Ayran: Osvěžující letní nápoj

lahev mléko
ZDROJ: Charlotte May/Pexels
sdílet:

Až vás přepadne touha se dokonale osvěžit, vzpomeňte si na ayran! Vykouzlíte ho vcukuletu a stačí k tomu jen bílý jogurt, voda a špetka soli. Můžete si ho však vyladit podle vlastních představ.

 

Pokud navštívíte Turecko, Bulharsko, Libanon nebo Bosnu, určitě na něj narazíte. Místo piva jej popíjejí i muži na ulicích při družných hovorech, podává se jako součást menu a je přímo ztělesněním osvěžení. Přitom jeho přípravu zvládne úplně každý.

Vyrábí se smícháním jogurtu s vodou a dochucuje se solí. Kromě skvělé chuti dodáme s tímto nápojem tělu i potřebné bílkoviny a jogurtové kultury, které prospívají trávení.

 • V Řecku a na Kypru narazíte na ayran pod názvem ayrani.
 • V Indii se tradičně pije jako lassi a v Arménii jako tanh.

Ayran a něco navíc

 • Ayran & okurka

Vodu můžete v ayranu nahradit okurkovou šťávou - dodá mu příjemnou okurkovou chuť a ještě spoustu vitamínů, především C a B. 

 • Ayran & česnek

Základní ayran lze obohatit o česnek, který chuť nápoje pěkně nakopne a dodá tělu pořádnou dávku zdraví! Česnek je známý pro své blahodárné a léčivé účinky po celá staletí, jedná se o přírodní lék s výrazným aroma a chutí. Jeho antibakteriální a antivirové účinky z něj dělají krále zeleniny. 

 • Ayran & máta

Mezi populární kombinace patří i ayran s mátou, která dodá drinku jemný mentolový šmak. Máta posiluje imunitní systém a přirozenou obranyschopnost. Pomáhá i při bolestech břicha, podporuje činnost trávicího traktu a střev. Lístky máty do ayranu nasekejte hodně najemno, aby se z ní uvolnilo co nejvíc léčivých látek a silic.

K čemu se hodí?

 • Na Blízkém východě a v Turecku se s ayranem běžně setkáte ve stáncích s rychlým občerstvením, slouží také jako přípitek k přivítání hostů.
 • Výborně se hodí k döner kebabu, grilovanému masu nebo zelenině. Sám kebab může být pro někoho hůř stravitelný. Proto Turci zapíjejí masové pokrmy ayranem.
 • Ayran je výborným pomocníkem při bolestech břicha a žaludečních potížích. Napomáhá k obnově střevní mikroflóry a servíruje se vychlazený, což působí příjemně na rozhozený žaludek.
 • Poskytuje dokonalé osvěžení v parných letních dnech - podávat ho můžete s kostkami ledu.

Připravte si ho doma!

Příprava ayranu je velmi jednoduchá: 

 1. Do většího džbánu vyklopte 500 ml bílého jogurtu a přilijte 250 ml studené vody.
 2. Podle chuti přidejte sůl, mátu nebo česnek. Do tradičního tureckého ayranu se dává 1 lžička soli na 1 litr vody, tato kombinace může být na někoho příliš slaná. Proto doma se solí opatrně, doporučuji přidávat po špetkách.
 3. Vše pořádně promíchejte metlou (použít můžete i mixér) a je hotovo. Hotový nápoj skladujte v lednici při teplotě 4 až 8 °C.
ayran zmenšený
ZDROJ: Moravia

Související recepty

Související články

 • Novinky a zajímavosti

Co potřebuje jogurt k životu?

Směs streptokoků a laktobacilů dovede s mlékem zázraky. Zatímco bakterie hodují mléčný cukr (laktózu), mléko fermentuje a vzniká z něj bílý jogurt. To všechno se nejsnáze odehrává v teple kolem 40 °C, což je teplota, při které se jogurtové...
Autor: Karolína Jelínková

Obchod Apetit