0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jídelníček Marilyn Monroe: Předběhla dobu a jedla po vzoru paleo diety

Marilyn Monroe
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Norma Jeane Mortenson, kterou celý svět zná jako Marilyn Monroe, okouzlovala na filmovém plátně svými dokonalými křivkami. Co jedla, aby si svou božskou postavu udržela? Její jídelníček vás možná překvapí!

K snídani mléko a vejce v bizarní formě

Tehdy šestadvacetiletá Monroe v rozhovoru pro časopis Pageant v roce 1952 prozradila, že pravidelně snídá sklenici teplého mléka se dvěma rozšlehanými syrovými vejci.

 • Tuhle neobvyklou snídani prý popíjela během oblékání a vždy ji doplnila multivitamínovou tabletkou.
 • Podle jejího názoru šlo o perfektně výživnou snídani pro pracující dívku, která je neustále ve spěchu.
 • Nutno dodat, že v 50. letech minulého století panovalo obecné přesvědčení, že syrová vejce přispívají k růstu svalové hmoty mnohem více než vařená. Se salmonelou se jejich konzumace začala spojovat až v 80. letech. 

Jedla jednoduše a málo, ale vaření jí bavilo

O Marilyn se vědělo, že sem tam vynechala oběd a najedla se až večer. A jestli předpokládáte, že hvězda jejího formátu denně večeřela v nejluxusnějších restauracích, jste na omylu.

 • Prý dávala přednost návštěvě tržnice, kde si koupila steak, jehněčí kotlety nebo játra, které si pak sama připravila v troubě hotelového apartmánu.
 • K masu si obvykle dávala čtyři až pět syrových mrkví. Nic víc, nic míň.
 • Herečka s žertem prohlašovala, že musí být napůl králík, protože se jí syrová mrkev nikdy nepřejedla.

Občas se rozmazlila zmrzlinovým pohárem

Díky převážně bílkovinné stravě se prý čas od času odvázala a dopřála si zmrzlinový pohár, aniž by se to podepsalo na její postavě.

 • Ráda mlsala dezert zvaný Sundae, jeden z nejoblíbenějších zmrzlinových pohárů v USA.
 • Jde o vanilkovou zmrzlinu přelitou sirupem, ozdobenou porcí šlehačky a koktejlovými třešněmi, která se podává v typické tulipánové sklenici.
 • Marilyn milovala Hot Fudge Sundae, kde vanilkovou zmrzlinu, šlehačku a třešně doprovází teplá poleva z mléčné čokolády.

Opravdu jedla po vzoru paleo diety?

Označení paleo dieta vzniklo až v roce 1975, třináct let po hereččině smrti. Marilyn tak svým způsobem předběhla dobu, protože její jídelníček v mnoha směrech tomuto výživovému směru odpovídal:

 • Její strava obsahovala nízký obsah sacharidů a naopak jedla více bílkovin a tuků.
 • Stravovala se jednoduše a nejedla skoro žádné průmyslově zpracované potraviny. Když nepočítáme občasný zrzlinový pohár, jejím denním „chlebem“ bylo pouze maso, mléko, vejce a zelenina.
 • A konečně, upřednostňovala silový trénink před aerobním, snažila se dostatečně spát a odpočívat, což také patří k aspektům paleo diety.

Co si Marilyn neuměla odepřít?

Šampaňské. Říká se, že byla málokdy spatřena bez sklenky tohoto alkoholického nápoje.

 • Na její počest dokonce vznikl i koktejl Marilyn Monroe, který kromě šampaňského obsahuje jablečné brandy, grenadinu a koktejlové třešně.

Zdroje informací: UK Vogue, Harper's BAZAAR

Související články

Kvíz: Znáte slavná filmová jídla?
 • Kvízy

Kvíz: Znáte slavná filmová jídla?

Filmové příběhy není radno sledovat s prázdným žaludkem a prázdnou spíží. Filmoví tvůrci si často dají záležet na každém detailu, včetně zvuků mlaskání či cinkání příborem, které vyvolávají až fyziologickou reakci. Honila vás někdy při...
Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Oslavte babí léto dokonalými chuťovkami
 • Poradna

Oslavte babí léto dokonalými chuťovkami

Létu sice už odzvonilo, začínající podzim však přináší stále spoustu příležitostí ke společenskému setkání. Dostali jste pozvánku na piknik nebo odpolední víkendové grilování s přáteli a lámete si hlavu, co donést jako pohoštění?...
STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit