28 dní suchého únoru právě začíná

sdílet:
Dnešním dnem začíná pro mnoho příznivců české kampaně Suchej únor. Co tato výzva nejkratšího měsíce roku obnáší, proč ji vyzkoušet a na co chce upozornit vám rádi prozradíme. Třeba letos budete „sušit“ i vy.

Jak chutná suchej únor

Česká kampaň pro všechny, kteří si chtějí otestovat vlastní vztah k alkoholu, proběhla poprvé v roce 2013. Každý z účastníků si tak už podeváté může vyzkoušet, jakou roli v jeho životě sehrává právě alkohol. K dodržení pomáhá také registrace na stránkách této akce, jenž je dobrovolná a slouží k podpoře i dobročinných projektů.

První Suchej únor uspořádala Liga otevřených mužů v roce 2013 jako kampaň zaměřenou na mužské zdraví. Pohnutkou bylo první místo českých mužů v pití alkoholu. Muži pijí 4x více než ženy a 3x více než je světový průměr. Prvního ročníku se zúčastnilo cirka 100 můžu, akce se však stala věhlasnou a zaujala i ženy. Loňského ročníku se zúčastnilo 9 % dospělé populace, informace o této akci dávno překonaly hranice naší republiky a jsou již v povědomí dalších států. Připojte se letos i vy a vyzkoušejte, zda 28 dní bez alkoholu zvládnete bez větších problémů. K ruce vám může být také Suchá kniha, která v 28 kapitolách šíří osvětu i inspiraci proč pitný režim stavět na nealkoholických nápojích.  

Proč se zapojit

Suchej únor dělá každý sám pro sebe. Na oficiálních stránkách kampaně jsou uvedeny pádné důvody, proč tuto iniciativu brát v potaz a rovnou se do ní zapojit. Zajímavý je také test nezávislosti, který vám pomůže rozpoznat, jak jste na tom ve vztahu s alkoholem. Letošní ročník je vzhledem k zavřeným restauracím a hospodám snazší než ty předchozí, přesto je poučné vystoupit ze zaběhlých návyků a zkusit měsíc s naprosto čistou hlavou.

Čím si připít během suchého února

Pokud vás čeká oslava, zvláštní příležitost, nebo jen chcete vyzkoušet výborné nealkoholické drinky, máme pro vás pár tipů:

Italské Crodino – nejslavnější nealkoholický aperitiv

Oblíbené Crodino se zrodilo v Itálii v roce 1964. Vyrábí se v obci Crodo, v italské provincii Verbano Cusio-Ossola (oblast Piemont). Je typické svou hořkosladkou příchutí, která díky své rozmanitosti nabízí možnost vychutnat si oblíbený nápoj v různých variantách – čistý, se sodou, tonikem i čerstvou pomerančovou šťávou. Vždy musí být ale pořádně vychlazený. Chuť tohoto nápoje vzniká louhováním vysoce kvalitního koření, bylin, dřeva a kořenů z nejrůznějších koutů světa v místní pramenité vodě. V souladu s tajnou recepturou z roku 1964 se podle předepsaných pravidel připravuje dodnes. Šest měsíců, po kterých se Crodino nechává odpočívat, sjednotí veškeré složky nápoje a výsledný produkt tak získává komplexní aromatické tělo, které je patrné od prvního doušku.

Gin & Tonic trochu jinak – tonik chutná i bez ginu

Gin & Tonic bez alkoholu? Jde to! Díky nealkoholickému ginu CEDER’S Crisp si svůj oblíbený drink můžete dopřát i během Suchýho února. Autentické chuti ginu je dosaženo kombinací nedotčené švédské vody a vzácných divokých byliny rostoucí v jihoafrickém pohoří Cederberg. Pokud hledáte lehký sofistikovaný nápoj či vhodnou nealkoholickou alternativu ke klasickému ginu s tonikem, aniž by museli slevit z kvality, jste na správné adrese.

Gin & Tonic samozřejmě nestojí jenom na ginu. Ze tří čtvrtin je tvořen právě tonikem. Během suchého únoru si tak můžete dopřát i skvělé nealko nápoje založené právě na lehce hořkém nealku. Doporučujeme nešetřit a pořídit si kvalitní prémiový tonik. Například značka Fever-Tree si zakládá na mimořádné kvalitě svých produktů. Ingredience se vybírají s maximální pečlivostí a získávají se z celého světa. Toniky tak obsahují například chinin z Konga, mexické hořké pomeranče, sicilské citrony či citronový tymián z francouzské Provence. České toniky Bohemsca vás zase zaručeně překvapí zajímavými kombinacemi chutí – Mateřídouška a Meduňka nebo Lipový květ a Bazalka.  Kombinace kvalitních ingrediencí je zárukou vynikající chuti, která skvěle doplní i ty nejsnazší nealkoholické drinky. Vyzkoušejte například tento:

Tea & Tonic

  • Fever-Tree Indian Tonic
  • 4 cl vychlazený heřmánkový čaj
  • 1 cl jalovcový sirup (lze nahradit i jiným sladidlem)
  • šťáva z osminky citronu

Hořkosladký sen

Více

Nealkoholická vína či piva

Nealkoholickým vínem nemyslíme dětské rychlé špunty, řada vinařství dnes nabízí ve svém portfoliu také nealkoholická, a přesto neméně kvalitní, vína. Vyzkoušejte něco zcela nového a ochutnejte víno bez alkoholu. Nealkoholická vína jsou vyrobená tradiční metodou, avšak procesem vakuové extrakce ztratí veškerý alkohol. Charakteristika vína zůstává zachována, má svou vůni i nezaměnitelnou chuť. Nižší je také obsah kalorií. Nealkoholická piva nemusíme jistě ani představovat. Výroba je snazší a na trhu je řada radlerů či nealkoholických ochucených piv, je tedy opravdu z čeho vybírat.

Jakým nealkoholickým nápojem si zpříjemňujete Suchej únor vy? Inspirujte nás v komentářích pod článkem.

Související recepty

Ovocné lasí

Indický nealkoholický nápoj, jehož jednoduchost a ...

Související články

  • Tipy a triky

Jednoduché odlehčení jídelníčku? Zkuste to bez masa

Snídaně je základ Říká se, že snídaně je základ dne. Stále se mezi námi najdou snídaňový odpůrci, kteří si raději dopřejí jen hrnek kávy nebo čaje, ale nikdo by první jídlo dne neměl podceňovat. Dietologové a nutriční poradci se...
Autor: Hana Kovaříková

Obchod Apetit