0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak funguje sirtfood dieta, podle které zhubla zpěvačka Adele?

Adele
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Asi málokoho minula v letošním roce zpráva o velkém váhovém úbytku zpěvačky Adele. Ta shodila za poslední roky neuvěřitelných 45 kg, a to právě díky takzvané sirtfood dietě. V čem dieta spočívá a je bezpečná?

Co je sirtfood dieta?

Sirtfood dieta spočívá ve velmi striktním omezení příjmu kalorií a konzumaci potravin bohatých na sirtuiny. Zpopularizovala ji zpěvačka Adele, která díky ní shodila 45 kilogramů. 

 • Sirtuiny jsou skupinou enzymů, pomocí nichž s kalorickou redukcí spouští tělo buněčné procesy, které vedou ke zvýšení odolnosti buněk. To by mělo vést ke zpomalení stárnutí a bránit vzniku chorob spojených se stářím, jako jsou cukrovka II. typu a srdeční poruchy, rakoviny, obezity a další.
 • Produkci sirtuinů v těle byste měli zajistit příjmem potravin bohatých na sirutiny a také snížením celkového kalorického příjmu. Tento proces byl však prokázán pouze u kvasinek a u myší, v případě člověka vědecké výzkumy chybí.
 • Jedním z vědců, který se těmito pochody zabývá, je profesor genetiky a biolog David Sinclair. Vše popisuje v knize Konec stárnutí: Proč stárneme a proč už nemusíme.

Pomocí sirtfood diety byste měli lépe spalovat tuky (až 3 kg/týden), předcházet vzniku různých zánětů a nemocí, budovat svalovou hmotu, snížit projevy stárnutí a zlepšit pamět. 

 • Žádné zveřejněné studie ale neukazují, jakým způsobem přesně tato dieta působí na lidi a jestli vůbec.

Jaké potraviny jsou bohaté na sirtuiny?

Z jakých potravin byste si měli složit jídelníček, pokud chcete dodržovat pravidla sirtfood diety?

 • Zelenina: rukola, kapusta, petržel, libeček, cibule, červená čekanka, celer
 • Ovoce: jahody, maliny, borůvky, datle, zelené jablko
 • Přílohy: pohanka, sója
 • Dochucovadla: chilli, kurkuma, extra panenský olivový olej
 • Nápoje: káva, červené víno, matcha čaj
 • Další potraviny: kapary, olivy, tmavá čokoláda s obsahem kakaa 85 %, vlašské ořechy

Jak sirtfood dieta probíhá?

Sirtfood dieta probíhá ve třech fázích:

 1. Fáze. V první fázi jde o rapidní omezení kalorií. První tři dny smíte jíst pouze jedno jídlo denně složené ze sirtfood potravin a vypít 3 zelené šťávy (z kapusty, rukoly, petržele, celeru, zeleného jablka, citronové šťávy a zeleného čaje). Denní kalorický příjem by neměl překročit 1 000 kcal.

 2. Fáze. Druhá fáze povoluje 2 jídla a 2 zelené šťávy denně, kcal se pohybují kolem hodnoty 1 500/den. Tato fáze trvá 4 dny.

 3. Fáze. Poslední fáze spočívá v příjmu 3 jídel a 1 zelené šťávy denně. Měli byste zařadit také 30minutové cvičenní ideálně 5x týdně. Třetí fáze trvá 14 dnů.

Po absolvování těchto tří fází se doporučuje lehce zvýšit příjem kalorií, ale stále konzumovat jídla bohatá na sirtuiny.

Rizika sirtfood diety

Účinnost sirtfood diety dosud není vědecky prokázaná. Pokud se do ní chcete pustit, poraďte se nejdříve se svým lékařem nebo odborníkem na výživu, zda je pro vás  vhodná. Podle některých výživových poradců může sirtfood dieta sloužit jako jakýsi restart, ale z dlouhodobého hlediska není tento způsob stravování udržitelný. Jaká jsou možná rizika?

 • Stravovávání při sirtfood dietě je nízkoenergetické, může tedy snadno dojít k nedostatku makro i mikro živin.
 • Pokud se aktivně hýbete, můžete pociťovat také nedostatek energie.
 • Vrátíte-li se rychle zpět k normální stravě, hrozí jojo efekt.

Zdroje informací: Insider, Sciencealert, NY Post, Eating Well, Sirtuiny - Histonové deacetylasy ovlivňující transkripci genů, Marcela Dvořáková,  Marie Přibylová, Tomáš Vaněk 

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Kvíz: Na jaké úrovni zvládnete uvařit italská jídla?
 • Tipy a triky

Kvíz: Na jaké úrovni zvládnete uvařit italská jídla?

Itálie je gastronomickým rájem – těstoviny, víno, pizza, gelato, káva, plody moře, sicilské pomeranče, parmská šunka… Na co si vzpomenete, to tam mají a ve vynikající kvalitě. My se v článku zaměříme na italské sýry a pod ním najdete kvíz,...
AD
Jak vypadá vaše vysněná kuchyň?

Jak vypadá vaše vysněná kuchyň?

Konečně přišla ta chvíle a vy jste ve fázi plánování místnosti, kde to ve většině domácností nejvíc žije? Toužíte po takové kuchyni, kde budete mít vše po ruce a vaření pak půjde pěkně od ruky? Nechcete za pár týdnů nebo měsíců vybírat...
5 večeří, které vás nepošlou hned do postele
 • Jak na to

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele

Po vánočním hodování míváme chuť na lehčí ale výživná jídla, v nichž nechybí dávka bílkovin. Ať už si dáte Asií inspirovanou polévku, dýňovou frittatu nebo krůtí karbanátky, po všem se budete cítit sytě, přitom lehce a fit! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč