0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pivní novinky aneb na co se můžeme letos těšit

pivo
ZDROJ: Unsplash.com
sdílet:

Pivo z hroznové šťávy, fotbalový speciál, pivo pro psy, malinové pivo… o tom, že jsme pivní národ, nemůže být pochyb. Na paty nám s neobvyklými novinkami šlapou jen Japonci se svým vesmírným pivem a Britové, kteří svojí pintu (0,568 litru) točeného i lahvového piva začali v rámci dopadů finanční krize prodávat za 99 pencí. Běžná cena se přitom pohybovala okolo tří až čtyř liber.

Na ostrovech zlevnila zlatavý mok společnost J D Wetherspoon, která po Británii provozuje 713 hospod. Díky finanční krizi se v zemi zavírá údajně pět hospod denně, a proto není divu, že mnohé z nich začaly zlevňovat jídlo i pití.

Ale zpátky do Česka. Těsně před Vánocemi zahájil ve Vyšším Brodě výrobu nejmenší pivovar v jižních Čechách. Majitel a sládek Jiří Fojtl na úvod uvařil čtyři druhy piva, které pojmenoval Jakub podle jednoho z prvních sládků ze zdejšího cisterciáckého kláštera. Ročně plánuje vyrobit maximálně 500 hektolitrů, zaměří se na světlé dvanáctistupňové a polotmavý speciál.

Pivo pro dámy osladí Jiří Fojtl čokoládou
Velké naděje vkládá zejména do polotmavé třináctky, která je podle něho v tuzemsku ojedinělá tím, že do ní přidává čokoládový slad. „Myslím, že bude určitě chutnat ženám, protože je na začátku sladká s hořkým dozníváním. Ale není tak sladká jako tmavá piva v Čechách, takže věřím, že ji ocení i chlapi,“ popsal. Pivovar má zázemí ve sklepení historického domu na náměstí, kde by Fojtl chtěl na léto vytvořit pivnici. Do té doby můžete pivo Jakub ochutnat v jediné restauraci na vyšebrodském náměstí.

Nový pivovar vznikl těsně před koncem roku i na Frýdecko-Místecku. Valašský pivovar v Kozlovicích, který byl slavnostně otevřen v rámci desátého ročníku  mezinárodního folklorního festivalu Souznění, uvařil na uvítanou prvním návštěvníkům na 2000 litrů kvasnicového piva Valašský vojvoda. „Chtěl bych vařit ještě takový polotmavý speciálek, který by byl typický pro Kozlovice. To pivo už má svůj název, který tady vzešel z ankety mezi místními občany, a bude se jmenovat Kozlovjan,“ doplnil sládek Marek Pietoň.

Psí pivo: dobrota bez alkoholu, která voní po hovězím
Psí pivo pocházející z Nizozemska se na trhu objevilo už v létě, opravdový zájem o doplňkové tekuté krmivo pro psy na bázi kvalitního hovězího extraktu a ječného sladu byl před Vánocemi. Koupit jste je mohli v prodejnách pro zvířata za cenu 60 Kč. Třetinku piva s příznačným názvem Dog Beer majitelé psů servírovali nejen jako nápoj či odměnu za dobré chování, ale používali je i do psího jídla. „Puclík nad granulemi většinou ohrnuje čumák, ale když granule poliji trochu pivem, než se otočím, miska je prázdná,“ prozradila nám majitelka československého vlčáka. Vše o psím pivu najdete na www.pivopropsy.cz.

Tak vypadá shrnutí konce pivního roku 2008, na co se můžete těšit v roce 2009? Dočtete se již zítra!

Související články

Pivo jako ingredience
  • Tipy a triky

Pivo jako ingredience

Vařte s pivem. Vaše menu získá pořádný říz a chlapi doma budou jásat....
Vaříte pivo? Podělte se o své zkušenosti
  • Zajímavosti

Vaříte pivo? Podělte se o své zkušenosti

Čtvrté setkání domovarníků proběhne v pivotéce Pivní rozmanitost ve čtvrtek 24. listopadu. Začíná v 19 hodin, vstup je zdarma. Zúčastní se ho Ondřej Koucký, technolog pivovarnické skupiny Heineken, který domovarníkům předá své zkušenosti...
Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle
  • Tipy redakce

Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle

Máme pro vás efektní recepty na jídla, která si můžete vzít s sebou do práce. Co je na nich nejlepší? Nevyžadují žádné zdlouhavé vaření předem, jednoduše navrstvíte vybrané suroviny a celou přípravu dokončíte, až v práci dostanete hlad. ...
Jak připravit pravé italské tiramisu?
  • Tipy a triky

Jak připravit pravé italské tiramisu?

Připravte si domácí tiramisu jako z italské cukrárny: lehké, smetanově krémové, vonící kávou… Podělíme se s vámi o rady, tipy i recepty, aby vás svou chutí autentický a božský dezert přenesl až do Itálie. ...

Obchod Apetit