Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Historie čaje o páté: Tradici má na svědomí přítelkyně královny Viktorie

Čaj o páté
ZDROJ: The Creative So Chung/Unsplash
sdílet:

Drobné sendviče, koláčky s džemem a smetanou a spousta silného čaje – to je odpolední hostina podle Britů, kterou doslova zbožňují. Proč si také oblíbit čaj o páté? A proč je v Británii odpolední aktivita tolik oblíbená?

Tradice odpoledního čaje v Británii má za sebou bohatou historii. Pití čaje bylo v Británii populární od 17. století, ale tradici čaje o páté zavedla okolo roku 1840 Anna Russell, vévodkyně z Bedfordu, která byla velkou přítelkyní královny Viktorie.

V této době bylo zvykem, že lidé měli jen dvě hlavní jídla denně – snídani a večeři. Vévodkyně zjistila, že má pozdě odpoledne hlad, a aby ho zahnala až do večeře, vyžadovala, aby jí do pokoje přinesli tác s čajem, chlebem, máslem a koláčem. Toto neformální jídlo se rychle stalo pravidelnou a módní praxí mezi aristokracií.

Jak zvyk získával na popularitě, chopila se ho i královna Viktorie a tradici ukotvila jako společenskou událost, která je dodnes důležitou součástí britského kalendáře. Z aristokratických kruhů se zvyk brzy dostal i mezi běžné občany a stal se příležitostí pro setkávání rodin a přátel.

  • Tradice obvykle zahrnuje různé druhy čajů, jako je Darjeeling a Earl Grey, spolu s výběrem sendvičů, koláčků s džemem a různými druhy pečiva, které se často prezentují na patrovém etažéru. 
  • Dnes mnoho hotelů a kaváren po celé Británii, ale i jinde ve světě nabízí tradiční odpolední čajové zážitky, které umožňují nahlédnout do oblíbeného rituálu.

Způsob, jak si udělat radost

Když na vás jdou chmury, pomáhá pustit se do něčeho, co vás potěší. Čaj o páté znamená připravit si dobroty pro radost a možná také vyzkoušet recepty, na které jste se prozatím jen chystali.

Že pečení a příprava malých koláčků či máslových sušenek k snědku zažene každý smutek, potvrzuje i oblíbená britská kuchařka Nadiya Hussain.

Mimochodem, její božskou sladkou show Nadia Bakes (Nadia peče) najdete na Netflixu. Okamžitě zlepšuje náladu stejně jako krásně nazdobený cupcake.

Čas vyvětrat porcelán

Kdy jindy než pro čaj o páté oprášit slavnostní talířky a čajový servis po prababičce, vyleštit příbory a vytáhnout ze skříně etažér, na kterém vyniknou všechny drobné sladkosti. Pokud jste schovávali své nejhezčí porcelánové šálky pro výjimečnou příležitost, tohle je ona.

Narušení stereotypu

Je snadné zapadnout do každodenní rutiny, zvlášť v zimním období, které nenabízí příliš možností, jak ze stereotypu vybočit. O to příjemnější je udělat občas něco jinak a čaj o páté vám k tomu dává úžasnou příležitost.

  • Můžete připravit a ochutnat dobroty, které by se jinak na vašem stole neobjevily, a to v čase, kdy obvykle velkolepé hostiny nepořádáte. Oběd a večeře mají tentokrát smůlu, v plánu je čaj o páté.

Čajová kultura

Kromě narušení stereotypu v sobě myšlenka čaje o páté nese něco obřadního, výjimečného. Je zvláštní příležitostí uvařit konvici sypaného čaje.

Třeba se britská tradice stane i vaší rodinnou tradicí. A pokud k ní nebude patřit černý čaj, ale třeba jemný bylinkový, vůbec nic se neděje.

Zdroje: Swan London, Historic UK, British Museum

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

Jak připravit tu nejjemnější rybu: Vsaďte na solnou krustu
  • Tipy a triky

Jak připravit tu nejjemnější rybu: Vsaďte na solnou krustu

Pečení v soli je tradiční a velmi šetrná technika, díky které zůstane rybí maso krásně křehké a šťavnaté. Solná krusta totiž vytvoří vlastní minitroubu, která dokonale těsní, nepustí žádnou páru ven a zabrání, aby se...
Jak se vyrábí černý česnek?
  • Zdraví a výživa

Jak se vyrábí černý česnek?

Černý česnek je pochoutka, která vzniká procesem fermentace z běžného bílého česneku. Tento proces přeměňuje jeho ostrou chuť a štiplavé aroma na jemnou, nasládlou chuť s tóny sušeného ovoce, karamelu, balsamica a čokolády. Černý česnek je...