Souhra tří dokonalých prvků – máslového piškotu, hustého pudinku a čokoládové polevy. Tak by se dal stručně popsat Boston Cream Cake, ikona amerického Massachusetts. V čem byl tento zdánlivě obyčejný dort revoluční a jak ho připravit?
Původně se mu říkalo „Chocolate Cream Pie“, nebo také „Parker House Chocolate Cream Pie“, až se nakonec ustálilo prosté a jasné „Boston Cream pie“ či "Boston Cream Pie". Jde o jeden z tradičních amerických dortů a považuje se za oficiální koláč státu Massachusets.
- Originál se skládá se ze dvou světlých francouzských máslových piškotových korpusů, které spojuje silná vrstva sametově jemného vanilkového krému.
- Shora je přelitý lesklou čokoládovou polevou.
Dort k otevření hotelu
Za autora dezertu se považuje francouzský šéfkuchař M. Sanzian. Ten ho roku 1856 představil veřejnosti u příležitosti slavnostního otevření bostonského hotelu Parker House (dnes známý jako Omni Parker House a nachází se v centru Bostonu). V té době to byl první hotel ve městě s tekoucí studenou i teplou vodou a výtahem.
- Bostonský dort s krémem vznikl spojením dvou dezertů – washingtonského a amerického pudinkového koláče.
- Převratnou novinkou bylo polití zákusku čokoládou. Do té doby se totiž čokoláda konzumovala výhradně jako hustý nápoj nebo se přidávala do pudinku.
- A právě tato inovace vystřelila lehký máslový piškot s pudinkovým krémem na přední příčky oblíbenosti.
Bostonský Omni hotel se ke svému prvenství stále hrdě hlásí. Dokonce na svých oficiálních webových stránkách uvádí originální recept i s postupem tak, abyste si lahodný dezert mohli připravit i doma. Na jeho přípravu si vystačíte s běžnými surovinami.
- Piškotový korpus se skládá z vajec, cukru, mouky a změklého másla.
- Pudinkový krém připravíte z mléka, smetany, cukru, másla, kukuřičného škrobu, vajec a tmavého rumu.
- Na polevu budete potřebovat čokoládu a fondán.
Recept na Boston Cream Pie
Na pudink (rozpis na 10 porcí)
- 3 velké žloutky
- 0,5 hrnku (100 g) krystalového cukru
- 2 lžíce kukuřičného škrobu
- špetka soli
- 1 hrnek (240 ml) plnotučného mléka
- 0,25 hrnku (60 ml) smetany ke šlehání
- 1 polévková lžíce másla
- 1 lžička vanilkového extraktu
Na dort
- 8 lžic (114 g) másla nakrájeného na kousky + na vymazání formy
- 1,75 hrnku (224 g) hladké mouky
- 1¾ lžičky prášku do pečiva
- ¾ lžičky soli
- 0,75 hrnku (180 ml) plnotučného mléka
- 3 velká vejce pokojové teploty
- 1 hrnek (200 g) krystalového cukru
- 1 lžička vanilkového extraktu
Na polevu
- 0,25 hrnku (60 ml) smetany ke šlehání
- 113 g čokolády na vaření
- 1 čajová lžička oleje
Postup
- Připravte krém: Ve středně velkém hrnci prošlehejte žloutky s cukrem, dokud se nespojí, pak přidejte kukuřičný škrob a sůl. Pomalu přilévejte mléko a prošlehávejte, nakonec vmíchejte přidejte smetanu a máslo. Směs přiveďte k varu a vařte za stálého míchání 2 minuty, dokud nezhoustne.
- Vzniklý pudink propasírujte přes jemné sítko do misky. Vmíchejte vanilku. Chlaďte nejméně 3 hodiny.
- Připravte dort: Předehřejte troubu na 160 stupňů. Kulatou formu vymažte a vyložte ji pečicím papírem. Ve středně velké míse smíchejte mouku, prášek do pečiva a sůl.
- V malém hrnci přiveďte mléko a máslo k varu na mírném ohni . Když se máslo rozpustí, stáhněte hrnec z plotny. Ve velké míse šlehejte vejce a cukr elektrickým mixérem, dokud nevznikne světlá a hustá hmota. Přidejte mléčnou směs a šlehejte, dokud se nespojí. Poté přidejte směs mouky a vanilky a opět zašlehejte.
- Pečte 30 až 35 minut. Propečenost otestujte špejlí.
- Přeneste korpus na mřížku a nechte 10 minut vychladnout. Velmi tenkým nožem nařízněte okraj, aby se koláč uvolnil ze strany formy. Opatrně koláč překlopte na mřížku a otočte jej pravou stranou nahoru, aby zcela vychladl.
- Sestavte dort: Nožem korpus opatrně rozkrojte napůl a spodní vrstvu položte na servírovací talíř. Potřete obě vrstvy krémem.
- Připravte si polevu: V malém hrnci na středně nízkém stupni zahřejte smetanu k varu. Hrnec odstavte z ohně a smetanu nalijte na rozlámanou čokoládu, olej, sůl a nechte 3 minuty stát. Vyšlehejte do hladka. Polevu rovnoměrně rozetřete po povrchu dortu.
Variace na „Boston cream“
Klasika je klasika, ale uznejte, že kombinace piškot, pudink a čokoláda vybízejí k improvizaci.
- Skvěle se páruje s drobným ovocem – jahody, maliny, borůvky.
- Rozdělením dortového korpusu na více plátů a postupným promazáním krému získáte zajímavější strukturu i řez.
- Vanilkový pudink lze zjemnit vyšlehanou šlehačkou.
- Některé recepty doporučují pokapat korpus sladkým sirupem společně s tmavým rumem.
- Jiné nabádají strany dortu namazat zbylým krémem a zasypat praženými plátky mandlí.
Není koláč jako koláč
Navzdory označení „pie“, tedy koláč, se ve skutečnosti jedná o dort. Toto pojmenování vzniklo údajně proto, že se původně bostonské dezerty pekly v nízkých koláčových formách, které se používají pro přípravu amerických pájů. V té době byly formy na koláče levnější a tady i dostupnější.
Místní svůj dort stále milují. Dokládá to fakt, že si ho 12. prosince 1996 zvolili obyvatelé jako oficiální dezert státu Massachusetts. Porazil i takové kandidáty jako sušenky „Toll House“ a fíkové závitky „Fig Newton“. Aby té moučníkové hrdosti nebylo málo, koláč se dočkal i své koblihové (donutové) úpravy.
- Usmažená kobliha z kynutého těsta se podélně rozřízne a naplní hustým pudinkovým krémem. Navrchu nesmí chybět lesklá čokoládová ganache.
- I Boston Cream Donut se po vzoru svého většího bratra stale roku 2003 oficiální koblihou státu Massachusetts.
- Nejstarší dochovaný recept na moderní variantu moučníku se objevil v roce 1887 v kuchařské knize tehdejší slavné kuchařky Marii Parloa.
Zdroj: Omnihotels, WhatsCookingAmerica, ErrensKitchen, SallysBakingAddiction