Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Britský král Karel s manželkou Camillou prošli v Berlíně farmářský trh. Jak se jim líbilo v eko-výrobně sýrů?

Král Karel s královnou manželkou Camillou
ZDROJ: GettyImages
sdílet:

Sýry, mléčné výrobky i med si přivezl britský královský pár z dvoudenní návštěvy našich západních sousedů na konci března 2023. Při své historicky první státní návštěvě mluvili v Německu s řadou lokálních výrobců potravin.

Karel se se svojí manželkou-královnou Camillou sešel na berlínském trhu s biopotravinami Wittenbergplatz, kde král vtipkoval o tom, že med v Buckinghamském paláci nejspíš není tak dobrý jako ten místní.

Můžu si jeden koupit?“ zeptal se král prodejce. „Anebo ho s vámi můžu vyměnit za svůj, pravděpodobně ale nebude tak dobrý jako ten váš,“ rozmyslel se po chvíli. Král je známý tím, že má vlastní včelstva na svém panství v Gloucestershire.

Camilla ochutnala alpský ovčí sýr, manželé následně probrali s různými prodejci například jablečný džus, hrušky, česnek i maso. Celou dobu švitořili s veřejností, která je po celou dobu hojně obklopovala.

Karel vyhrnul rukávy

Exkurze do výrobny sýrů na monarchy čekala druhý den. Projekt ekologické vesnice Brodowin se nachází 80 kilometrů severovýchodně od Berlína. Manažer projektu Ludolf von Maltzan provedl Karla a Camillu provozem a vyzval je, ať si sami vyzkoušejí ruční výrobu.

Skryt pre seznam

„Protože máme všichni ruce vydenzifikované, můžete do toho jít holýma rukama. Je to naprosto běžné, u nás rukavice nenosíme. Vždycky pracujeme rukama,‘ překvapil je Maltzan.

Král se dlouhodobě profiluje svým zájmem o ekologii a udržitelné zemědělství, proto se spolu s německým spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a brandenburským premiérem Dietmarem Woidkem pustili bez většího zaváhání do ručního zpracovávání sýrové masy.

Zdroje informací: TVP World, DailyMail, Twitter

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín

AD
Minerální vody není třeba střídat, je to mýtus
  • Lidé a jídlo

Minerální vody není třeba střídat, je to mýtus

České minerální vody jsou světovým unikátem. „V Česku je velmi bohatá paleta pramenů a bez nadsázky mohu říct, že se na našem území nachází snad všechny existující typy minerálních vod, což je s ohledem na velikost území skutečný unikát,“...