Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak funguje sirtfood dieta, podle které zhubla zpěvačka Adele?

Adele
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Asi málokoho minula v letošním roce zpráva o velkém váhovém úbytku zpěvačky Adele. Ta shodila za poslední roky neuvěřitelných 45 kg, a to právě díky takzvané sirtfood dietě. V čem dieta spočívá a je bezpečná?

Co je sirtfood dieta?

Sirtfood dieta spočívá ve velmi striktním omezení příjmu kalorií a konzumaci potravin bohatých na sirtuiny. Zpopularizovala ji zpěvačka Adele, která díky ní shodila 45 kilogramů. 

 • Sirtuiny jsou skupinou enzymů, pomocí nichž s kalorickou redukcí spouští tělo buněčné procesy, které vedou ke zvýšení odolnosti buněk. To by mělo vést ke zpomalení stárnutí a bránit vzniku chorob spojených se stářím, jako jsou cukrovka II. typu a srdeční poruchy, rakoviny, obezity a další.
 • Produkci sirtuinů v těle byste měli zajistit příjmem potravin bohatých na sirutiny a také snížením celkového kalorického příjmu. Tento proces byl však prokázán pouze u kvasinek a u myší, v případě člověka vědecké výzkumy chybí.
 • Jedním z vědců, který se těmito pochody zabývá, je profesor genetiky a biolog David Sinclair. Vše popisuje v knize Konec stárnutí: Proč stárneme a proč už nemusíme.

Pomocí sirtfood diety byste měli lépe spalovat tuky (až 3 kg/týden), předcházet vzniku různých zánětů a nemocí, budovat svalovou hmotu, snížit projevy stárnutí a zlepšit pamět. 

 • Žádné zveřejněné studie ale neukazují, jakým způsobem přesně tato dieta působí na lidi a jestli vůbec.

Jaké potraviny jsou bohaté na sirtuiny?

Z jakých potravin byste si měli složit jídelníček, pokud chcete dodržovat pravidla sirtfood diety?

 • Zelenina: rukola, kapusta, petržel, libeček, cibule, červená čekanka, celer
 • Ovoce: jahody, maliny, borůvky, datle, zelené jablko
 • Přílohy: pohanka, sója
 • Dochucovadla: chilli, kurkuma, extra panenský olivový olej
 • Nápoje: káva, červené víno, matcha čaj
 • Další potraviny: kapary, olivy, tmavá čokoláda s obsahem kakaa 85 %, vlašské ořechy

Jak sirtfood dieta probíhá?

Sirtfood dieta probíhá ve třech fázích:

 1. Fáze. V první fázi jde o rapidní omezení kalorií. První tři dny smíte jíst pouze jedno jídlo denně složené ze sirtfood potravin a vypít 3 zelené šťávy (z kapusty, rukoly, petržele, celeru, zeleného jablka, citronové šťávy a zeleného čaje). Denní kalorický příjem by neměl překročit 1 000 kcal.

 2. Fáze. Druhá fáze povoluje 2 jídla a 2 zelené šťávy denně, kcal se pohybují kolem hodnoty 1 500/den. Tato fáze trvá 4 dny.

 3. Fáze. Poslední fáze spočívá v příjmu 3 jídel a 1 zelené šťávy denně. Měli byste zařadit také 30minutové cvičenní ideálně 5x týdně. Třetí fáze trvá 14 dnů.

Po absolvování těchto tří fází se doporučuje lehce zvýšit příjem kalorií, ale stále konzumovat jídla bohatá na sirtuiny.

Rizika sirtfood diety

Účinnost sirtfood diety dosud není vědecky prokázaná. Pokud se do ní chcete pustit, poraďte se nejdříve se svým lékařem nebo odborníkem na výživu, zda je pro vás  vhodná. Podle některých výživových poradců může sirtfood dieta sloužit jako jakýsi restart, ale z dlouhodobého hlediska není tento způsob stravování udržitelný. Jaká jsou možná rizika?

 • Stravovávání při sirtfood dietě je nízkoenergetické, může tedy snadno dojít k nedostatku makro i mikro živin.
 • Pokud se aktivně hýbete, můžete pociťovat také nedostatek energie.
 • Vrátíte-li se rychle zpět k normální stravě, hrozí jojo efekt.

Zdroje informací: Insider, Sciencealert, NY Post, Eating Well, Sirtuiny - Histonové deacetylasy ovlivňující transkripci genů, Marcela Dvořáková,  Marie Přibylová, Tomáš Vaněk 

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Jak dobře připravit krkovici na gril?
 • Jak na to

Jak dobře připravit krkovici na gril?

Krkovice patří mezi oblíbené kousky vepřového. Platí to i pro grilování. Velkou výhodou tohoto kusu je tuk, kterým je prorostlý. S vepřovou krkovičkou tak snadno získáte šťavnaté a chutné maso, ať už ho připravíte jakkoli.  ...
Broskve, nebo nektarinky?
 • Poradna

Broskve, nebo nektarinky?

Preferujete nektarinku s hladkou lesklou slupkou nebo se raději zakousnete do broskve s jemnými chloupky? Prozradíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl a jak lze broskve a nektarinky zpracovat v kuchyni. ...