0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jižní Morava je rájem výletníků

Jižní Morava je rájem výletníků
sdílet:
Vinaři na Jižní Moravě zaznamenávají výrazný nárůst turistů i během hospodářské krize. Tomu napomohl projekt podpory a propagace vinařské turistiky a certifikace vinařské turistiky. Nárůst návštěvnosti se týká celých 71 % certifikovaných zařízení, zbylých 29 % nezaznamenalo nárůst vinařských turistů, ale ani jejich pokles. „Projekt podpory a propagace vinařské turistiky realizuje Národní vinařské centrum ve Valticích za financování Vinařského fondu již čtvrtým rokem.“ konstatuje Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, a dodává: „Součástí projektu je od loňského roku také certifikace objektů vinařské turistiky.“

Certifikace objektů vinařské turistiky, tzn. vinných sklepů, vinařství, vinoték, ubytování s vinařskou tematikou a vinařských restaurací, je projekt, jehož cílem je dosáhnout vyšší úrovně kvality služeb pro vinařské turisty, kterou by šlo měřit pomocí jasně nastavených kritérií.
Základním posláním je označit a nadstandardně propagovat zařízení, která kvalitou poskytovaných služeb, ale i historickou nebo architektonickou hodnotou objektů reprezentují to nejlepší z vinařské turistiky ve vinařských oblastech Morava a Čechy.

Certifikace: dobré víno pro návštěvníky, návštěvníci pro vinice

„Mám za to, že návštěvníci jsou si velmi dobře vědomi toho, že certifikovaná zařízení procházejí náročným výběrovým řízením s jasnými pravidly a je na místě od nich očekávat vysokou kvalitu poskytovaných služeb,“ prozradil Pavel Krška. „Certifikace má pro nás velký význam. Pokud se při degustacích zmíním, že jsme certifikováni, lidé se ptají, co to znamená, a stejná otázka padá i v případě, pokud si všimnou označení certifikace zvenčí našeho sklípku. Když jim to vysvětlím, tak se z davu ozývá: ‚Tak to vás budeme doporučovat.‘“ říká Josef Dufek z Vinařství Dufek.

„Pokud odhadnu nárůst oproti loňskému roku, který je cca 15,%, tipuji, že certifikace k tomuto nárůstu přispěla dvěma třetinami,“ pochvaluje si certifikaci Petr Burian z Obecní vinotéky v Pavlově. Certifikace ostatně přivedla i nové návštěvníky do Národního vinařského centra ve Valticích. „Degustační programy stálé expozice Salonu vín České republiky navštívilo téměř o 30 % více milovníků vína,“ potvrdil pak Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra.

V současnosti je vypsáno druhé kolo certifikace zařízení vinařské turistiky, které bude vyhodnoceno ke konci letošního roku. Certifikovaná zařízení vinařské turistiky jsou propagována v průvodcích vinařskou turistikou na jižní Moravě a ve vinařské oblasti Čechy, na webové stránce našich vín www.vinazmoravy.cz a www.vinazcech.cz, a dalšími způsoby.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Podzimní ovoce v neodolatelných dezertech
  • Suroviny

Podzimní ovoce v neodolatelných dezertech

Příroda se pomalu zbarvuje podzimními barvami a nám hraje v hlavě píseň ,švestky se modrají, jablka sládnou’. Přichází ideální čas k pečení dezertů se sladkými dary podzimu. Vyzkoušejte vláčný švestkový koláč, pošírované hrušky, horký...

Obchod Apetit