Veganství: životní styl s několika nástrahami

sdílet:
Veganství rozhodně není novodobý trend stravování, za kterým by stáli výživoví poradci hollywoodských hvězd. Poprvé byl pojem použit už v roce 1944, a to britskou organizací Vegan Society. Od té doby urazilo veganství poměrnou dlouhou cestu a proměnilo se v životní styl, který odmítá veškeré živočišné produkty – od masa až po koženou kabelku.

Zatímco vegetariáni nekonzumují pouze maso, vegani šli v tomto ohledu dál a ze svého jídelníčku vyškrtli veškeré živočišné produkty jako maso, vejce, mléčné výrobky nebo ryby. I když by se mohlo zdát, že výhradně rostlinná strava je „chudá“ na minerální látky a vitamíny, opak je pravdou. Vegani jsou při tvorbě jídelníčku natolik kreativní, že rostlinnou stravu dokážou upravit tak, aby vykazovala všechny známky plnohodnotného pokrmu. Pokud už delší dobu pokukujete po veganské stravě, měli byste si osvojit právě tyto „triky“, díky kterým své tělo neochudíte o důležité látky.

Nezapomínejte na bílkoviny

Není žádným tajemstvím, že dostatečné množství bílkovin je základním pilířem vyvážené a pestré stravy. Velké zastoupení bílkovin ale najdeme v mase a rybách, tedy pokrmech, které vegani nejedí. Naštěstí i v rostlinné stravě nalezneme několik bílkovinných šampionů, které mohou bez okolků konkurovat masu. Řeč je například o fazolích, čočce, ovesných vločkách, pohance, quinoe, ořeších a semínkách. Výborným zdrojem bílkovin je také tempeh, tofu či rostlinné mléčné výrobky jako sójový jogurt nebo rostlinné mléko. Pokud se rozhodnete pro veganskou stravu, myslete na to, že doporučený denní příjem bílkovin se pohybuje mezi 0,9 – 1 gramu na kilogram tělesné hmotnosti.

Život bez lepku: vaříme pro celiaky

Více

Důležité minerální látky

Vegani – začátečníci mohou zapomínat také na potřebné minerální látky a vitamíny, které primárně získáváme ze živočišných produktů. V tomto ohledu je třeba zmínit vitamín B12, který je zásadní pro správný vývoj centrální nervové soustavy, krvetvorbu, syntézu DNA a proteinů. V rostlinné stravě se tento vitamín nachází v tempehu, misu, spirulině a chlorele. Mnoho veganů pro jistotu konzumuje vitamín B12 ve formě suplementu. Dalším strašákem veganské stravy je selen. V tomto ohledu ale nemusíte propadat panice, neboť jeden jediný para ořech obsahuje doporučené denní množství této minerální látky. Vegani by si také měli dát pozor na dostatek jódu, který je nezbytně nutný pro správný růst, vývoj mozku a správnou funkci nervů a svalů. Možná vás překvapí, že skvělým zdrojem jódu je vincentka. Případně mohou vegani sáhnout po mořské řase nori nebo wakame. V neposlední řadě je třeba upozornit na vitamín D, jehož nízká hladina trápí i zaryté masožrouty.

Přerušovaný půst nás učí, jak zdravě hladovět

Více

Med, avokádo a mandle – (ne)vhodné pro vegany

Na první pohled by se mohlo zdát, že med, avokádo a mandle jsou typicky veganské pochoutky. Vegani ale upozorňují, že při pěstování avokád a mandlí jsou zneužívány včely, které farmáři dovážejí do avokádových a mandloňových sadů. Obzvláště ve Spojených státech amerických dochází k tomu, že včelí úly pendlují v nákladním autě mezi jednotlivými farmami. Ostatně mnoho veganů se vyhýbá také konzumaci medu, neboť za jeho produkcí stojí včely, a tudíž ho považují za živočišný produkt. Důležitou roli v tomto ohledu hraje také etické hledisko, kdy vegani odkazují ke skutečnosti, že včely jsou drženy v zajetí a nemohou žít svobodným životem.

Související články

  • Novinky a zajímavosti

Keto, Paleo, Whole30 – vyznáte se ve stravovacích trendech?

Keto dietaKeto dieta patří mezi nejpopulárnější diety posledních let. Jinak se jí říká také bílkovinová, ketonová či proteinová. A co to vlastně keto dieta je? Naše běžná strava je složena ze sacharidů, tuků a bílkovin,...
  • Novinky a zajímavosti

Nejlepší dietou je zdravý životní styl

Sotva strávíme štědrovečerního smaženého kapra a silvestrovské pečené koleno, začneme lamentovat nad svou postavou a těsnými džíny. Následuje zběsilé pátrání po nejrychlejších dietách, které nás zaručeně zbaví pěti kilogramů za týden....
  • Tipy a triky

Jak jíst v zimě ovoce

Je důležité si uvědomit, že ovoce by nemělo tvořit základ naší stravy. Dokáže zpestřit a osladit náš jídelníček, ale obsahuje také hodně cukru i živin. Velmi opatrně byste s ním měli zacházet, pokud chcete výrazně zhubnout. Ovoce obsahuje...

Obchod Apetit