Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

10 tipů, jak snadno prodloužit trvanlivost potravin

Otevřená lednička
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Stává se vám, že potraviny vyhazujete, protože se zkazí dřív, než je stihnete sníst? Zamezte zbytečnému plýtvání jídlem a prodlužte jeho trvanlivost na maximum. Díky našim tipům zároveň ušetříte.

Plýtvání jídlem je velké téma. Ať už se snažíte sebevíc, možná někdy bojujete se zeleninou napadenou plísní nebo zkyslým mlékem v lednici. Obzvlášť, pokud je pro vás nutné dělat jeden velký nákup týdně, můžete mít se skladováním čerstvých potravin stále se opakující problémy. Co dělat, aby takový nákup přežil v lednici co nejdéle? Mrkněte na naše tipy:                                    

1. Mléko do největší zimy

Mléko ve dveřích chladničky má spousta z nás. Dveře jsou ve skutečnosti její nejteplejší částí, protože jsou obvykle nejdále od chladícího mechanismu. Mléko proto raději skladujte v zadní části prostředních nebo vyšších pater, aby bylo maximálně chladné a prodloužila se jeho trvanlivost.

2. Mléko se špetkou soli

Čerstvé mléko po otevření vydrží v lednici čtyři až deset dní. Tuto dobu však můžete ještě o něco prodloužit, pokud do krabice ihned po otevření přidáte špetku soli. Sůl funguje jako konzervační látka a brání tak množení bakterií. Pak už stačí jen protřepat a ihned vložit do chladničky. Do kávy ho ale raději nepoužívejte.

3. Tvrdý sýr do papíru

Obalem z pečícího papíru umožníte sýru dýchat. Pečicí papír zajistí, aby se sýr nevysušil, ale také zabraňuje nadměrné vlhkosti a vzniku plísní. Při správném skladování v lednici vydrží tvrdý sýr obvykle až čtyři týdny.

4. Zeleninu do octa

Ovoce a zeleninu můžete dezinfikovat tak, že jim dopřejete lázeň z octa. Octový roztok by měl být z 1 dílu octa a 3 dílů vody. Připravte ho ve velké míse nebo ve dřezu a zeleninu v něm nechte stát asi 15 minut. Poté ji opláchněte, osušte a uskladněte jako obvykle. Octový roztok dezinfikuje, čistí a odstraňuje z potravin bakterie, které by napomáhají rozkladu. Vydržet by pak v lednici měly až dva týdny.

5. Omyté ovoce s utěrkou

Omyté a nespotřebované ovoce byste po usušení měli ideálně skladovat ve vzduchotěsných skleněných nádobách se suchou kuchyňskou utěrkou. Papírová utěrka pohltí přebytečnou vlhkost, což zabrání vzniku plísní. Výměna papírové utěrky každý druhý den umožní dosáhnout maximální čerstvosti a trvanlivosti až tři týdny.

6. S banány opatrně

Banány produkují určitou koncentraci plynu známého jako ethylen, který urychluje proces zrání. Dají se tak využít, pokud chcete, aby v jejich blízkosti dozrálo jiné ovoce. Můžete je například společně skladovat mimo lednici v papírovém sáčku. Někdy je to však naopak nežádoucí a proto je potřeba ostatní ovoce od banánů držet dál. Případně lze banány obalit potravinovou fólií.

  • Další ovoce, které patří do kategorie s vysokou produkcí etylenu, jsou například jablka, broskve, hrušky, melouny a avokádo.

7. S čerstvými bylinkami zacházejte jako s květinami

Pro ty, kteří dávají přednost čerstvým bylinkám před sušenými, je nejlepším tipem zacházet s nimi jako s květinami.

  • Do sklenice nalijte vodu a vložte do ní bylinky, které překryjte igelitovým sáčkem. Voda pomáhá udržet bylinky čerstvé, zatímco sáček funguje jako bariéra proti přebytečné vlhkosti.
  • Pokud se vám do lednice nevejdou sklenice ve svislé poloze, můžete čerstvé bylinky skladovat také ve vzduchotěsné krabičce (nebo raději v plastovém sáčku) s vlhkou papírovou utěrkou, což opět pomáhá udržet vlhkost. Bylinky nevyschnou a neuvadnou tak rychle. 

Obě tyto metody mohou pomoci čerstvým bylinkám vydržet až tři týdny.

8. Přebytky čerstvých bylinek zamrazte

Pokud dáváte přednost čerstvým bylinkám, ale zjistíte, že je nespotřebujete dostatečně rychle, můžete je také zmrazit. Čerstvé nakrájené bylinky v olivovém oleji můžete uložit do zásobníků na kostky ledu a zmrazit je tak, abyste získali jednotlivé malé porce. Místo oleje můžete použít i obyčejnou vodu a kromě bylinek tak uchovat i čerstvý česnek či zázvor.

9. Jak na pečivo

Také nemáte rádi staré pečivo, ale nemůžete si dovolit každé ráno kupovat čerstvé?

  • Vezměte kostku ledu a přejeďte s ní po bochníku. Poté ho na 10 minut vložíte do trouby. Případně můžete bochník i namočit do vody. Tím se do chleba vrátí vlhkost a stane se opět chutným. Chléb by se v tomto případě však měl spotřebovat do druhého dne.
  • Preventivním opatřením proti stárnutí pečiva je uložit ho v den nákupu do mrazničky a zamrazit. Druhý den stačí vyndat z mrazáku rohlíky či housky o 20 minut dřív, než je budete chtít jíst, a dokonale čerstvé pečivo máte po ruce i bez vycházení z domu.

10. Ořechy patří do lednice

Většina ořechů a semínek má trvanlivost tři až šest měsíců. Aby se jejich životnost prodloužila, je nejlepší skladovat je v chladných a tmavých prostorách. I když se jim poměrně dobře daří i v zadní části spíže, skladování v lednici pomůže životnost až dvojnásobně prodloužit.

  • Pokud se vám zdá, že šest měsíců není dostatečně dlouhá doba na to, abyste ořechy dokázali zkonzumovat, pak vás jistě potěší, že je můžete i zmrazit až na jeden rok.

Zdroj: Moneyboat.co.uk, ekuchařka.cz

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč