0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Život bez lepku: vaříme pro celiaky

Život bez lepku: vaříme pro celiaky
sdílet:

Zajímá vás, co způsobuje lepek v našem těle a jak reaguje organismus, který tuto zdánlivě neškodnou součást stravy nepřijímá? V našem dnešním článku jsme se zaměřili hlavně na to, jak ulehčit život všem, kteří trpí tzv. celiakií neboli alergií na lepek. 

Vaření bez lepku není pouze myšlenka moderní doby, i když existuje mnoho případů, kdy se lidé lepku vyhýbají, aniž by trpěli celiakií. Jak se k tomu ale postavit, když vaše tělo lepek jednoznačně odmítá? Není to totiž pouze o vaření, ale o změně životního stylu. Bezlepková dieta se zpravidla nedrží omezenou dobu, ale jde o trvalé změny v jídelníčku celiaka.  

Co je to celiakie?

Bezlepkovou stravu bychom mohli připodobnit dietě bezlaktózové, kdy tělu nesvědčí mléčné výrobky s obsahem laktózy. V případě celiakie tělu výrazně škodí lepek neboli také gluten (směs gliadinu a gliuteninu), nejvíce obsažený v pšenici, žitu a ječmenu.

  • Konkrétně organismu nesvědčí jeho působení v tenkém střevě, kdy v případě celiakie lepek ohrožuje fungování celého metabolismu kvůli narušení sliznice.
  • Tenké střevo následně není schopno dostatečně vstřebávat živiny ze stravy.
  • Při zjištění nesnášenlivosti lepku je tedy na místě jej z jídelníčku úplně vyřadit.
  • Není to určitě snadné, ale postupem času, kdy se dieta stane zvykem a životním stylem, se s tím nakonec každý naučí žít.

  

Jak poznat alergii na lepek?

V tomto ohledu je celiakie velmi zrádná. Zatímco někteří celiatici mají jednoznačné symptomy (průjmy, křeče v oblasti břicha, plynatost, přetrvávající únava), jiní si stěžují na občasné mírné bolesti břicha, kterým však třeba nevěnují přílišnou pozornost.

  • Každý celiak má jiný rozsah a sílu výše uvedených symptomů, a tak jednoznačně nejlepším řešením je podstoupit alergologické testy pro stoprocentní zjištění případné nesnášenlivosti lepku.

Vaříme a pečeme pro celiaky

Jakmile se začnete celiakií více zabývat, může vás zprvu přepadnout nepříjemný pocit ze zjištění, že lepek je obsažen skoro všude. V dnešní době téměř neomezených možností však nacházíme stále více bezlepkových potravin a spektrum jídel, které jsme schopni uvařit bez lepku, je široké.

Snídaně bez lepku

Pro milovníky sladkých snídaní se nabízí hned několik variant bezlepkové snídaně. Zkuste si připravit naše muffiny s brusinkami nebo bezlepkové borůvkové muffiny.

  • Klasickou mouku nahraďte pohankovou s rýžovou moukou a připravte si lahodné vafle, které vám dodají energii na celé dopoledne.
  • Kdo se ráno těší na slaná vejce, nemusí si v případě celiakie odpírat nic kromě klasického pečiva.
  • Zkuste jej nahradit třeba výrazným chlebem se sušenými rajčaty a vychutnejte si královskou snídani včetně oblíbeného vejce benedikt

 

Oběd a večeře bez lepku

Namísto surovin, ve kterých se lepek běžně vyskytuje (kromě žita, pšenice a ječmene je to také oves a špalda), můžete hlavní jídlo připravit z brambor, rýže, pohanky, quinoy, masa, zeleniny a ovoce, sýrů a dalších bezlepkových potravin.

Mlsání bez lepku

Mlsání bez lepku není žádný problém. Stačí jen věnovat trochu času přípravě a dokonalý dezert ke kávě nebo naopak lahodné mlsání k vínu je na světě.

Vyzkoušejte neodolatelné čokokostky s hříšnou porcí čokolády, věnečky z odpalovaného těsta nebo sušenky v podobě zázvorových koleček. Na mlsání ke sklence dobrého vína si zkuste připravit křupavé pečené brambory nebo pikantní ořechy

Související články

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle
  • Tipy redakce

Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle

Máme pro vás efektní recepty na jídla, která si můžete vzít s sebou do práce. Co je na nich nejlepší? Nevyžadují žádné zdlouhavé vaření předem, jednoduše navrstvíte vybrané suroviny a celou přípravu dokončíte, až v práci dostanete hlad. ...
Jak připravit pravé italské tiramisu?
  • Tipy a triky

Jak připravit pravé italské tiramisu?

Připravte si domácí tiramisu jako z italské cukrárny: lehké, smetanově krémové, vonící kávou… Podělíme se s vámi o rady, tipy i recepty, aby vás svou chutí autentický a božský dezert přenesl až do Itálie. ...

Obchod Apetit