4 skvělé důvody, proč používat vlastní lahev na vodu

bluewater-globe
ZDROJ: bluewater-globe
sdílet:
Mít vlastní lahev na pití je cool. Ať už si ji vezmete na výlet nebo do práce, podpoříte nejen svůj pitný režim, ale také dlouhodobě udržitelný životní styl bez zbytečného odpadu. Důvodů se však najde mnohem víc.

1 Podpoříte zero waste životní styl

Se znovupoužitelnými lahvemi máte odpad pod kontrolou a nevyhazujete další a další jednorázové plastové lahve, kdykoliv dostanete žízeň. 

Každou 1 minutu se údajně po celém světě koupí neuvěřitelný 1 milion plastových lahví na jedno použití. Používáním vlastní lahve na vodu můžete průměrně ušetřit více než 150 plastových lahví ročně. I jeden člověk tak může udělat obrovský rozdíl a pozitivně působit ve svém životním prostředí.

11 nápadů, jak vařit bez odpadu aneb Zero waste snadno a přirozeně

11 nápadů, jak vařit bez odpadu aneb Zero waste snadno a přirozeně

Více

2 Ušetříte peníze

Platit za vodu by vaší prababičce nejspíš přišlo absurdní. Neplaťte za ni zbytečně ani vy. Investicí do designové lahve k opakovanému použití můžete za svůj pitný režim ušetřit spoustu peněz a za ty si koupit něco pro radost. 

3 Naplníte je, čím sami chcete

Voda, džus nebo smoothie k rychlé snídani v tramvaji? Nebuďte závislí na nabídce obchodů – co budete pít, určujete jen vy sami.

Mnohé lahve mají také sítka, která naplníte svým oblíbeným ovocem či bylinkami, jež vylepší chuť vaší vody. Nebo do nich můžete vložit filtrační tyčinku, která vodu z kohoutku promění v čistší a chutnější. Jako ze studánky není, ale už se jí hodně blíží. 

Limonáda s tibi krystaly z Esky

Limonáda s tibi krystaly z Esky

Více

4 Jsou krásné a přesně podle vás

V nabídce obchodů, které se zabývají ekologickým a zero waste stylem života najdete bezpočet skvělých designů i nápadů, jak si pití z lahve užít ještě víc. Vybírat můžete z plastových, skleněných i nerezových. Každá má své výhody a je jen na vás, který argument je pro vás důležitý. 

Skleněné lahve jsou krásné, nabízí čistý design, a hlavně naprostou absenci plastu (s výjimkou uzávěrů). Mnohé navíc rozšiřují udržitelný životní styl dalším směrem – používají bambusové uzávěry, podporují sociální podnikání a podobně. 

Na plastových lahvích si mnoho uživatelů cení nízkou váhu a nerozbitnost. Striktně vybírejte pouze mezi těmi, které hlásí, že jsou BPA free. 

Nerezovou termosku si vyberte, pokud s sebou chcete nosit horkou kávu nebo čaj. Ta uchová nápoj dlouho horký, navíc teplo propouští jen minimálně a vy se nepopálíte. Časy, kdy byly termosky jen nerezově stříbrné jsou dávno pryč. Vybírat můžete z mnoha barev i stylů, ať už od desetiletími prověřených značek nebo nováčky na poli doplňků na výlet.

Velká svačina, žádný odpad. Jak balit jídlo bez zbytečného jednorázového plastu

Velká svačina, žádný odpad. Jak balit jídlo bez zbytečného jednorázového plastu

Více

Proč nepoužívat jednorázové plastové lahve

Možná vás láká místo kupování nové lahve použít prázdnou „petku“, ve kterých jste předtím koupili vodu, džus nebo třeba limonádu. Souhlasíme, že je to způsob, jak nepřidávat do životního prostředí další odpad a být tak zas o kousek víc zero waste. Bohužel plastové lahve, ve kterých se běžně prodávají nápoje v obchodech, jsou určeny k výhradně jednorázovému použití.

V takovém případě jsou bezpečné, pokud do nich však budete tekutinu nalévat opakovaně, mohou se začít uvolňovat látky, které nesvědčí vašemu zdraví. Opětovnému použití lahví, které na obalu nesou označení PET, se proto raději vyhněte. Zato skleněné obaly, ve kterých některé firmy prodávají například mléko, ale i smoothie, různé džusy a minerální vodu, můžete používat opakovaně s klidným srdcem. 

Obchod Apetit