Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

KVÍZ: Víte, na čem si pochutnávají a pochutnávali členové britské královské rodiny?

Královna Alžběta
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Darren McGrady patnáct let chystal jídlo členům anglické královské rodiny a jeho pokrmy se dostaly i k několika americkým prezidentům. Potom, co službu u královské rodiny ukončil, začal prozrazovat, co má který člen k jídlu nejradši. Z jeho poznatků jsme sestavili kvíz, který najdete na konci článku. 

Cesta do královské kuchyně vedla přes pohovor

V letech 1980-1982 sbíral zkušenosti v prestižním hotelu Savoy v Londýně, kde se vypracoval až na pozici „vrchního omáčkáře“. Že chce být kuchařem královské rodiny si uvědomil ve chvíli, kdy v televizi viděl přenos honosné svatby Charlese a Diany. 

 • Neváhal a poslal do paláce žádost o práci, pár týdnů nato absolvoval pohovor a v roce 1982 pozici šéfkuchaře skutečně získal.

Jedenáct let královským šéfkuchařem

Pro královskou rodinu nakonec vařil jedenáct let. Zajišťoval přípravy všech banketů pro jejich hosty včetně amerických prezdentů Bushe, Clintona, Reagana nebo Forda.

 • Mezi jeho povinnosti patřilo i cestování s královskou rodinou na hrad Windsor a další sídla, ale účastnil se i plaveb s královskou jachtou Britannia a procestoval tak celý svět.
 • Pravidelně chystal dobroty i pro královniny psí mazlíčky, roztomilé corgi, kteří si pochutnávali na miskách plných masa a vnitřností smíchaných se zelím a rýží.
 • McGrady v jednom rozhovoru prozradil, že královna nemá ráda česnek a cibuli, a naopak miluje cokoliv s čokoládou, sendvič Croque-monsieur a Fish and Chips.
 • Novináři na něj tak naléhali, že nakonec prozradil i chutě prince Philipa. Ten měl podle něj velmi rád ostrá jídla a často z cest přivážel nápady na exotické pokrmy.
 • Kate Middleton prý vařil její oblíbený Sticky Toffee Pudding.

Pravá ruky Diany

V roce 1993 se McGrady přestěhoval do Kensingtonského paláce jako soukromý šéfkuchař princezny z Walesu. Převzal kompletní kontrolu na jídelníčkem Diany i jejích synů. Byl s ní denně v kontaktu a kromě běžných jídel připravoval i občerstvení na jakékoliv večírky.

 • Pro princeznu měl nachystanou i večeři v den její smrti a prý čekal, až se vrátí, ale marně. Její předčasný odchod popisuje jako velmi smutné a zdrcující období.

Odchod z královské rodiny a vznik Eating Royally

Po Dianině tragické autonehodě v roce 1997 McGrady odmítl nabídku prince Charlese, aby se stal jeho soukromým šéfkuchařem, a s manželkou Wendy a třemi dětmi se přestěhoval do texaského Dallasu.

 • Tam založil cateringovou společnost Eating Royally, která dodává jídlo pro jakékoliv příležitosti včetně firemních akcí, soukromých večírků nebo svateb. 
 • Od princezniny smrti věnuje velkou část svého času dobročinným účelům. Stejně jako kdysi ona, i Darren podporuje týrané ženy, děti s chronickým onemocněním nebo mentálně či fyzicky handicapované.
 • Je také členem správní rady Pink Ribbons Crusade, neziskové charitativní organizace, která pořádá akci „Rande s Dianou“ ke zvyšování povědomí o rakovině prsu.

Dále vede kurzy vaření, vydal vlastní řadu domácího koření a je autorem kuchařských knih.

 • Ta první z roku 2007 Eating Royally: Recipes and Remembrances from a Palace Kitchen (Jíst královsky: Recepty a vzpomínky z palácové kuchyně) stále vychází v nových výtiscích a výtěžek z ní jde na nadaci Elizabeth Glaser Pediatric Aids Foundation.
 • V roce 2017 mu vyšla druhá kuchařka s názvem Darren’s Easy Seasons Entertaining, kde ukazuje jednoduché, ale luxusní recepty, které nevyžadují hodiny práce v kuchyni a hodí se pro jakoukoliv příležitost i roční období.
 • Stal se také prvním kuchařem, který byl pozván k vaření v prestižní kulinářské organizaci James Beard Foundation v New Yorku. 
 • Jeho jídla byla servírovaná v první třídě letecké společnosti American Airlines během letů mezi Evropou a USA.

Na YouTube sdílí perličky z královské kuchyně

Kromě toho, že se objevil ve spoustě televizních pořadů, včetně Oprah Winfrey Show nebo CNN, od roku 2020 také úspěšně vede vlastní YouTube kanál s jednoduchým názvem Darren McGrady, kde zveřejňuje video recepty na oblíbená královská jídla.

 • Najdete tam třeba návod na přípravu čokoládového dortu pro královnu nebo banánového flanu pro Kate a Williama.
 • Ale nebrání se ani modernímu formátu Q&A, ve kterém odpovídá na zvídavé otázky svých sledujících.
 • Kromě YouTube ho najdete i na Twitteru či Instagramu, kde sdílí střípky ze svého osobního i pracovního života.

Zdroje: The Royal Chef, Daily Mail, Showbiz Cheat Sheet

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jarmila Černá

Apetit magazín