky a do těst, vaří v něm čočku, dusí v něm jablka se skořicí, podlévají jím kuře nebo ho používají na přípravu chia pudinku. Skvěle se hodí i do koktejlů nebo smoothies. 

Co je Red espresso?

V roce 2005 Carl Pretorius došel k závěru, že pro jeho zdraví není vhodné pít šest šálků espressa denně. Své lásky k přípravě kávy se ale nehodlal vzdát. V kuchyni našel balíček rooibosu, dal jej do pákového kávovaru a nechal jím projít horkou vodu pod tlakem: Red espresso bylo na světě.

Výsledek ho natolik překvapil a nadchnul, že si jej nemohl nechat jen pro sebe. Rozhodl se prozkoumat, jak rooibos nejlépe pražit a drtit, aby měl nejlepší chuť spolu s vlastnostmi kávy. Harmonii skutečně nalezl a zobchodoval. V současné době je nápoj velmi populární a nese ochranou známku. 

  • Konzumace červeného espressa není nijak omezena, takže si v klidu můžete vychutnat 6 – 8 šálků denně.
  • V Africe se standardně podává s mlékem a cukrem.
  • Můžete jej popíjet teplý například se skořicí a pomeranči nebo jako osvěžující ledový čaj s citróny a mátou.

Zdroje informací: WebMD, ForbesAfrica, Sarooibos

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín