Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Na light jogurty pozor: Hubnout po nich vůbec nemusíte a někdy je lepší se jim dokonce vyhýbat

light jogurt
ZDROJ: Rohtopia/ Pixabay
sdílet:

Po časech intenzivního hodování, jako jsou například Vánoce, přichází často touha jíst zdravěji nebo shodit na váze. Tomu vždy pomůže zejména pravidelný pohyb ale také úprava jídelníčku. Jedním z rychlých rozhodnutí bývá omezení tuku a nasazení nízkotučného režimu. Není to však tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Jogurty s označením „light“ vás z nadváhy nevysvobodí. Možná právě naopak.

Obyčejný bílý nízkotučný jogurt je vhodným doplňkem redukční diety nebo pokud potřebujete snížit příjem mléčného tuku ve stravě (např. kvůli vysokému cholesterolu). Řeč je ale o bílém jogurtu, nikoli slazeném. Tuk obsahuje ze všech živin nejvíc kalorií a tak jeho omezením snížíte kalorický příjem. Je tu ještě druhá strana mince. Tuk má sytící schopnost, když ho odstraníte, sníte pravděpodobně ve finále více jídla – záleží na tom, co jíte.

  • Nízkotučný bílý jogurt se hodí zejména pro lidi, kteří musí dodržovat ze zdravotních důvodů stravovací omezení.
  • Light jogurt nízký obsah kalorií, ale i tak si zachovává velkou část prospěšných živin a probiotik, které mohou podpořit celkové zdraví.
  • Čtěte složení na obalech slazených ochucených light jogurtů. Uvidíte, co všechno bylo použito na to, aby měl jogurt požadovanou konzistenci a chuť nebo kolik cukru obsahuje. Možná už vám tolik „light“ připadat nebude. Nezapomeňte, že cukr, který tělo nespálí, se v těle ukládá jako tuk.
  • Pokud tedy nutně nepotřebujete výrazně omezit množství tuku ve stravě, klidně si dopřejte si bílý jogurt jakékoli tučnosti. Důležité je, aby nebyl slazený. Bílý jogurt  bude mít daleko lepší chuť,  lépe zažene hlad, nesníte ho tolika ještě prospěje střevní miklofloře. 
  • Pokud chcete potřebujete omezovat tuky a nebýt po jogurtu hladoví, vyhledávejte řecké nebo řeckého typu, případně nechte stávající bílý nízkotučný jogurt odkapat (budete pak muset přidat na množství kelímků). Všechny varianty by měly mít vyšší obsah bílkovin, které také zasytí.

Není jogurt jako jogurt

Jogurty rozlišujeme podle několika kritérií. Můžeme je rozdělit na ochucené a neochucené, podle konzistence, podle podílu bílkovin nebo podle obsahu tuku. Označení „light“ patří mezi tzv. výživová tvrzení, které by podle platné legislativy mělo být doplněno informací o vlastnostech, díky kterým nese toto označení. Srovnávané hodnoty by se pak měly vztahovat k běžnému výrobku stejné kategorie. 

Podle obsahu tuku můžeme rozlišit:

  • jogurt bílý smetanový  (10 % tuku a víc)
  • jogurt bílý (3 % tuku a víc)
  • jogurt bílý se sníženým obsahem tuku (méně než 3 % tuku)
  • jogurt bílý nízkotučný nebo odtučněný (méně než 0,5 % tuku)

Jogurt je jednou z nejstarších fermentovaných mléčných potravin na světě. S domestikací zvířata určených k produkci mléka vyžadovala jeho krátká trvanlivost i řešení pro skladování.

  • Objev jogurtu si však od roku 1905 připisuje Bulharsko, kdy byl oficiálně vědecky popsán proces jeho vzniku místním mikrobiologem S. Grigorovem. Ne náhodou se mléčná bakterie odpovědná za tvorbu jogurtu nazývá Lactobacillus bulgaricus.
  • Samotné slovo "jogurt" pak pochází z turečtiny a znamená něco jako "sražené" nebo "zahuštěné mléko", což je v podstatě to, co se děje s mlékem při výrobě jogurtu.
  • Jogurt je stejně jako mléko bohatým zdrojem vápníku a bílkovin. Dodává tělu i další živiny, jako je jód, vitaminy D, B2, B12 a zinek.
  • Má ve skutečnosti vyšší výživovou hodnotu než mléko. Hlavním důvodem je obsah probiotik – živých, tělu prospěšných, bakterií. Tyto bakterie mohou při konzumaci přispívat ke zlepšení trávení, dýchacích funkcí a odolnosti vůči nemocem.
  • Díky procesu fermentace je jogurt také snadněji stravitelný, takže se živiny mohou lépe vstřebat do těla.

Zdroje informací: Eagri, EurLex, dTest, VímCoJím, HealthyEating

Související články

Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín