Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Železo ve špenátu najdeme, existují však bohatší zdroje

spinach
ZDROJ: spinach
sdílet:

Ze špenátu v jídelníčku se mohou radovat naše oči i oběhový systém. Obestírá ho pověst zdravé a chutné zeleniny, ze které bohatství živin přímo odkapává. Co od špenátu můžeme očekávat a pokryje naši potřebu železa?

Způsobů, kterými můžeme špenát připravit k jídlu, se najde celá řada. Jeho čerstvé lístky se hodí do salátu, báječný je i tepelně zpracovaný. Poslouží jako příloha, uplatníme ho však v polévce, náplni i omáčce.

Velká bublina ze železa

Trápí vás malý nízký obsah železa v krvi? Možná vám lékař doporučil jíst víc špenátu a červeného masa v kombinaci s vitaminem C, kterými se hladina tohoto důležitého minerálu doplní. Skutečnost je však taková, že ze špenátu o moc víc železa než z jiné zelené zeleniny nedostaneme.

  • Zatímco ve 100 gramech špenátu se nachází zhruba 3,3 mg železa, stejné množství brokolice jej obsahuje 1,1 mg. Na první pohled se to může zdát jako velký rozdíl, je však třeba vzít v úvahu, že brokolice je však těžší a sníst jí 100 gramů není takový problém, jako by mohl být v případě velké hromady špenátových listů o stejné hmotnosti.
  • Obdobné je to s vařenou čočkou, ve které se podle Nutridatabaze nelézá přibližně 2,3 mg železa ve 100 gramech.

Na špenát nezanevřete

Mýtus, který se navěky pojí se špenátem jako s železem nabitou zeleninou, vznikl pravděpodobně už před 150 lety. Tehdy údajně německý chemik Erich von Wolf udělal při svém výzkumu špenátu chybu v zápise a omylem posunul desetinnou čárku, když zapisoval zjištěnou hodnotu železa. Desetinásobná hodnota učinila ze špenátu superstar, na které postavil svou slávu i Pepek námořník, kterému po něm pravidelně rostly silné bicepsy.

Špenát tedy sice není rekordman co do obsahu železa, za hvězdu ho však můžeme považovat v naší kuchyni dál. Jeho použití je variabilní, přidat ho lze takřka do jakéhokoli slaného pokrmu.

  • Upotřebíte ho jako náplň do závinu či quiche, skvěle se hodí v jakékoli podobě do těstovin – buď jako náplň, nebo jako omáčka.
  • Polévka se špenátem v hlavní roli může být po každé trochu jiná, zelené špenátové listy nebo protlak se báječně hodí například do kari.
Skryt pre seznam

Související články

Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín

Pavel Berky: Teď jsem kuchař, ale móda mi chybí
  • Lidé a jídlo

Pavel Berky: Teď jsem kuchař, ale móda mi chybí

Pavel Berky každý měsíc testuje jeden z našich receptů, točí k němu postupové video a přidává tipy a triky navíc. Přestože je Pavel uznávaným módním návrhářem, znáte ho spíše ze sociálních sítí jako usměvavého a věčně pozitivního kuchaře. ...