0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Proč kupovat fair trade čokoládu?

Proč kupovat fair trade čokoládu?
sdílet:

Milujete pocit, když se zakousnete do tabulky čokolády, která se vám rozplyne v ústech? Možná byste si její chuť užili ještě více, kdybyste věděli, že jste koupí přispěli na dobrou věc. Stačí příště sáhnout po fair trade čokoládě, jejíž popularita ve světě pořád roste. Čím se liší od běžné dostupné čokolády?

Co je to fair trade?

Označení fair trade vyjadřuje, že výrobci dostali za prodej čokolády poctivě zaplaceno a že prodej proběhl za férových podmínek (fair = férový, trade = obchod). Toto slovní spojení se píše malými písmeny, na rozdíl od slova Fairtrade, které označuje certifikaci výrobků.

Proč fair trade vzniklo?

  • Současnou Afriku sužuje řada problémů, jedním z nejzávažnějších je přitom dodnes nucená dětská práce. Nedávné šetření odhalilo, že jen na kakaových plantážích v Ghaně a Pobřeží slonoviny pracuje přes 1,5 milionu dětí ve věku 5–17 let.
  • Pracující jsou často vystaveni nepřijatelným podmínkám (noční směny, práce s nebezpečnou agrochemií…). Mnozí z nich přitom musí vyžít z pouhého 1,5 dolaru na den. Tato fakta jsou o to šokující, že se potravinoví giganti, kteří vypěstované plodiny využívají, zavázali s těmito problémy bojovat: podíl dětské práce se ovšem v posledních deseti letech zvýšil o cca 14 %.
  • Neutěšenou situací v zemích třetího světa, jejichž obyvatelé dlouhodobě živoří, se začalo několik organizací zabývat již po 2. světové válce. Nejprve probíhalo obchodování s fair trade výrobky v severní a západní Evropě.
  • Roku 1965 spustila anglická charitativní organizace Oxfam nový program, který měl podpořit drobné zemědělce, aby dostali za práci spravedlivě zaplaceno. Zatímco iniciativa přišla tehdy zpoza lamanšského kanálu, o výrobu první fair trade čokolády se postarali teprve naši sousedé.

Výhody fair trade čokolády

Na sklonku 80. let uzavřel Joseph Wilhelm, majitel německé firmy Rapunzel, smlouvy s rodinnými statky v Brazílii, kde pěstovali kakaové boby a cukrovou třtinu bez použití chemikálií. To ale není jediný důvod, proč dát fair trade čokoládě šanci. Jaké jsou její další benefity?

Lepší podmínky pro drobné zemědělce

Za každý prodaný produkt, který je označen certifikátem Fairtrade, přispívají prodejci na důstojnější život farmářů, jejichž zboží odebírají. Část výnosu putuje do společné pokladny: tyto prostředky se používají pro výstavbu infrastruktury nebo pro nákup pitné vody.

Důstojnější život pro děti

Férové pracovní podmínky a finanční ohodnocení pro pěstitele znamená světlejší budoucnost pro děti. Fairtrade absolutně odmítá dětskou práci. Část výdělku navíc samotní farmáři investují také do výstavby škol nebo na obživu potřebným.

A pokud už teď máte chuť na nějakou čokoládovou delikatesu, nahlédněte pro inspiraci třeba do Apetit kuchařky, která je plné výtečných čokoládových receptů.

Související články

5 filmů s čokoládou, které vám osladí den
  • Tipy a triky

5 filmů s čokoládou, které vám osladí den

Tento týden se články Apetitu online věnovali sladké pochoutce, čokoládě. Aby byl účinek naprosto dokonalý, přikládáme k receptů, návodům i článkům o čokoládě také tipy na pět snímků, ve kterých hraje čokoláda hlavní roli. ...
21 překvapivých faktů o čokoládě
  • Zajímavosti

21 překvapivých faktů o čokoládě

Když se řekne čokoláda, každému se vybaví sladká, kakaová chuť příjemně se rozplývající na jazyku. Není divu, že čokoláda je nejpopulárnější sladkostí na světě. Každý z nás má doma určitě schovanou alespoň jednu tabulku, po které občas...
Autor: petr.suth

Comments

Apetit magazín

Jak na masové kuličky
  • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...
KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?
  • Kvízy

KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
  • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...

Obchod Apetit