0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Železo ve špenátu najdeme, existují však bohatší zdroje

spinach
ZDROJ: spinach
sdílet:

Ze špenátu v jídelníčku se mohou radovat naše oči i oběhový systém. Obestírá ho pověst zdravé a chutné zeleniny, ze které bohatství živin přímo odkapává. Co od špenátu můžeme očekávat?

Způsobů, kterými můžeme špenát připravit k jídlu, se najde celá řada. Jeho čerstvé lístky se hodí do salátu, báječný je i tepelně zpracovaný. Poslouží jako příloha, uplatníme ho však v polévce i omáčce.

Velká bublina ze železa

Trápí vás malý nízký obsah železa v krvi? Možná vám lékař doporučil jíst víc špenátu a červeného masa v kombinaci s vitaminem C, kterými se hladina tohoto důležitého minerálu doplní. Skutečnost je však taková, že ze špenátu o moc víc železa než v jiné zelené zelenině nedostaneme.

  • Zatímco ve 100 gramech špenátu se nachází zhruba 3,3 mg železa, stejné množství brokolice jej obsahuje 1,1 mg. Na první pohled se to může zdát jako velký rozdíl, je však třeba vzít v úvahu, že brokolice je však těžší a sníst jí 100 gramů není takový problém, jako by mohl být v případě velké hromady špenátových listů o stejné hmotnosti.
  • Obdobné je to s vařenou čočkou, ve které se podle Nutridatabaze.cz nelézá přibližně 2.3 mg železa ve 100 gramech.

Na špenát nezanevřete

Mýtus, který se navěky pojí se špenátem jako s železem nabitou zeleninou, vznikl pravděpodobně už před 150 lety. Tehdy údajně německý chemik Erich von Wolf udělal při svém výzkumu špenátu chybu v zápise a omylem posunul desetinnou čárku, když zapisoval zjištěnou hodnotu železa. Desetinásobná hodnota učinila ze špenátu superstar, na které postavil svou slávu i Pepek námořník, kterému po něm pravidelně rostly silné bicepsy.

  • Zkrátka a dobře, pokud chybí vašemu tělu železo, jezte luštěniny, zelenou zeleninu bohatou na vitamin C a červené maso. Železo se lépe vstřebává z živočišných zdrojů než z rostlinných.

Špenát tedy sice není rekordman co do obsahu železa, za hvězdu ho však můžeme považovat v naší kuchyni dál. Jeho použití je variabilní, přidat ho lze takřka do jakéhokoli pokrmu.

  • Upotřebíte ho jako náplň do závinu či quiche, skvěle se hodí v jakékoli podobě do těstovin – buď jako náplň nebo jako omáčka.
  • Polévka se špenátem v hlavní roli může být po každé trochu jiná, zelené špenátové listy nebo protlak se báječně hodí například do kari.

Související články

Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
  • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
  • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...
Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
  • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
  • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč